Wojskowa Akademia Techniczna rozpoczęła rekrutację

| Gospodarka Aktualności

Studia wojskowe dają gwarancję pracy w Siłach Zbrojnych RP. Wojskowa Akademia Techniczna od 1 marca 2024 r. rekrutuje studentów. Na kandydatów na żołnierzy zawodowych czeka 1068 miejsc na 13 kierunkach.

Wojskowa Akademia Techniczna rozpoczęła rekrutację

Wojskowa Akademia Techniczna przygotowuje wysokiej klasy specjalistów dla Sił Zbrojnych RP. Kształcenie odbywa się w toku jednolitych studiów magisterskich i ma charakter wojskowy oraz politechniczny. Tok studiów wojskowych wzbogacony jest o praktyki i specjalistyczne szkolenia prowadzone w jednostkach wojskowych, w centrach szkoleń i instytucjach naukowo-badawczych na terenie całego kraju.

Studia prowadzone są na siedmiu wydziałach akademickich: Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania, Cybernetyki, Elektroniki, Inżynierii Lądowej i Geodezji, Inżynierii Mechanicznej, Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa oraz Nowych Technologii i Chemii. Absolwenci uzyskują tytuł magistra inżyniera i są promowani na pierwszy stopień oficerski. Nowo promowani oficerowie mają zagwarantowaną pracę w Siłach Zbrojnych RP w zależności od ukończonego kierunku studiów.

Kierunki studiów wojskowych i limity miejsc:

  • budownictwo – 53 miejsc,
  • chemia – 23,
  • elektronika i telekomunikacja – 258,
  • geodezja i kartografia – 83,
  • informatyka – 72,
  • inżynieria bezpieczeństwa – 36,
  • kryptologia i cyberbezpieczeństwo – 50,
  • logistyka – 57,
  • logistyka ekonomiczna – 15,
  • lotnictwo i kosmonautyka – 152,
  • mechanika i budowa maszyn – 53,
  • mechatronika – 152,
  • technologie elektroniczne i telekomunikacyjne – 64.

Każdy student wojskowy otrzymuje miesięczne uposażenie. Na pierwszym roku studiów wynosi ono od 6000 zł i wzrasta w kolejnych latach nauki. Podchorążowie mają zapewnione bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie i umundurowanie.

Rekrutacja na studia wojskowe obejmuje kilka etapów:

  1. Rejestracja w Portalu Rekrutacyjnym Wojska Polskiego (PRWP) – należy się zarejestrować w PRWP na stronie zostanzolnierzem.pl, wskazując uczelnię i kierunek oraz wydrukować wniosek o powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej pełnionej podczas kształcenia w uczelni wojskowej.
  2. Złożenie wniosku w Wojskowym Centrum Rekrutacji (WCR) – wniosek o powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej pełnionej podczas kształcenia w uczelni wojskowej należy złożyć w dowolnie wybranym Wojskowym Centrum Rekrutacji wskazanym w PRWP.
  3. Badanie psychologiczne - po złożeniu wniosku, kandydat otrzyma wystawione przez WCR skierowanie na badanie psychologiczne.
  4. Rejestracja w Internetowej Rejestracji Kandydatów (IRK) – po pozytywnych wynikach badań psychologicznych, kandydat otrzyma wiadomość o konieczności rejestracji w IRK uczelni, gdzie wskazuje interesujący go kierunek studiów, otrzyma numer konta bankowego do wniesienia opłaty rekrutacyjnej, a po ogłoszeniu wyników matur, wprowadzi wyniki matury do systemu.
  5. Egzaminy wstępne i badania – Wojskowa Akademia Techniczna. Egzaminy wstępne obejmują testy sprawnościowe i rozmowę kwalifikacyjną oraz analizę wyników matury. Po pozytywnie zaliczonych egzaminach kandydat otrzymuje skierowanie na badania lekarskie, które będą przeprowadzone na terenie Akademii i warszawskich wojskowych przychodni lekarskich. Podczas pobytu na egzaminach i badaniach zapewnione jest bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie na terenie Akademii oraz transport autokarami do przychodni.

Opłata rekrutacyjna na studia wojskowe wynosi 100 zł.

Podstawowe wymagania to:

  • zdana matura i ukończone 18 lat do dnia powołania do służby kandydackiej – w postępowaniu rekrutacyjnym, za zgodą prawnych opiekunów, mogą uczestniczyć osoby, które 18 lat uzyskają do końca roku kalendarzowego,
  • polskie obywatelstwo,
  • odpowiednia zdolność fizyczna i psychiczna do pełnienia zawodowej służby wojskowej,
  • niekaralność za przestępstwo umyślne,
  • język angielski zdany na maturze lub na teście zorganizowanym przez WAT, jeżeli wyniku z języka angielskiego nie ma na świadectwie dojrzałości. Z testu należy uzyskać co najmniej 6 punktów rankingowych na 20 możliwych do uzyskania. Brak wyniku z języka angielskiego na świadectwie maturalnym należy zaznaczyć w systemie IRK.

Przyjęty kandydat zostaje żołnierzem czynnej służby wojskowej – na pierwszym roku jest to dobrowolna zasadnicza służba wojskowa w uczelni wojskowej, a od drugiego roku zawodowa służba wojskowa. We wrześniu odbywa podstawowe szkolenie wojskowe, tzw. unitarka, zakończone egzaminem i uroczystą przysięga wojskową.

Wojskowa Akademia Techniczna od lat klasyfikowana jest w gronie najlepszych uczelni technicznych w Polsce. Przoduje też w rankingach dostępności nauczycieli akademickich dla studentów. Uczelnię wyróżnia innowacyjne podejście do kształcenia, wysoki poziom nauczania, wykwalifikowani nauczyciele akademiccy, bardzo dobrze wyposażone sale dydaktyczne i laboratoria, szeroka oferta programów studiów, również w języku angielskim, a także duże możliwości rozwoju.

Wojskowa Akademia Techniczna oferuje również studia cywilne I i II stopnia na ponad 20 kierunkach. Absolwenci studiów cywilnych znajdują zatrudnienie w wielu działach gospodarki i gałęziach przemysłu, zarówno w firmach państwowych, jak i prywatnych, w kraju i za granicą. Według ostatniego rankingu Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, absolwenci WAT znajdują się w ścisłej czołówce najlepiej zarabiających absolwentów technicznych uczelni publicznych.

źródło: Wojskowa Akademia Techniczna