Wojskowa Akademia Techniczna otworzyła Centrum Robotów Mobilnych

| Gospodarka Aktualności

Centrum Robotów Mobilnych będzie polską wizytówką w NATO, jako jedno z Centrów Testowych Akceleratora Innowacyjności NATO DIANA. Wojskowa Akademia Techniczna otworzyła obiekt 29 października br. Pozwoli ono na osiągnięcie jeszcze wyższej jakości badań i edukacji w obszarze platform bezzałogowych. Całkowita wartość inwestycji Wojskowej Akademii Technicznej przekroczyła 38 mln złotych.

Wojskowa Akademia Techniczna otworzyła Centrum Robotów Mobilnych

Nowy budynek szkolno-laboratoryjny wraz z poligonem testowym powstał w ramach Instytutu Robotów i Konstrukcji Maszyn Wydziału Inżynierii Mechanicznej WAT należącego do elitarnego grona Centrów Testowych NATO DIANA. Centrum będzie rozwijać kompetencje w zakresie bezzałogowych platform lądowych, budowanych w tym instytucie od ponad pięćdziesięciu lat.

Wyposażenie laboratoryjne Centrum Robotów Mobilnych pozwala prowadzić badania nie tylko całych platform bezzałogowych, ale i manipulatorów, interfejsów człowiek-maszyna oraz systemów funkcjonalnych, służących budowie świadomości sytuacyjnej i akcyjnej, lokalizacji, teleoperacji, nawigacji i detekcji. W środowisku wirtualnego pola walki można nie tylko uczyć żołnierzy taktyki, organizacji i dowodzenia, ale również testować różne warianty działań z wykorzystaniem robotów, włączając w to formacje w postaci ugrupowania i roju.

Na terenie poligonu testowego znajdują się tory i przeszkody do badania mobilności oraz roboczych możliwości bezzałogowych platform lądowych, a także ich układów. Prowadzone na poligonie testy i badania można bezpiecznie obserwować z dużego, dwupoziomowego, przeszklonego tarasu.

- W Centrum Robotów Mobilnych wiedza teoretyczna spotyka się z praktyką. W tym budynku będziemy projektować, tworzyć i testować najnowsze osiągnięcia w dziedzinie robotyki mobilnej. Wniesiemy wkład w rozwój autonomicznych pojazdów i systemów stanowiących już teraz integralną część naszego codziennego funkcjonowania, zarówno w Siłach Zbrojnych, jak i w gospodarce narodowej. Dzięki Centrum Robotów Mobilnych będziemy mogli jeszcze lepiej wspierać Ministerstwo Obrony Narodowej w zakresie wiedzy eksperckiej dotyczącej robotów, dronów i ich szerokiego wykorzystania - mówił rektor-komendant WAT, gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak.

- Nasze kompetencje i potencjał zaowocowały włączeniem naszego zespołu do centrów testowych NATO. W Polsce powołano 7 takich centrów, w tym jedno w WAT, w zakresie testowania bezzałogowych systemów lądowych. Współczesny teatr działań wojennych zmienia się, są już w nim pojazdy bezzałogowe, drony i ich odpowiednie systemy, roje. Dlatego planujemy podjąć nowe wyzwania w tym zakresie, zarówno badawcze, technologiczne, jak i w procesie kształcenia studentów - mówi dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej, dr hab. inż. Jerzy Jackowski.

Centrum Robotów Mobilnych stanowi znaczące poszerzenie możliwości badawczych oraz dydaktycznych Wojskowej Akademii Technicznej w zakresie wojskowych, ale i komercyjnych robotów mobilnych. Szkolić się w nim będą m.in. podchorążowie, którzy w przyszłości zostaną oficerami Wojsk Inżynieryjnych. Ten rodzaj Sił Zbrojnych jest pionierem i liderem we wdrażaniu bezzałogowych platform lądowych, stanowiących wyposażenie naszej armii i już teraz potrzebuje specjalistów od robotów.

źródło: Wojskowa Akademia Techniczna