BMW inwestuje 1,7 mld dolarów w produkcję pojazdów elektrycznych w USA

| Gospodarka Aktualności

Koncern BMW AG poinformował, że zainwestuje 1,7 mld dolarów w produkcję pojazdów elektrycznych w Stanach Zjednoczonych, współpracując z Envision AESC. Niemiecka firma ​​przeznaczy 1 mld dolarów na rozbudowę istniejącego zakładu w Spartanburgu, w Karolinie Południowej, w celu przygotowania produkcji EV, i wyda 700 mln dolarów na nowy zakład montażu akumulatorów wysokiego napięcia w pobliskim Woodruff, tworząc co najmniej 300 miejsc pracy.

BMW inwestuje 1,7 mld dolarów w produkcję pojazdów elektrycznych w USA

- To największa pojedyncza inwestycja, jaką do tej pory przeprowadziliśmy - powiedział agencji Reuters prezes BMW Group, Oliver Zipse. Gubernator Karoliny Południowej, Henry McMaster zwrócił uwagę, że to także największa inwestycja kapitałowa w historii stanu. Do 2030 roku producent samochodów planuje w Stanach Zjednoczonych produkcję co najmniej sześciu w pełni elektrycznych modeli. Jednocześnie BMW nie określa daty zakończenia produkcji pojazdów napędzanych gazem.

Koncern poinformował również, że - aby zaopatrywać producenta samochodów - w Karolinie Południowej nową fabrykę ogniw akumulatorowych zbuduje chińska grupa zajmująca się energią odnawialną - Envision Automotive Energy Supply Corporation (AESC) - spółka joint venture kierowana przez Nissana. Roczna wydajność obiektu ma osiągnąć 30 GWh. Zakład wytwarzać będzie akumulatory litowo-jonowe zaprojektowane specjalnie dla technologii BMW eDrive szóstej generacji. BMW twierdzi, że nowy format baterii będzie miał gęstość energii większą o ponad 20%, prędkość ładowania poprawioną nawet o 30% i pozwoli zwiększyć zasięg o ok. 30%.

Oprócz inwestycji amerykańskich, BMW Group ogłosiła wcześniej, że w Europie i w Chinach zostaną zbudowane cztery dodatkowe fabryki ogniw akumulatorowych, aby zaspokoić jej potrzeby. Oliver Zipse powiedział, że lokalizacja szóstej planowanej fabryki ogniw będzie zależała od popytu rynkowego. Każda z fabryk ogniw budowanych przez partnerów firmy będzie miała roczną wydajność do 20 GWh.

Objęta najnowszą inwestycją, działająca w Karolinie Południowej 30-letnia fabryka BMW wyprodukowała już ponad 6 mln pojazdów, zatrudnia ponad 11 tys. osób i ma roczną zdolność produkcyjną osiągającą 450 tys. pojazdów. Władze stanowe przyznały hrabstwu Spartanburg dotację w wysokości 65 mln dolarów na pokrycie kosztów związanych z projektem rozbudowy fabryki.

Zakład Spartanburg produkuje obecnie 11 modeli, w tym BMW X3, X4, X5, X6 i X7 (Sports Activity Vehicle), oraz cztery modele BMW M. Obecnie zakład wytwarza również moduły akumulatorów litowo-jonowych do dwóch hybrydowych pojazdów elektrycznych BMW typu plug-in: BMW X3 xDrive30e i BMW X5 xDrive45e. Według firmy, w 2021 r. wyprodukowano tu prawie 70 tys. zelektryfikowanych BMW. Produkcja całkowicie nowego hybrydowo-elektrycznego BMW XM ma rozpocząć się jeszcze w 2022 roku.

źródło: Reuters, DigiTimes