Kalendarium targów i konferencji branżowych

| Gospodarka Aktualności

Jak za dawnych dobrych lat u progu jesiennego sezonu prezentujemy na naszych łamach zestaw wiodących, krajowych i światowych imprez targowo-konferencyjno-szkoleniowych. Mamy nadzieję, że przygotowany przegląd ułatwi naszym Czytelnikom powrót na szlaki branżowych spotkań na żywo, z uwzględnieniem opcji online. Zapraszamy do lektury.

Kalendarium targów i konferencji branżowych

Po kilkudziesięciu miesiącach lockdownów i pandemicznych perturbacji, chciałoby się wreszcie powiedzieć, że wracamy do targowej normalności. Rzeczywiście, jesteśmy już bardzo blisko niej, mamy ją dosłownie na wyciągnięcie ręki, choć nie da się ukryć, że nad tym wszystkim zawisły nowe „miecze”: wojny, kryzysu energetycznego, a może nawet całkowitej energetycznej zapaści, opcjonalnych nowych wariantów pandemii, wreszcie – wynikających z tego wszystkiego ekonomicznych i politycznych zawirowań. W gruncie rzeczy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy zaplanowanym imprezom w ogóle starczy prądu, a Europa, Azja i Bliski Wschód nie pogrążą się w chaosie.

Mimo jednak rosnącego ryzyka targowy kalendarz powoli się zapełnia. Ludzie i firmy chcą się spotykać, wymieniać ideami, pokazywać nowe produkty i technologie. Niektóre imprezy nie doczekały się reaktywacji lub straciły swoją siedzibę – czego bolesnym przykładem w Polsce jest likwidacja centrum wystawienniczego Expo Silesia w Sosnowcu, stanowiącego ważny punkt na mapie rodzimych imprez. Niektóre wydarzenia nie zdążyły się rozwinąć, ścięte kryzysem u samego swojego zarania, i być może już ich nigdy nie zobaczymy. Są też takie, które wciąż cierpliwie czekają na powrót, przekładając reaktywację na rok 2023. Czasem imprezy, do których przyzwyczailiśmy się wiosną, pojawiają się jesienią i na odwrót – ale umówmy się, że w obecnej sytuacji wszystkie tego typu niedogodności jesteśmy chyba w stanie organizatorom wybaczyć...

Zaglądając do krajowego kalendarium, cieszymy się, że wciąż są z nami takie targowe lokomotywy, jak kielecki Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie Energetab, Warsaw Industry Week czy lubelski Energetics. Wszystko to imprezy o ugruntowanej renomie lub, jak w przypadku WIW, na dobrej drodze do niej, gromadzące liczących się przedstawicieli branży, dotąd rozwijające się i wzbudzające zainteresowanie „cywilnej” widowni, co nie pozostaje bez znaczenia dla budowania wizerunku wydarzenia. Do tego dochodzą np. Drema, Polagra, Toolex czy Taropak, których nazwy na dobre wpisały się w krajobraz rodzimych imprez i najwyraźniej nie mają zamiaru z niego wypaść. Z zadowoleniem należy też przyjąć powrót stacjonarnych szkoleń firmowych, otwartych dla szerokiego spektrum kursantów – wiadomo, że nic nie zastąpi obcowania z realnym wykładowcą i prawdziwym sprzętem, który można dotknąć, czy nawet... zepsuć (w celach szkoleniowych, rzecz jasna).

Poza granicami naszego kraju cieszy obecność choćby berlińskiej IFA, norymberskiej SPS - Smart Production Solutions (dawniej SPS IPC Drives), chicagowskiego Automation Fair, ale także np. Międzynarodowych Targów Maszynowych MSV w Brnie, bo gdy region niespokojny, każdy przejaw przemysłowej normalności wydaje się na wagę złota. Być może to oznaka tego, że poraniony wydarzeniami ostatnich lat świat i globalne sieci zależności da się jednak jakoś z powrotem skleić w całość...

Targi krajowe

 

Targi zagraniczne

Konferencje i seminaria

Terminy firmowych seminariów i szkoleń związanych z automatyką przemysłową znajdą Państwo w dziale Kalendarium.