Prawie 11 mld dolarów na zwiększenie w Korei produkcji pojazdów elektrycznych

| Gospodarka Aktualności

Południowokoreańskie Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii ogłosiło 23 maja, że ​​rząd i lokalni producenci samochodów zainwestują 14,3 bln KRW (10,9 mld USD) w wytwarzanie części samochodowych, pomagając pięciokrotnie zwiększyć produkcję pojazdów elektrycznych do roku 2030. Według południowokoreańskich agencji informacyjnych Yonhap i KBS, podczas spotkania z producentami samochodów i firmami produkującymi części, ministerstwo przedstawiło szereg możliwości wsparcia branży.

Prawie 11 mld dolarów na zwiększenie w Korei produkcji pojazdów elektrycznych

Agencja rządowa i kilku producentów samochodów zaoferuje finansowanie w wysokości ponad 14,3 bln KRW dla przemysłu części samochodowych. Celem jest wsparcie inwestycji firm i zapewnienie niezbędnej płynności. Krajowi producenci samochodów, tacy jak Hyundai Motor i Kia Corp, podpisali memorandum o porozumieniu w celu pogłębienia więzi z dostawcami części. Ponadto rząd będzie współpracował z przemysłem i głównymi uczelniami, aby wyszkolić ponad 30 tys. przyszłych specjalistów.

Według ministerstwa przemysłu, w 2023 roku koreański eksport samochodów i komponentów po raz pierwszy przekroczy 80 mld dolarów. Jak informowało KBS, Korea Południowa zamierza pięciokrotnie zwiększyć krajową produkcję pojazdów elektrycznych do 2030 r. i zwiększyć eksport części samochodowych. Celem eksportu są Stany Zjednoczone, Unia Europejska, Chiny i rynki wschodzące, takie jak Bliski Wschód i kraje ASEAN. Ministerstwo spodziewa się także przyspieszenia rozwoju w innych sektorach, takich jak m.in. półprzewodniki, wielkogabarytowe wyświetlacze, kompozyty węglowe czy oprogramowanie.

Korea Południowa i Indonezja uruchomiły w maju Centrum Współpracy w zakresie E-Mobility w Indonezji. Według ministerstwa przemysłu Korei Południowej kraj ten dostarczy Indonezji 65 elektrycznych pojazdów czterokołowych, 90 elektrycznych pojazdów dwukołowych i 71 ładowarek. Utworzy również centrum obsługi posprzedażowej pojazdów elektrycznych i pomoże w szkoleniu personelu zajmującego się konserwacją, produkcją oraz pracami badawczo-rozwojowymi. Korea Południowa zaproponowała również, aby oba kraje podpisały protokół ustaleń o współpracy w zakresie e-mobilności.

źródło: DigiTimes