PIAP Space ukończył budowę robotycznego ramienia TITAN do prowadzenia orbitalnych napraw satelitów

Gdy znajdujący się na orbicie okołoziemskiej sprzęt wart miliony euro ulega awarii, rozwiązaniem jest zamierzona deorbitacja - jeśli nie utracono zdolności manewrowania - i kosztowna budowa nowego satelity. Dzięki skonstruowanemu przez warszawską firmę PIAP Space ramieniu robotycznemu TITAN możliwe stanie się prowadzenie inspekcji, napraw i modernizacji satelitów bezpośrednio na orbicie.

Posłuchaj
00:00

Wokół Ziemi krąży kilkanaście tysięcy obiektów, a liczba ta ciągle rośnie. Coraz łatwiej zatem o kolizje, awarie czy niebezpieczne zbliżenia. W przypadku awarii kluczowych podzespołów, nawet sprawny satelita może zostać utracony – ponieważ brakuje efektywnych narzędzi do jego naprawy. Wysyłanie nowych urządzeń wiąże się z ogromnymi kosztami, opóźnieniami i kolejnymi tonami odpadów kosmicznych. Dlatego rozwój automatycznych technologii inspekcyjnych i serwisowych na orbicie jest jednym z priorytetów ESA i europejskiego sektora kosmicznego.

Polska firma PIAP Space - główny wykonawca projektu TITAN i lider konsorcjum przemysłowego - ogłosiła zakończenie jego budowy i testów modelu inżynieryjnego. Projekt realizowany w ramach kontraktu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) o wartości 2,6 mln euro osiągnął poziom gotowości technologicznej TRL 6, co oznacza, że funkcjonalny model przeszedł pełen zestaw testów w środowisku symulującym realne warunki orbitalne. Uzyskano tym samym gotowość do integracji w ramach misji serwisowych w przestrzeni kosmicznej.

Zaprojektowane z myślą o operacjach orbitalnych ramię robotyczne TITAN może być instalowane na satelicie serwisowym, który będzie w stanie przeprowadzać inspekcję, uchwycić innego satelitę, podłączyć się do interfejsu paliwowego, wymienić komponenty lub przeprowadzić operacje montażowe. Ramię ma zasięg do 2 metrów oraz 7 stopni swobody, co daje wyjątkową precyzję – dokładność pozycjonowania na poziomie 0,5 mm i orientacji 0,1°. Dzięki modułowej architekturze systemu każda sekcja wyposażona jest w niezależne linie zasilania oraz redundancję w zakresie komunikacji, kontroli termicznej i przetwarzania danych. Pozwala to na ciągłość działania w przypadku awarii jednego z podsystemów.

Ramię może być wyposażone w różne końcówki, chwytaki i manipulatory, dostosowane do specyfiki misji. Dzięki uniwersalnemu interfejsowi mechaniczno-elektrycznemu można instalować narzędzia do przechwytywania, inspekcji optycznej, napraw lub tankowania satelitów. TITAN jest gotowy do szerokiego zakresu zastosowań – od prostych napraw po zaawansowany montaż orbitalny.

- TITAN to najbardziej zaawansowany manipulator robotyczny opracowany w Polsce, a prawdopodobnie także jeden z najnowocześniejszych tego typu w Europie. Zaprojektowaliśmy go tak, by był nie tylko precyzyjny, ale też uniwersalny. Dzięki modularnej architekturze może zostać przeskalowany do różnych zastosowań – zarówno orbitalnych, jak i eksploracyjnych. Co więcej, odpowiednie uszczelnienia konstrukcji pozwolą przystosować go także do pracy w środowiskach pełnych pyłu – jak pokryta regolitem powierzchnia Księżyca – co otwiera drogę do jego wykorzystania w planetarnych misjach eksploracyjnych - mówi Paweł Paśko, kierownik Sekcji Mechatroniki w PIAP Space.

PIAP Space rozwija swoją konstrukcję także w ramach projektu IOSHEX, realizowanego przez SAB Aerospace wspólnie z ESA. To projekt wpisujący się w założenia gospodarki cyrkularnej w kosmosie, którego celem jest stworzenie infrastruktury serwisowej na niskiej orbicie okołoziemskiej, gdzie TITAN lub jego warianty będą montować i demontować zużyte komponenty satelitów, przekazując je do powrotnego pojazdu Space Rider. IOSHEX pozostanie na orbicie jako stacja serwisowa, natomiast Space Rider będzie transportował nowe części z Ziemi, a zużyte zabierał do recyklingu. PIAP Space odpowiada w projekcie za adaptację i dostarczenie nowego ramienia robotycznego, zdolnego do prowadzenia precyzyjnych operacji serwisowych w mikrograwitacji.

Pierwsze operacyjne wdrożenie systemów takich, jak TITAN może nastąpić jeszcze w obecnej dekadzie. Podczas trzeciej edycji ESA Space Security Conference, która odbędzie się 14-15 kwietnia 2025 roku w Arkadach Kubickiego w Warszawie, ramię TITAN zostanie zaprezentowane przedstawicielom ESA, przemysłu kosmicznego oraz decydentom odpowiedzialnym za rozwój europejskich systemów bezpieczeństwa kosmicznego.

Projekty PIAP Space przeznaczone dla misji kosmicznych

W ramach projektu MANUS powstaje manipulator dla lądownika ESA ARGONAUT, odpowiedzialny za rozładunek na powierzchni Księżyca. Zrealizowany projekt ORBITA umożliwił stworzenie rodziny modularnych chwytaków do zastosowań orbitalnych i planetarnych. PIAP Space prowadzi również prace nad technologiami tankowania satelitów na orbicie oraz uczestniczy w rozwoju systemu transportowego typu In-Space Transportation Vehicle (ISTV). Najnowszym przedsięwzięciem firmy jest inicjatywa In-Orbit Operations Community Poland – grupa naukowo-przemysłowa skupiona na serwisowaniu satelitów, montażu oraz budowie struktur w przestrzeni kosmicznej. PIAP Space jest tu liderem technologicznym.

Źródło: PIAP Space Sp. z o.o.

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Roboty
EOAS: Innowacyjny system bezpieczeństwa dla cobotów od SICK i Universal Robots
Roboty
Roboty usługowe coraz popularniejsze
Bezpieczeństwo
Powstała nowa spółka SPIE działająca w branży teletechniki i automatyki budynkowej
Aktualności
Integracja IT i OT w przemyśle: OMRON i Cognizant łączą siły dla cyfrowej transformacji
Przemysł 4.0
Eplan i Rittal wprowadzają AI do automatyzacji przemysłowej
Roboty
Czy roboty stają się coraz bardziej samodzielne?
Powiązane treści
PIAP dostarczy dla polskiego wojska roboty patrolowe
Na orbitę trafi pierwszy polski satelita SAR do obrazowania Ziemi

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów