Universal Robots osiągnął rekordowe przychody

| Gospodarka Aktualności

Duńska firma produkująca roboty współpracujące poinformowała o przychodach za IV kwartał w wysokości 85 mln dolarów oraz przychodach za cały rok 2022, które wyniosły 326 mln dolarów. Oznacza to wzrost o 5% w stosunku do roku poprzedniego, a biorąc pod uwagę stałą podstawę walutową, wzrost ten wyniósł 12%.

Universal Robots osiągnął rekordowe przychody

- Jesteśmy dumni, że pomimo trudnych warunków makroekonomicznych w 2022 r., udało nam się kontynuować rozwój firmy. Skupiliśmy się na tych rzeczach, które byliśmy w stanie kontrolować, przezwyciężyliśmy wyzwania związane z łańcuchem dostaw i dziś możemy ogłosić, że nasze roczne przychody są najwyższe do tej pory - powiedział Kim Andreasen, dyrektor finansowy firmy.

Popyt na automatykę w Europie spowolnił w wyniku rozpoczęcia wojny na Ukrainie. Ponadto wpływ na wyniki firmy Universal Robots miała również zmiana kursów walut. W 2022 r. firma podjęła odpowiednie kroki, by sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu. Zainwestowała w budowanie światowej klasy kompetencji w zakresie spawania, paletyzacji i obsługi maszyn. Ponadto, jak wskazał prezes Kim Povlsen, rozpoczęła budowę nowej siedziby oraz osiągnęła kamień milowy w postaci 1000 pracowników i wprowadziła na rynek nowego, przełomowego cobota.

Pomimo zmian na światowych rynkach, przewiduje się, że ogólny popyt na automatyzację będzie nadal rósł w roku 2023 i kolejnych latach. Wśród głównych czynników wzmacniających ten trend wymienia się coraz większe niedobory kadrowe i zmieniające się oczekiwania dotyczące miejsca pracy.

źródło: Universal Robots