Usuwanie kosmicznych śmieci i serwisowanie satelitów, czyli precyzyjne operacje orbitalne

AROBS Polska i rumuński AROBS Engineering opracują dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) elastyczną i skalowalną jednostkę kontrolną do obsługi precyzyjnych operacji na niskiej orbicie okołoziemskiej. Jej zadaniem będzie wspieranie misji usuwania kosmicznych śmieci oraz bardziej efektywne przeprowadzanie operacji, takich jak rendezvous, przechwytywanie czy serwisowanie satelitów. Projekt realizowany będzie w ramach inicjatywy COSMIC w programie Bezpieczeństwa Kosmicznego ESA.

Posłuchaj
00:00

W projekcie CRIMSON (Close Proximity Operations Control Unit Development and Qualification) wybrane przez Europejską Agencję Kosmiczną firmy przygotują rozwiązania dla przyszłych misji dotyczących Aktywnego Usuwania Odpadów Kosmicznych (ADR - Active Debris Removal) oraz Serwisowania na Orbicie (IOS - In-Orbit Servicing). W tym celu zostanie opracowana jednostka sterująca, która będzie współpracować z czujnikami i kamerami oraz posiadać wystarczającą moc obliczeniową i zasób pamięci, by realizować różnorodne kluczowe funkcje przetwarzania danych o wysokiej przepustowości. Wśród nich znajdzie się przetwarzanie obrazów, nawigacja oraz sterowanie elementami robotycznymi.

Przewiduje się, że kontroler CRIMSON będzie podstawową jednostką zapewniającą niezbędne funkcje monitorowania i sterowania podczas precyzyjnych manewrów w bliskiej odległości od satelitów i innych obiektów kosmicznych na niskiej orbicie okołoziemskiej, np. przy przechwytywaniu. Rozwój jednostki zakłada także zapewnienie skalowalności oraz modularności, co pozwoli na jej łatwą adaptację do różnych przyszłych misji bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów inżynieryjnych i kwalifikacyjnych.

Usuwanie kosmicznych śmieci czy serwisowanie satelitów na orbicie wymaga wysokiej autonomii pokładowej i zaawansowanej inteligencji, by prowadzić nawigację względną, przetwarzanie obrazów i kontrolę robotycznego systemu przechwytywania. Do tej pory funkcje te były realizowane przez dedykowane jednostki kontrolne projektowane specjalnie dla każdej misji, co wymagało znacznych nakładów inżynieryjnych oraz ekspertyz. Wynika to z różnic w architekturze awioniki i z różnorodności czujników używanych w danej misji. Takie dedykowane rozwiązania są bardzo kosztowne i zwiększają ryzyko, które wymaga zarządzania w każdej z misji. Dzięki rozwojowi jednostki uniwersalnej CRIMSON koszty budowy tego typu rozwiązań dla przyszłych misji zostaną znacząco zredukowane.

Projekt CRIMSON rozpoczął się we wrześniu 2024 r. Jest finansowany w ramach działań podstawowych ESA na rzecz Czystego Kosmosu w inicjatywie COSMIC, w ramach programu Bezpieczeństwa Kosmicznego Agencji, okres 2.

Źródło: Space Agency

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
Nowy rozdział w OMRON: specjalistyczny zespół od robotyki dla lepszej obsługi klientów
Aktualności
Bosch Rexroth patrzy w przyszłość z optymizmem po trudnym roku finansowym 2024
Aktualności
ABB planuje wydzielenie działu robotyki jako samodzielnej spółki
Roboty
Universal Robots i Mobile Industrial Robots zaprezentują nowe rozwiązania AI dla przemysłu podczas Automate 2025
Roboty
Locus Robotics przekracza 5 miliardów operacji picking – przełom w automatyzacji magazynów
Aktualności
VEGA po raz pierwszy na targach PLASTPOL
Powiązane treści
Od inżyniera wdrożeniowego do dostawcy systemów kosmicznych w APA Group
W 2030 roku rynek robotyki kosmicznej przekroczy 6 mld dolarów
Wojskowa Akademia Techniczna współpracuje z Centrum Badań Kosmicznych PAN
Rynek robotyki kosmicznej - prawie 6 mld dolarów w 2027 roku
SpaceX ponownie wspiera GNSS Galileo
Galileo oferuje niespotykaną dotąd dokładność pozycjonowania

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów