Wojskowa Akademia Techniczna otworzyła Centrum Robotów Mobilnych

Centrum Robotów Mobilnych będzie polską wizytówką w NATO, jako jedno z Centrów Testowych Akceleratora Innowacyjności NATO DIANA. Wojskowa Akademia Techniczna otworzyła obiekt 29 października br. Pozwoli ono na osiągnięcie jeszcze wyższej jakości badań i edukacji w obszarze platform bezzałogowych. Całkowita wartość inwestycji Wojskowej Akademii Technicznej przekroczyła 38 mln złotych.

Posłuchaj
00:00

Nowy budynek szkolno-laboratoryjny wraz z poligonem testowym powstał w ramach Instytutu Robotów i Konstrukcji Maszyn Wydziału Inżynierii Mechanicznej WAT należącego do elitarnego grona Centrów Testowych NATO DIANA. Centrum będzie rozwijać kompetencje w zakresie bezzałogowych platform lądowych, budowanych w tym instytucie od ponad pięćdziesięciu lat.

Wyposażenie laboratoryjne Centrum Robotów Mobilnych pozwala prowadzić badania nie tylko całych platform bezzałogowych, ale i manipulatorów, interfejsów człowiek-maszyna oraz systemów funkcjonalnych, służących budowie świadomości sytuacyjnej i akcyjnej, lokalizacji, teleoperacji, nawigacji i detekcji. W środowisku wirtualnego pola walki można nie tylko uczyć żołnierzy taktyki, organizacji i dowodzenia, ale również testować różne warianty działań z wykorzystaniem robotów, włączając w to formacje w postaci ugrupowania i roju.

Na terenie poligonu testowego znajdują się tory i przeszkody do badania mobilności oraz roboczych możliwości bezzałogowych platform lądowych, a także ich układów. Prowadzone na poligonie testy i badania można bezpiecznie obserwować z dużego, dwupoziomowego, przeszklonego tarasu.

- W Centrum Robotów Mobilnych wiedza teoretyczna spotyka się z praktyką. W tym budynku będziemy projektować, tworzyć i testować najnowsze osiągnięcia w dziedzinie robotyki mobilnej. Wniesiemy wkład w rozwój autonomicznych pojazdów i systemów stanowiących już teraz integralną część naszego codziennego funkcjonowania, zarówno w Siłach Zbrojnych, jak i w gospodarce narodowej. Dzięki Centrum Robotów Mobilnych będziemy mogli jeszcze lepiej wspierać Ministerstwo Obrony Narodowej w zakresie wiedzy eksperckiej dotyczącej robotów, dronów i ich szerokiego wykorzystania - mówił rektor-komendant WAT, gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak.

- Nasze kompetencje i potencjał zaowocowały włączeniem naszego zespołu do centrów testowych NATO. W Polsce powołano 7 takich centrów, w tym jedno w WAT, w zakresie testowania bezzałogowych systemów lądowych. Współczesny teatr działań wojennych zmienia się, są już w nim pojazdy bezzałogowe, drony i ich odpowiednie systemy, roje. Dlatego planujemy podjąć nowe wyzwania w tym zakresie, zarówno badawcze, technologiczne, jak i w procesie kształcenia studentów - mówi dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej, dr hab. inż. Jerzy Jackowski.

Centrum Robotów Mobilnych stanowi znaczące poszerzenie możliwości badawczych oraz dydaktycznych Wojskowej Akademii Technicznej w zakresie wojskowych, ale i komercyjnych robotów mobilnych. Szkolić się w nim będą m.in. podchorążowie, którzy w przyszłości zostaną oficerami Wojsk Inżynieryjnych. Ten rodzaj Sił Zbrojnych jest pionierem i liderem we wdrażaniu bezzałogowych platform lądowych, stanowiących wyposażenie naszej armii i już teraz potrzebuje specjalistów od robotów.

Źródło: Wojskowa Akademia Techniczna

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
PLC, HMI, Oprogramowanie
25 lat współpracy Phoenix Contact i Eplan
Aktualności
Stabilny wzrost na rynku obrabiarek
Przemysł 4.0
Pepperl+Fuchs prezentuje Digital Twin Starter Kit na Hannover Messe 2025 – rewolucja w IIoT
Przemysł 4.0
Już za miesiąc Warsaw Industry Automatica 2025
Przemysł 4.0
Swoją efektywność potwierdza pierwszy w Polsce magazyn z robotami Skypod firmy Exotec
Komunikacja
Tauron rozbudowuje system teletransmisyjny
Powiązane treści
Wojskowa Akademia Techniczna i Politechnika Krakowska rozszerzają współpracę
Roczne dostawy robotów mobilnych mają osiągnąć 2,8 mln sztuk
Wojskowa Akademia Techniczna rekrutuje na studia cywilne
Wojskowa Akademia Techniczna zaprasza na Dzień Otwarty
Wojskowa Akademia Techniczna rozpoczęła rekrutację
Wojskowa Akademia Techniczna współpracuje z Centrum Badań Kosmicznych PAN
W Warszawie powstało centrum serwisowe naziemnej obsługi lotnictwa wojskowego

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów