Na orbitę trafi pierwszy polski satelita SAR do obrazowania Ziemi

| Gospodarka Aktualności

Działająca w branży kosmicznej gdańska firma Eycore przedstawiła pierwszego polskiego satelitę do radarowego obrazowania przestrzennego ziemi SAR - Synthetic Aperture Radar. Eycore planuje wynieść pierwszy radar SAR na niską orbitę okołoziemską w czwartym kwartale 2025 roku. Wyniesienie zrealizuje firma SpaceX. Radar Eycore jest efektem polskiej myśli technicznej, dzięki czemu zachowana będzie pełna kontrola nad czasem i sposobem jego wykorzystania.

Na orbitę trafi pierwszy polski satelita SAR do obrazowania Ziemi

Firmy Eycore i Creotech Instruments podpisały list intencyjny dotyczący współpracy przy projektowaniu i budowie platform satelitarnych wyposażonych w instrumenty radarowe SAR. Eycore będzie dostarczał instrumenty radarowe, natomiast Creotech – platformy satelitarne potrzebne do wynoszenia tych obiektów na orbitę okołoziemską. Dla Creotecha - notowanej na GPW, największej polskiej firmy branży kosmicznej - współpraca z Eycore to kolejny innowacyjny projekt rozwijający kompetencje i know-how spółki. Budowane przez Eycore radary są pierwszymi polskimi urządzeniami tego typu, które mają możliwość integracji z dowolną platformą mikrosatelitarną. Już teraz pojawiło się zainteresowanie potencjalnych partnerów dostępem do niezależnego obrazowania Ziemi.

Radary z syntetyczną aperturą (SAR) pozwalają na obserwację powierzchni naszej planety w trybie ciągłym, niezależnie od warunków pogodowych i pory dnia. Umożliwiają obrazowanie w nocy i w warunkach dużego zachmurzenia, co odróżnia je od standardowych instrumentów optycznych. Faktem jest, że 70% powierzchni Ziemi jest zawsze przykryte chmurami, a Polska jest jednym z krajów, które przez większą część roku są przez chmury przesłonięte i niedostępne dla optyki pracującej na orbicie.

Obrazowanie radarowe przy użyciu technologii SAR znajduje zastosowanie w rolnictwie, leśnictwie, obronności, obserwowaniu skutków zmian klimatycznych czy ocenie infrastruktury. Szczególnie przydatne okazuje się w przewidywaniu katastrof naturalnych i monitorowaniu ich przebiegu, a także przy planowaniu wydobycia surowców naturalnych. Ma ogromny potencjał i zastosowanie w operacjach militarnych.

Firma Eycore powstała w 2021 roku. Bazuje na wiedzy i doświadczeniu twórców spółki Advanced Protection Systems (APS) - największego polskiego producenta systemów antydronowych. Funkcję prezesa w obu firmach pełni Maciej Klemm, który założył Eycore razem z partnerami z APS - Radosławem Piesiewiczem oraz Tomaszem Kusowskim.

źródło: Zespół Badań i Analiz Militarnych