Universal Robots zatrudnia już 1000 pracowników
| Gospodarka RobotyFirma Universal Robots rozpoczęła działalność w 2005 roku. Od wprowadzenia na rynek w 2008 roku pierwszego robota współpracującego (cobota) wyrosła na globalnego lidera rynku cobotów, z biurami w ponad 20 krajach świata. W ciągu ostatniego roku, by sprostać potencjałowi wzrostu, Universal Robots zatrudnił ponad 200 pracowników. Teraz firma stała się pierwszą organizacją w robotycznym klastrze w Odense, która osiągnęła liczbę 1000 pracowników i jedną z zaledwie kilku duńskich firm założonych w tym tysiącleciu, które uzyskały ten poziom zatrudnienia.
W 2005 roku trzech młodych naukowców z Uniwersytetu Południowej Danii - Esben Østergaard, Kasper Støy i Kristian Kassow - zauważyło, jak ówczesne roboty były ciężkie, drogie i skomplikowane w obsłudze. To podsunęło im pomysł stworzenia robota, który jest elastyczny, bezpieczny we współpracy oraz łatwiejszy w instalacji i programowaniu. Od tego czasu firma Universal Robots opracowała szereg produktów typu cobot, ostatnio dodając do swojej oferty nowego UR20, i sprzedała na świecie łącznie ponad 50 tys. sztuk różnych modeli.
Sukces firmy znajduje odzwierciedlenie w rozwoju całego klastra robotyki. W Danii obecnie ma siedzibę ponad 400 firm z tej branży, a miasto Odense, liczące 200 tys. mieszkańców, jest jednym z wiodących ośrodków automatyzacji produkcji na świecie. Przewiduje się, że do 2025 roku liczba osób zatrudnionych przez duńskie firmy z branży automatyzacji produkcji osiągnie 23 tys., a łączne przychody z tej gałęzi gospodarki już teraz przekraczają 2,8 mld euro.
Zapotrzebowanie na roboty na całym świecie w najbliższych latach będzie rosło, a napędzać je będzie kilka różnych czynników: chęć ochronienia pracowników przed niebezpiecznymi i monotonnymi zadaniami, reshoring, gdzie firmy przenoszą produkcję bliżej siedziby w odpowiedzi na niepewność sytuacji międzynarodowej, a przede wszystkim niedobory na rynku pracy, które w najbliższych latach będą się tylko pogłębiały.
Universal Robots jest częścią Teradyne Inc. Ma siedzibę w duńskim Odense oraz oddziały w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Czechach, Rumunii, Rosji, Turcji, Chinach, Indiach, Japonii, Korei Południowej, Singapurze, Meksyku i we Włoszech. Portfolio UR obejmuje urządzenia UR3e, UR5e, UR10e i UR16e, o różnym udźwigu i zasięgu roboczym. Każdy model jest uzupełniany przez szeroki zakres efektorów końcowych, oprogramowania, akcesoriów i zestawów aplikacji dostępnych w ekosystemie UR+. Dzięki temu coboty mogą być stosowane w wielu branżach i wdrażane do wielu różnych zadań. Firma zainstalowała ponad 50 tys. cobotów na całym świecie.
źródło: Universal Robots