Rynek baterii do dronów wzrośnie do 8 mld dolarów

| Gospodarka Zasilanie, aparatura nn

Na rynku można wyróżnić kilka typów akumulatorów do dronów zależnie od ich zastosowania. Baterie typu Long Endurance stosowane są w bezzałogowych statkach powietrznych AUV poruszających się na wysokości od 10 tys. do 30 tys. stóp przez 24-48 godzin. Wykonanie baterii obejmuje zastosowany układ BMS, obudowę i zastosowany rodzaj ogniwa. Mogą być to ogniwa li-ion, li-pol lub niklowo-kadmowe.

Rynek baterii do dronów wzrośnie do 8 mld dolarów

Według agencji analitycznej The Business Research Company rynek akumulatorów do dronów w 2022 roku osiągnie wartość 3,95 mld dolarów, przy stopie rocznego wzrostu wynoszącej 23,9%. Dla porównania w 2021 roku rynek ten oszacowano na 3,19 mld dolarów. Analitycy wskazują, że rosnące wykorzystanie dronów w sektorze komercyjnym i wojskowym będzie motorem rozwoju rynku akumulatorów do dronów.

Światowy rynek akumulatorów do bezzałogowych statków powietrznych w 2026 roku osiągnie wartość 8,15 mld dolarów. Wskaźnik CAGR w okresie prognozy obejmującej lata 2022-2026 ma utrzymać się na poziomie 19,9%. Według amerykańskiej firmy Goldman Sachs, specjalizującej się w sektorze bankowym, w 2022 rynek dronów osiągnie wartość 100 mld dolarów.

Kluczowym trendem zyskującym popularność na rynku baterii do dronów stały się partnerstwa biznesowe. Przykładowo w marcu 2021 roku amerykański Axon specjalizujący się w elektronicznych urządzeniach sterujących nawiązał współpracę z producentem dronów Skydio. Umożliwiło to opracowanie autonomicznych dronów dla organów ścigania i służb ratowniczych. W listopadzie 2020 roku AggieAir Uniwersytet w stanie Utah nawiązał współpracę z Arctech Charge, amerykańską firmą działającą w zakresie akumulatorów do dronów. Współpraca ta ma na celu stworzenie technologii ładowania akumulatorów i wydłużenia ich żywotności m.in. dla floty dronów. Ma to zapewnić rentowność i trwałość każdej operacji wykonywanej przez drony. W październiku 2020 roku amerykańska firma Honeywell przejęła firmę Ballard specjalizującą się w ogniwach paliwowych z membraną do wymiany protonów.

źródło: The Business and Research

Zobacz również