W Polsce powstanie fabryka pomp ciepła firmy Bosch

| Gospodarka Aktualności

Do końca 2027 roku firma Bosch zainwestuje w Polsce blisko 1,2 mld złotych w nowy zakład produkujący pompy ciepła. Będzie on zlokalizowany w Dobromierzu na Dolnym Śląsku, w pobliżu Wałbrzycha i 70 km od Wrocławia. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na rok 2024, a rozpoczęcie produkcji na przełom lat 2025 i 2026. W nowej fabryce utworzonych będzie około 500 nowych miejsc pracy.

W Polsce powstanie fabryka pomp ciepła firmy Bosch

W rozbudowę swoich lokalizacji odpowiedzialnych za rozwój i produkcję pomp ciepła w Europie Bosch inwestuje od 2018 roku. Nowy obiekt Boscha na Dolnym Śląsku będzie wytwarzać zewnętrzne i wewnętrzne jednostki pomp ciepła głównie na rynek europejski i dołączy do sieci produkcyjnej firmy. Firma produkuje pompy ciepła w Niemczech, Portugalii i Szwecji. Planuje dalszy wzrost ogólnych inwestycji w ten obszar w Europie. W Polsce Bosch od wielu lat produkuje komponenty do układów hamulcowych, urządzenia AGD i osprzęt do elektronarzędzi.

Zapotrzebowanie na pompy ciepła w Polsce rosło w ostatnich latach o kilkadziesiąt procent rocznie, a w roku 2022 roku wzrost rynku w tym segmencie wyniósł 120%. Bosch przewiduje, że do 2025 roku cały europejski rynek pomp ciepła będzie co roku rósł o około 20%. W obecnej dekadzie w Unii Europejskiej ma być zainstalowanych dodatkowo 30 mln pomp ciepła.

fot. Bosch - informacje prasowe

źródło: Bosch