Materiały cierne

| Gospodarka Aktualności

Tytułowe materiały zapewniają opór w celu ograniczenia ruchu, przenoszenia sił czy przekształcania energii kinetycznej w ciepło. Wykorzystuje się je w hamulcach, sprzęgłach oraz innych układach mechanicznych, w których kontrolowana interakcja cierna jest niezbędna do bezpiecznej i wydajnej pracy.

Materiały cierne

Popyt na nie jest napędzany przede wszystkim przez rozwój branży maszynowej, przemysłu motoryzacyjnego i kolejowego, a szczególnie globalny wzrost sprzedaży aut, popularyzowanie się samochodów elektrycznych oraz rozwój kolei dużych prędkości i sieci metra.

Długoterminowemu wzrostowi sprzyja również segment rynku wtórnego, napędzany potrzebą wymiany i konserwacji elementów ciernych. Z kolei na jego zahamowanie mogą mieć wpływ rozwiązania alternatywne, głównie regeneracyjne układy hamowania i lekkie materiały kompozytowe.

W rezultacie, wg Spherical Insights wartość globalnego rynku materiałów ciernych będzie rosła średnio rocznie o 5%, aż do 2033 roku, kiedy to przekroczy 92 mld dolarów. Największy udział będą w nim miały materiały spiekane, a pod względem zastosowania - klocki hamulcowe.