Automatyka i robotyka na targach automatica 2023

| Gospodarka Aktualności

Tuż przed wakacjami Monachium po raz kolejny stało się centrum nowoczesnej automatyki i robotyki przemysłowej. Po roku przerwy miały miejsce targi automatica 2023, które „odrabiały” wcześniejszą absencję spowodowaną pandemią. I było to wydarzenie bardzo udane.

Automatyka i robotyka na targach automatica 2023

Targi odwiedziło około 40 tys. osób z 88 krajów, na których czekało 650 firm prezentujących swoje produkty i usługi. Wystawa, a właściwie wystawy, bo automatica odbywała się wraz z Laser World of Photonics, zajęły sześć hal targowych. Polska, co również warte odnotowania, znalazła się wśród dziesięciu najczęściej reprezentowanych krajów.

Roboty, automatyzacja i sztuczna inteligencja

Trzy wymienione zagadnienia były w Monachium w centrum uwagi. Oprócz produktów i aplikacji tradycyjnych, związanych z robotyką w zastosowaniach motoryzacyjnych, pojawiały się też te mniej oczywiste. I był to znak zmieniających się czasów. Przykładowo roboty – dawniej postrzegane jako zagrożenie dla miejsc pracy – obecnie stają się potencjalnym rozwiązaniem problemu braków kadrowych w wielu sektorach. Doskonałym przykładem był robot… piekarski. Był on przedstawiany na stoisku firmy FANUC i pozwalał na automatyzację rutynowe czynności w piekarniach przemysłowych oraz supermarketach.

Robotyzacja i automatyzacje prezentowane były również jako kluczowe narzędzia sprzyjające redukcji emisji CO2 podczas produkcji. Przykładowo nowa rodzina robotów KR Quantec firmy KUKA zapewnia oszczędność energii do 60% w porównaniu z parametrami robotów 2000 tej samej firmy. Z kolei nowoczesne technologie montażu i manipulowania towarami stanowić mogą ważne elementy procesów recyklingu, wpisując się w koncepcję gospodarki cyrkularnej.

Program dodatkowy

Oprócz odwiedzania stoisk targowych, goście mogli wziąć udział w dodatkowym programie – konferencji, forów tematycznych i pokazów specjalnych. Do najważniejszych atrakcji należały „Service Robot City” oraz „Mobile Robots in Production”. Elementem targów była również organizowana przez Technical University of Munich platforma high-tech munich_i, która poświęcona była tematom dotyczącym robotyki oraz sztucznej inteligencji.

Wystawcy i goście targowi

Z badania przeprowadzonego przez instytut badań rynkowych Gelszus wynika, że ponad 90% wystawców oceniło targi jako doskonałe lub dobre. Nawet więcej, bo 98% odwiedzających, również wypowiadało się o wystawie pozytywnie. Następna automatica odbędzie się w terminie 24-27 czerwca 2025 roku – tradycyjnie w Monachium. Targi będą ponownie współorganizowane z Laser World of Photonics.