Blackout: jak się przygotować i zabezpieczyć (nie tylko) serwerownię?

| Gospodarka Aktualności

Wzmożone zainteresowanie ofertą, mnóstwo zapytań i eksplodująca sprzedaż, która często skutkuje problemami logistycznymi i opóźnieniami w realizacji zamówień. Czy to jedyne wyzwania, na które powinny przygotować się firmy planujące wykorzystać potencjał Black Friday?

Blackout: jak się przygotować i zabezpieczyć (nie tylko) serwerownię?

Dla wielu właścicieli i managerów sklepów internetowych są to problemy z kategorii "tych pożądanych". W końcu, kto nie chciałby generować większej sprzedaży? Jednocześnie znaczna część nie zdaje sobie sprawy, że te mogą wiązać się z bardziej poważnymi zagrożeniami takimi jak chwilowa niedostępność, czy nawet długotrwała awaria serwisu, a więc blackout. Co to jest i na czym polega? Co go wywołuje? W jakich okolicznościach ryzyko jego wystąpienia jest najwyższe? I co najważniejsze: w jaki sposób się przed nim skutecznie zabezpieczyć?

Czym jest blackout?

Blackout to zjawisko polegające na wystąpieniu trwałej przerwy w dostawach energii elektrycznej, która jest wykorzystywana m.in. do zasilania obiektów, urządzeń, maszyn, ogrzewania i oświetlenia. W przeciwieństwie do „zwykłych” przerw w dostawach prądu (a więc takich, które mogą dotyczyć np. pojedynczych urządzeń lub budynków), blackout ma zazwyczaj charakter odnoszący się do całych systemów, dzielnic, miast, aglomeracji, a nawet kraju. Choć akurat z tymi ostatnio spotykamy się dość rzadko (zwłaszcza w naszym regionie), to jednak ich wystąpienie może być wyjątkowo uciążliwe. Szczególnie kiedy dotyczy serwerowni obsługujących duże platformy, portale, serwisy i sklepy internetowe.

Powodów wystąpienia blackoutu może być co najmniej kilka. Najbardziej popularny to wzrost poboru energii do tego stopnia, że sieć zwyczajnie „nie nadąża” z jej dostarczaniem. Przyczyn pojawienia się blackoutu może być znacznie więcej:

  • Awarie sieci lub instalacji elektrycznej
  • Ataki cybernetyczne/hakerskie
  • Przerwy w dostawach prądu
  • Trudne warunki atmosferyczne
  • Wojny i konflikty zbrojne

Biorąc pod uwagę nasze lokalne warunki atmosferyczne, większość wymienionych wyżej zagrożeń nas nie dotyczy. Paradoksalnie, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wystąpienia częściowego blackoutu jest wzmożony ruch w sieci. Doskonały przykład stanowić tu mogą okresy, w których serwisy lub platformy internetowe (zwłaszcza e-commerce) cieszą się ponadprzeciętną popularnością. Zaliczamy do nich głównie święta internetowej sprzedaży - m.in. Black Friday czy Cyber Monday, a coraz częściej - także całe promocyjne tygodnie, a więc np. Black Week.

 
Blackout może być poważnym problemem dla serwerowni. Szczególnie w okresie wzmożonego ruchu na serwisach i w sklepach internetowych

Konsekwencje blackoutu

Długotrwałe awarie lub przerwy w dostawach prądu mogą mieć bardzo poważny wpływ chociażby na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Jakie mogą one rodzić zagrożenia w momencie, kiedy np. serwerownia zostanie odcięta od zasilania? Na pytanie to odpowiada Marcin Lisowski, Product Manager Cooling Units w marce Rittal:

„Jednego z największych zagrożeń upatruję w wysokich temperaturach. Aby serwery działały prawidłowo, temperatura w miejscach, w których się znajdują, powinna utrzymywać się na odpowiednim poziomie. Niekontrolowany wzrost już o kilka stopni Celsjusza może skutkować usterkami, skończyć się poważnymi awariami, a nawet czasowym lub trwałym uszkodzeniem serwerowni. W tym kontekście blackout sieci bardzo często oznacza zatrzymanie pracy klimatyzatorów w szafach sterowniczych. A to może prowadzić do kilku potencjalnych problemów, w tym przegrzewania się urządzeń, skrócenia ich żywotności czy wystąpienia problemów z bezpieczeństwem.”

Jak zabezpieczyć serwerownię przed utratą zasilania?

Jak zatem zabezpieczyć serwerownię przed utratą zasilania? W tym obszarze z pomocą mogą przyjść rozwiązania takie, jak:

  • Alternatywne źródło zasilania, w formie własnych generatorów prądu lub odnawialnych źródeł energii (np. fotowoltaiki połączonej z magazynem energii).
  • System zasilania gwarantowanego UPS (uninterruptible power supply), który pozwoli na awaryjne zasilanie poszczególnych urządzeń.

W ofercie marki Rittal znajdują się też nowoczesne systemy UPS, które sprawdzają się do zabezpieczania obciążeń krytycznych. Więcej na ich temat przeczytasz tutaj: Systemy UPS.

 
System UPS firmy Rittal

Jak ochronić sieć przed przeciążeniem, a serwery - przed przegrzaniem?

Na tym polu sprawdzonym rozwiązaniem mogą okazać się ograniczniki przepięć, które ochronią infrastrukturę na wypadek skoków napięcia. Jeśli z zasilaniem serwerowni jest wszystko w porządku, jednak obciążenie sieci jest na tyle duże, że może grozić przegrzaniem jej podzespołów - na wyposażeniu danej serwerowni powinna znaleźć się trwała, wydajna i dopasowana klimatyzacja IT.

 
Klimatyzacja IT firmy Rittal: Liquid Cooling Package LCP Rack DX, LCP Rack DX/FC

Przeciążenie ruchem np. na stronie www może być również wywołane „sztucznie” - za pomocą ataków hakerskich. Stąd, poza doborem odpowiedniej klimatyzacji, istotne jest również zadbanie o system monitoringu danej domeny.

Dlaczego wybór właściwej klimatyzacji do serwerowni jest tak istotny?

Klimatyzacja serwerowni pozwala kontrolować kluczowe parametry, w tym temperaturę oraz wilgotność, które odpowiadają za wydajność, czas pracy oraz żywotność serwerów. Właściwie dobrany i zainstalowany sprzęt powinien również aktywnie odprowadzać nagromadzone wewnątrz szafy ciepło.

W tej kwestii warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden istotny aspekt. Dobrze dobrana klimatyzacja może ograniczać zanieczyszczenie instalacji (np. spowodowane osadzającym się na niej kurzem). To ważny czynnik, który nie tylko niweluje problem z jej czyszczeniem i konserwacją, lecz także znacząco ogranicza ryzyko zapychania się, a w konsekwencji – przegrzewania serwerów.

Dobór klimatyzacji ma także charakter ekonomiczny i finansowy. Odpowiednio wybrana instalacja powinna nie tylko zapewniać optymalne warunki pracy serwerów, ale też ograniczać koszty związane z poborem prądu.

Jak wybrać klimatyzatory do szafy?

Aby odpowiednio dobrać klimatyzator do serwerowni, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Przez cały proces ponownie przeprowadza nas Marcin Lisowski, ekspert z dziedziny chłodzenia i manager marki Rittal.

Zbierz niezbędne informacje

Punktem wyjścia do doboru wydajnej i sprawdzonej klimatyzacji do serwerowni jest zawsze odpowiedzenie sobie na pytanie: „Co właściwie ma ona chłodzić?”. Aby udzielić trafnej odpowiedzi, należy zacząć od ustalenia: obciążenia cieplnego (generowanego wewnątrz szafy lub serwerowni), wymagań temperaturowych instalacji (w jakich może pracować bezpiecznie i wydajnie), maksymalnej temperatury, w jakiej będzie pracował klimatyzator, lokalizacji i kubatury samej szafy (jej wysokości, szerokości i głębokości) oraz warunków zewnętrznych (np. temperatury otoczenia lub pomieszczeń, w których znajdują się serwery).

Gdy już zbierzemy niezbędne dane, należy przejść do niezbędnych kalkulacji. Jeżeli chcemy mieć pewność, że nasze obliczenia są właściwe i potrzebujemy wsparcia - warto skorzystać z dedykowanego oprogramowania RiTherm, które pozwoli dobrać odpowiednie komponenty do naszej klimatyzacji. W razie problemów lub dodatkowych pytań – do naszej dyspozycji są również eksperci Rittal.

 
RiTherm jest programem do obliczania potrzeb klimatyzacji

Kiedy przejdziemy przez wszystkie powyższe kroki, zostaje nam tylko wybranie odpowiedniego klimatyzatora. W ofercie Rittal znajdują się urządzenia, które łatwo dopasujemy do charakterystyki i potrzeb danej organizacji. Rittal oferuje m.in. klimatyzatory przeznaczone do zabudowy naściennej, jak i dachowej, daje możliwość wyboru modułowej koncepcji klimatyzacji lub zastosowania wysokowydajnych klimatyzatorów o lekkiej budowie zapewniających energooszczędną klimatyzację obudów obsługowych i małych.

Klimatyzacja do serwerowni – monitoring, konserwacja, serwisowanie

Dbanie o sprawne działanie i bezpieczeństwo serwerowni to wcale nie jednorazowe działania, a proces, który należy regularnie nadzorować. Kiedy wybór i montaż klimatyzacji będą już za nami, wtedy trzeba zwrócić uwagę na takie aspekty jej utrzymania jak:

  • Stały monitoring klimatyzacji, który pozwala śledzić kluczowe parametry, a w razie potrzeby - szybko i sprawnie reagować na ewentualne zagrożenia, zmiany i anomalie.
  • Regularna konserwacja i serwisowanie, w tym czyszczenie filtrów czy wymiana niezbędnych podzespołów.

Stale monitorowana i serwisowana klimatyzacja to pewność, że nasza serwerownia jak najdłużej będzie spełniała swoje zadanie.

 
Przykładowa klimatyzacja IT firmy Rittal

źródło: Rittal