Wkrótce we Wrocławiu odbędzie się Środkowoeuropejskie Forum Technologiczne CETEF'22
| Gospodarka AktualnościJednym z kluczowych ogniw transformacji cyfrowej jest automatyka i robotyka. Jaka przyszłość maluje się przed tą pasjonującą dziedziną technologii, co musi się stać, by inteligentne roboty na dobre zagościły w polskich fabrykach i jakie efekty może to przynieść polskim firmom? Odpowiedzi dostarczą eksperci uczestniczący w sesji firmy FANUC, organizowanej w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej 25 października br. FANUC jest Partnerem Przemysłowym CETEF'22.
CETEF to kluczowe przedsięwzięcie organizowane przez Polską Izbę Gospodarczą Zaawansowanych Technologii (IZTECH) we współpracy z uczelniami technicznymi i przemysłem wysokiej techniki od 2014 roku. Tegoroczne forum organizowane jest pod auspicjami Komisji Europejskiej i pod patronatem Parlamentu Europejskiego, przez IZTECH, Politechnikę Wrocławską oraz Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT.
Celem forum jest stworzenie międzynarodowej platformy do dyskusji nad polityką europejską w zakresie rozwoju dziedzin techniki mających decydujące znaczenie dla sukcesu transformacji cyfrowej, a także inspirowanie sieci partnerskich (networkingu) do realizacji dużych projektów europejskich w zakresie wysokich technologii oraz zaprezentowanie polskiego potencjału technologicznego i badawczego w zakresie realizacji projektów rozwojowych Unii Europejskiej, w szczególności w obszarze transformacji cyfrowej i energetycznej. Udział w tegorocznym forum zapowiedzieli m.in. Mariya Gabriel - Komisarz UE ds. Innowacji, Badań, Kultury, Edukacji i Młodzieży, Cristian-Silviu Buşoi - Przewodniczący Komitetu Przemysłu, Badań i Energii Parlamentu Europejskiego oraz Peter Droell - dyrektor w Dyrektoriacie Generalnym KE ds. Badań i Innowacji.
W programie tegorocznego forum zaplanowano pięć konferencji tematycznych. Pierwsza z nich zostanie poświęcona przyszłościowym rozwiązaniom automatyki i robotyki przemysłowej. Pozostałe skupią się na tematach takich, jak przełomowe dokonania technik medycznych, cyberbezpieczeństwo, nowe technologie biomedyczne oraz innowacyjne technologie w metalurgii metali nieżelaznych.
Firma FANUC, w ramach sesji zaplanowanej na 25 października br. w godz. 14.30–15.00, przedstawi przekrojowe wprowadzenie do robotyki przemysłowej, nowe możliwości korzystania z potencjału robotów, modele zarządzania pracą robotów w inteligentnych fabrykach (rozwiązania IIoT), a także przeanalizuje proces wdrożenia robotyzacji. Prelegent skupi się na wskazaniu kluczowych kroków tego procesu, aspektach technicznych, o których warto pamiętać, a także korzyściach wynikających z dobrze przeprowadzonej analizy ekonomicznej.
Z myślą o uczestnikach forum zainteresowanych rzeczywistymi efektami wdrożenia robota do konkretnej produkcji zaplanowano prezentację przygotowaną wspólnie z firmą ZMK Automation. Zostanie omówiony proces automatyzacji małoseryjnej produkcji elementów frezowanych.
Kolejnym punktem sesji będzie prezentacja pt. „Lean 4.0 - Algorytmiczne wsparcie optymalizacji decyzji produkcyjnych”, przygotowana przez założyciela pierwszej na świecie Platformy Robotów DBR77.com. Głównym celem projektu jest wsparcie procesów robotyzacji oraz automatyzacji produkcji w przedsiębiorstwach produkcyjnych oraz umożliwienie wykonania efektywnej digitalizacji procesów produkcyjnych i logistycznych, pod względem technologicznym i finansowym. W tej części zostanie poruszonych wiele aktualnych i inspirujących zagadnień, m.in. dane – symulacje – algorytmy jako narzędzia wspierające jakość oraz efektywność produkcji, współczesne metody symulacji graficzno-liczbowych, technologia AR i VR jako wsparcie projektowania zakładów produkcyjnych, praktyczne przykłady wdrożenia bliźniaka cyfrowego oraz marketplace DBR77 zasługujący na miano disruptora rynku robotyzacji.
Konferencje tematyczne otworzą referaty wprowadzające. W temacie robotyki i AI głos zabierze prof. Ivan Petrovic, członek Chorwackiej Akademii Nauk, przewodniczący Technicznego Komitetu Robotyki IFAC (International Federation of Automatic Control), profesor Uniwersytetu w Zagrzebiu. Uczestnikami obrad będą interesariusze z 17 krajów Europy Środkowej, w tym reprezentanci kadry kierowniczej centrów badawczo-rozwojowych oraz kierownicy projektów w zakresie transformacji cyfrowej, menedżerowie odpowiedzialni za rozwój infrastruktury technologicznej przemysłu i usług, firmy specjalizujące się w projektowaniu i integracji systemów automatyki przemysłowej i logistycznej, przedstawiciele instytucji, ministerstw i agencji rządowych dysponujący środkami finansowymi na wsparcie transformacji cyfrowej gospodarki europejskiej.
Wydarzeniem towarzyszącym forum będzie Dzień Młodego Naukowca organizowany przez Krajową Reprezentację Doktorantów i Radę Młodych Naukowców.
CETEF'22 odbędzie się w modelu hybrydowym. Więcej informacji na www.cetef.eu.
źródło: Fanuc