Odsetek kobiet w zawodach inżynierskich jest ciągle niski, ale rośnie

Z informacji podanej przez firmę Bergman Engineering wynika, że zatrudnienie kobiet na stanowiskach inżynierskich w największych przedsiębiorstwach w Polsce wynosi około 15%. Kobiety, które realizują się na stanowiskach inżynierskich czy w branży high-tech, pochodzą zazwyczaj z dużego lub średniego miasta, mają po 25-45 lat i posiadają wykształcenie wyższe, choć w 53% nie jest ono tożsame z wykonywanym przez nie zawodem.

Posłuchaj
00:00

Pracę zaczynają zwykle przed ukończeniem studiów (73%), zatrudnione są na pełny etat na czas nieokreślony (informacje za raportem „Smart Portret – Profesjonalistka High Tech 2020” wg Perspektywy Women in Tech).

Sytuacja na rynku pracy zmienia się i udział kobiet w branżach technicznych z roku na rok rośnie. Początkowo zwiększyło się zatrudnienie kobiet w budownictwie, szczególnie w działach projektowych na stanowiskach inżynier i projektant, gdzie duże znaczenie mają dokładność i skrupulatność. W dalszej kolejności różnorodność struktury docenili pracodawcy z obszaru logistyki i firm produkcyjnych. Z kolei średnia wynagrodzeń kobiet wynosi 5629 zł wobec 7255 zł mężczyzn. Poziom zarobków naturalnie uzależniony jest od branży, stażu pracy czy miejsca zatrudnienia.

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Roboty
Nowa era personalizacji: robot odręcznie pisze kartki dzięki technologii igus
Roboty
Minirobot do wirtualnych biopsji i wewnętrznych skanów 3D
Aktualności
Czy w Polsce zniknie problem z infrastrukturą dla samochodów elektrycznych?
Aktualności
AIUT zaprezentuje najnowsze rozwiązania IoT i systemy wbudowane na targach Hannover Messe 2025
Roboty
Chiny zainwestują ponad 100 miliardów dolarów w robotykę i zaawansowane technologie
Bezpieczeństwo
Rynek czujników gazów - 3 mld dolarów w 2032 roku
Powiązane treści
Energa planuje nową linię WN
Kobiety w branży technicznej
Rusza czwarta edycja programu edukacyjnego "Inżynierki 4.0"

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów