Rynek dronów dostawczych przekroczy 52 mld dolarów

| Gospodarka Aktualności

Drony są wykorzystywane w wielu regionach na całym świecie do realizowania pilnych dostaw m.in. leków do miejsc, gdzie transport tradycyjnymi metodami jest niemożliwy. Analitycy wskazują, że drony dostawcze mogą zrewolucjonizować ekonomikę dostaw na ostatnim etapie w przypadku mniejszych i lżejszych produktów.

Rynek dronów dostawczych przekroczy 52 mld dolarów

Według agencji analitycznej The Business and Research Company światowy rynek usług dronów dostawczych w 2020 roku oszacowany był na 1,137 mld dolarów. Wprowadzone ograniczenia w związku z pandemią COVID-19 zakłóciły łańcuchy dostaw. Wiele gałęzi przemysłu w tym czasie ograniczyło swoją działalność lub ją wstrzymało. Analitycy wskazywali, że wprowadzone obostrzenia będą miały negatywny wpływ w 2020 i 2021 roku.

Zaskoczeniem była sytuacja na rynku dronów dostawczych. Sektor ten bardzo szybko się odbił. W ciągu ostatnich kilku lat drony stały się niezwykle popularne, ponieważ wiele osób i firm całkowicie akceptuje tę technologię i włącza ją do swojego modelu biznesowego.

Na przykład w kwietniu 2019 roku firma Wing, prowadzona przez Google — Alphabet, stała się pierwszą organizacją w USA, która otrzymała pozwolenie od Federalnego Urzędu Lotnictwa (FAA) na rozpoczęcie testów w zakresie dostaw dronami. Współpracuje ona z firmą Walgreens, która posiada sieć sklepów, które obejmują 78% populacji w USA. Oznacza to, że prawie 80% Stanów Zjednoczonych będzie w zasięgu usług świadczonych przez Wing. W sierpniu 2020 roku firma Amazon otrzymała certyfikat FAA na korzystanie z dronów dostawczych w ramach usługi Prime Air.

Dostawa bezdotykowa to nowy model dostawy, który zyskał popularność ze względu na surowe przepisy dotyczące dystansu społecznego wprowadzone przez rządy na świecie podczas pandemii COVID-19. W tym scenariuszu dron dostawczy składa zamówienie poza drzwiami klienta, aby wyeliminować jakąkolwiek fizyczną interakcję.

Według niedawno przeprowadzonego badania przez organizację GetApp na 1000 amerykańskich konsumentów 65% klientów stwierdzi, że usługi dostaw bezkontaktowych są zgodne z ich obecnymi priorytetami w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa.

Analitycy prognozują, że w 2025 roku rynek usług dronów dostawczych osiągnie wartość 8,230 mld dolarów, przy wskaźniku CAGR na poziomie 48,6%. Do tego czasu sam sektor tych bezzałogowych statków powietrznych osiągnie wartość 52,198 mld dolarów, przy rocznej stopie wzrostu wynoszącej 44,7%.

Drony są wykorzystywane do dostarczania podstawowych produktów do miejsc znajdujących się w trudnych geograficznie obszarach. Drony mogą być wykorzystywane do dostarczania niezbędnych leków i transportu próbek. W październiku 2021 roku indyjski rząd uruchomił dostawy szczepionek za pomocą dronów. Według rządu jest to pierwszy przypadek w Azji Południowej, kiedy dron został wykorzystany do tego celu. Dron transportował ładunki ze szpitala okręgowego w Bishnupur do jeziora Loktak na wyspie Karang w Manipurze. Rzeczywista odległość między tymi dwoma punktami wynosi 26 km.

Największe szanse na wzrost mają usługi dronów dostawczych, obsługujące paczki o masie od 2 do 5 kg. Do 2025 roku segment ten przekroczy 3,3 mld dolarów. Pod względem zasięgu największe szanse na wzrost ma segment usług dostaw obejmujący odległości rzędu 25 km. W 2025 roku osiągnie on przychody na poziomie 7,4 mld dolarów rocznie. Usługi dronów dostawczych w zakresie żywności w 2025 roku osiągną przychody na poziomie 3,2 mld dolarów rocznie.

źródło: The Business and Research

Zobacz również