Umicore uruchamia w Polsce gigafabrykę materiałów akumulatorowych

| Gospodarka Aktualności

Dzisiejsze oficjalne otwarcie zakładu w Radzikowicach czyni Umicore pierwszą firmą w Europie posiadającą kompletny łańcuch dostaw oraz zamknięty obieg materiałów akumulatorowych. Gigafabryka będzie dostarczać materiały akumulatorowe europejskim klientom Umicore z branży motoryzacyjnej. W fabryce zatrudnienie znajdzie około 400 osób.

Umicore uruchamia w Polsce gigafabrykę materiałów akumulatorowych

Zakład w Radzikowicach jest w 100% zasilany zieloną energią z farmy wiatrowej zlokalizowanej w Pągowie. Budowa obiektu rozpoczęła się w 2019 roku, a produkcja została uruchomiona w lipcu bieżącego roku. Roczna zdolność produkcyjna fabryki do końca 2023 roku ma osiągać 20 GWh, a w roku 2024 - 40 GWh, z potencjałem wzrostu do przeszło 200 GWh, czyli 3 mln aut elektrycznych, w drugiej połowie dekady. Firma Umicore ma ambicję osiągnięcia do roku 2030 globalnej zdolności produkcyjnej przekraczającej 400 GWh. W celu stworzenia w pełni zintegrowanych, regionalnych łańcuchów wartości materiałów akumulatorowych na trzech kontynentach, Umicore planuje budowę zakładu produkcji prekursorów i aktywnych materiałów katodowych w Kanadzie oraz zwiększenie istniejących mocy produkcyjnych w Azji.

Inwestycja Umicore pod Nysą przyniesie korzyści dla regionu i wesprze pozycję kraju jako lidera w dziedzinie akumulatorów do pojazdów elektrycznych.

- Dzięki temu zakładowi, Umicore jest liderem w dziedzinie materiałów akumulatorowych w Europie i oferuje kluczowe składniki odpowiedzialnego oraz zrównoważonego łańcucha wartości dla transportu elektrycznego. Najnowocześniejsze technologie produktów i procesów są dopełnieniem zakładu rafinacji metali oraz produkcji prekursorów materiałów katodowych w Finlandii, a także światowej klasy centrum badawczo-rozwojowego oraz pionierskich działań w zakresie recyklingu baterii w Belgii. Wszystkie te elementy podkreślają pozycję partnera transformacyjnego dla naszych klientów - powiedział Mathias Miedreich, CEO Umicore.

źródło: Umicore