Northvolt zainwestuje 750 mln dolarów w szwedzki ośrodek R&D

| Gospodarka Zasilanie, aparatura nn

Northvolt zainwestuje 750 mln dolarów w rozbudowę szwedzkiego laboratorium, aby opracować nowe technologie akumulatorów Li-Ion. Firma zamierza konkurować z gigantami w branży takimi, jak CATL i LG Chem. Firma zapowiedziała, że prace w ośrodku R&D mają obejmować cały cykl życia baterii.

Northvolt zainwestuje 750 mln dolarów w szwedzki ośrodek R&D

Przedsiębiorstwo Northvolt jeszcze w tym roku zamierza uruchomić produkcję w gigafabryce zlokalizowanej w szwedzkim mieście Skellefteå. Dodatkowo zostanie rozbudowane biuro w mieście Vasteras, którego zatrudnienie ma zwiększyć się z obecnych 400 pracowników do 1000.

Aktualnie w Chinach znajduje się 80% zakładów wytwarzających ogniwa litowo-jonowe. Rosnący popyt może przyczynić się do szybszego rozwoju mocy produkcyjnych w Europie. Do roku 2030 Northvolt zamierza osiągnąć 25% udziału w rynku europejskim.

Europejskie koncerny motoryzacyjne chcą montować akumulatory firmy Northvolt w swoich pojazdach, aby konkurować z Teslą, która buduje własną fabrykę w Niemczech. Źródła donoszą, że w czerwcu ostatnia zbiórka pieniędzy wyceniła Northvolt na 11,75 mld dolarów. Pojazdy elektryczne i sektory pokrewne przyciągały inwestorów, którzy podnieśli wyceny firm obejmujących stanowisko pionierów w tej dziedzinie, takich jak Tesla i Lucid Motors.

źródło: Reuters