Budowana w Debreczynie fabryka BMW działa już w wersji wirtualnej

| Gospodarka Przemysł 4.0

Niemiecki producent samochodów BMW ogłosił, że na ponad dwa lata przed rozpoczęciem produkcji w fizycznie istniejącej fabryce uruchomił już nową fabrykę wirtualnie. To działanie, które firma określa jako rewolucję w planowaniu fabryk. Wraz z kompleksowym wirtualnym zaplanowaniem wysoce złożonej produkcji pojazdów, BMW Group wykonała kolejny ważny krok w realizacji BMW iFACTORY. W 2025 roku w Debreczynie na Węgrzech ma się rozpocząć produkcja nowej generacji całkowicie elektrycznych modeli BMW - Neue Klasse.

Budowana w Debreczynie fabryka BMW działa już w wersji wirtualnej

To pierwszy obiekt BMW, który jest zaplanowany i zatwierdzony całkowicie wirtualnie. Do prowadzenia symulacji cyfrowych bliźniaków 3D w czasie rzeczywistym wykorzystano przemysłową platformę Omniverse Enterprise firmy Nvidia, która pomaga zoptymalizować układ fabryki, robotykę i systemy logistyczne. Środowisko metaverse umożliwia planowanie i optymalizację projektów fabrycznych całkowicie wirtualnie, pozwalając na szybsze rozpoczęcie produkcji i wydajniejsze działanie, skracając czas wprowadzania produktów na rynek i zapewniając zrównoważony rozwój. Zmniejsza też ryzyko ponoszenia zbyt wysokich nakładów kapitałowych.

- Wizualizacja oraz sztuczna inteligencja przyspieszają nasze planowanie i czynią je bardziej precyzyjnym. Dzięki połączeniu różnych systemów planowania w jednego cyfrowego bliźniaka nasze zespoły mogą współpracować w czasie rzeczywistym z dowolnego miejsca na świecie. Pozwala to na szybkie i świadome podejmowanie decyzji. To zwiększa wydajność, pozwala nam działać znacznie szybciej i zmniejsza koszty - wyjaśnia Milan Nedeljkovic, członek zarządu ds. produkcji w BMW AG.

Początek transformacji w dziedzinie produkcji, w kierunku BMW iFACTORY, miał miejsce w 2020 roku, kiedy to wszystkie zakłady produkcyjne BMW Group zostały zeskanowane w 3D. Od listopada 2020 roku zeskanowano ponad 7 mln m² powierzchni wewnętrznych i 15 mln m² powierzchni zewnętrznych. Modyfikacje i przebudowy można przenieść do świata cyfrowego przez ponowne skanowanie, aby zapewnić aktualność danych inwentaryzacyjnych. Równolegle tworzony jest cyfrowy plan zakładów produkcyjnych o powierzchni około 1,4 km² w Debreczynie. Pomyślnie przeprowadzony wirtualny start produkcji w tych zakładach pokazuje wysoki poziom cyfryzacji planowania.

Eksperci Nvidii weryfikują i optymalizują szczegółowo procesy lub poszczególne systemy, zarówno wewnętrznie, jak i z partnerami zewnętrznymi, przy użyciu danych na żywo – bez żadnych przeszkód związanych z brakiem kompatybilności. Dane dotyczące struktury i obiektu są już dostępne. W przyszłości dostępne będą również pozycje i numery części materiałów niezbędnych w procesie produkcyjnym.

Warianty układów przestrzennych - na przykład zrobotyzowanych stanowisk pracy lub obszarów logistycznych - są analizowane w fotorealistycznych symulacjach w czasie rzeczywistym i dostosowywane do wymagań. Również w czasie rzeczywistym oceniać, zatwierdzać i wdrażać można każdą zmianę. Za pośrednictwem infrastruktury Omniverse w proces koordynacji można włączyć także dostawców. Sprawdzone narzędzia do projektowania i planowania od różnych producentów, z których BMW już korzysta, mogą komunikować się bezpośrednio z Omniverse - m.in. Bentley Systems MicroStation do planowania układów przestrzennych, ipolog do planowania logistyki, Siemens Process Simulate, Dassault Systemes CATIA do projektowania pojazdów i Autodesk Revit do projektowania budynków. W planach są kolejne.

Kolejnym krokiem jest cyfryzacja działań operacyjnych, nad czym zespoły BMW Group i Nvidii już pracują. W przyszłości pozwoli to w kilka sekund lokalizować usterki, a tym samym unikać dłuższych przestojów linii produkcyjnych. Ponadto wirtualne uruchamianie nowych instalacji będzie mogło postępować w ramach ciągłego procesu planowania.

- Cyfryzacja postępuje najszybciej w branży motoryzacyjnej, a BMW jest liderem w realizacji tej wizji. Ściśle współpracujemy z BMW, korzystając z Nvidia Omniverse, aby pomóc usprawnić ich procesy produkcyjne i zwiększyć wydajność. Nasza współpraca będzie nadal przesuwać granice wirtualnej integracji dla następnej generacji inteligentnych, połączonych fabryk na całym świecie - mówi założyciel i CEO firmy Nvidia, Jensen Huang.

fot. materiały prasowe BMW

źródło: BMW Group, Drives & Controls