Northvolt pozyskał 2,75 mld dolarów na rozwój i zwiększenie zdolności produkcyjnych

| Gospodarka Aktualności

Szwedzki producent baterii Northvolt AB zebrał 2,75 mld dolarów w swojej największej jak dotąd rundzie finansowania. Środki mają zostać przeznaczone na rozszerzenie działalności i podniesienie mocy produkcyjnych w zakresie ogniw w Europie. Niepubliczna emisja była współprowadzona przez szwedzkie fundusze emerytalne AP1, AP2, AP3 i AP4 oraz Omers Capital Markets, wraz z dotychczasowymi inwestorami Goldman Sachs Asset Management i Volkswagen AG.

Northvolt pozyskał 2,75 mld dolarów na rozwój i zwiększenie zdolności produkcyjnych

Firma Northvolt, założona przez byłych dyrektorów Tesli, obecnie zarządza europejskimi zasobami w celu zbudowania łańcucha dostaw akumulatorów litowo-jonowych w regionie, który obok Chin stał się kluczowym rynkiem pojazdów elektrycznych. Ponieważ inne regionalne projekty nabierają tempa, Northvolt do 2030 roku zamierza osiągnąć udział w rynku europejskim na poziomie 25%.

Niemiecki Volkswagen - klient Northvolta - jest również udziałowcem szwedzkiej firmy, który zainwestował 620 mln dolarów. Zastrzyk kapitałowy pozwala na utrzymanie około 20% udziałów w spółce. Największy duński fundusz emerytalny ATP podkreśla, że zainwestował dodatkowo 900 mln koron (147 mln dolarów), co daje łącznie 1,5 mld koron. Dyrektor generalny funduszu, Bo Foged, powiedział, że w ciągu ostatnich dwóch lat aktywny udział ATP w rozwój Northvolta pozwoli zbudować cały łańcuch wartości.

Firma zwiększy roczną zdolność produkcyjną fabryki Northvolt Ett w Skelleftea w Szwecji do 60 GWh, z dotychczasowego poziomu wynoszącego 40 GWh. Zakład Skelleftea będzie pierwszym obiektem produkcyjnym firmy działającym na dużą skalę. Do końca 2021 roku fabryka ma wytwarzać ogniwa na skalę masową. Northvolt posiada obecnie kontrakty o wartości przekraczającej 27 mld dolarów z takimi klientami, jak Volkswagen, BMW i Scania.

W celu osiągnięcia docelowej wydajności w 2030 roku Northvolt planuje w ciągu nadchodzącej dekady zbudować co najmniej dwie kolejne fabryki akumulatorów w Europie i rozważa otworzenie następnej fabryki w Niemczech.

źródło: Bloomberg