EOAS: Innowacyjny system bezpieczeństwa dla cobotów od SICK i Universal Robots

Przełomowe rozwiązanie dla przemysłu 4.0 – system End-of-Arm-Safeguard (EOAS), stworzony we współpracy SICK Sensor Intelligence oraz Universal Robots, umożliwia jeszcze bliższą i bezpieczniejszą współpracę człowieka z robotem. To pierwsze tego typu rozwiązanie na świecie, które integruje się bezpośrednio z ramieniem robota współpracującego (cobota), minimalizując ryzyko kolizji i zwiększając efektywność w zautomatyzowanych środowiskach produkcyjnych. EOAS już teraz zyskuje uznanie dystrybutorów jako technologia przyszłości w robotyzacji procesów przemysłowych.

Posłuchaj
00:00

Dystrybutorzy technologii SICK i Universal Robots z entuzjazmem podchodzą do możliwości, jakie stwarza EOAS – bezpiecznej, bezkolizyjnej i niezawodnej współpracy ludzi z robotami w różnorodnych środowiskach przemysłowych. Połączenie doświadczenia SICK w zakresie czujników z technologią największego na świecie dostawcy cobotów stanowi solidną podstawę dla efektywnego zespołowego działania. Dystrybutorzy przewidują, że rozwiązanie to otworzy nowe możliwości sprzedażowe i aplikacyjne.

Gavin Ford, Kierownik Sprzedaży w Applied Automation UK, który od ponad pięciu lat współpracuje jako dystrybutor Universal Robots, natychmiast dostrzega korzyści płynące z EOAS: - Z punktu widzenia technicznego. Z punktu widzenia ceny. Z punktu widzenia operatora.

EOAS zwiększa bezpieczeństwo pracy i komfort operatorów cobotów

Dzięki systemowi EOAS, w momencie naruszenia pola ochronnego uruchamiana jest funkcja bezpiecznego zatrzymania (Safe Stop), a cobot natychmiast przerywa ruch. Po przywróceniu bezpiecznych warunków kontynuuje wykonywane zadanie. Wskaźniki świetlne umieszczone na EOAS jasno informują, kiedy robot się zatrzymał, a kiedy pracuje, co dodatkowo zwiększa poczucie bezpieczeństwa i pozwala operatorom na bliższą i bardziej współpracującą pracę z cobotami. Technologia pomiaru czasu przelotu (Time-of-Flight) zapewnia czas reakcji na poziomie ≤110 ms, co przyspiesza procesy produkcyjne przy jednoczesnym zachowaniu pełnego bezpieczeństwa.

Mark Stephenson, Dyrektor Działu w WMH Robotics, podkreśla: - EOAS jasno sygnalizuje status pracy cobota – czerwony lub zielony. To efekt rzeczywistego partnerstwa pomiędzy firmami SICK i Universal Robots, łączącego wszystkie zalety obu marek. W końcu coboty będą mogły współpracować z ludźmi tak, jak zostały do tego zaprojektowane – dając użytkownikom większą pewność siebie i zachęcając do bezpiecznej, interaktywnej pracy z maszyną.

Mniej przestojów, większa produktywność dzięki inteligentnej detekcji

EOAS tworzy pole ochronne wokół narzędzia robota na końcu jego ramienia, poruszając się wraz z nim i obejmując znacznie mniejszy, bardziej precyzyjnie zdefiniowany obszar niż wcześniejsze rozwiązania – zabezpieczając obszar zagrożenia o promieniu do 400 mm. W miarę jak zakłady produkcyjne stają się coraz bardziej dynamiczne i zatłoczone, z rosnącym udziałem autonomicznych robotów mobilnych (AMR), pojazdów AGV i mobilnych stanowisk pracy, montaż czujnika bezpośrednio na ramieniu cobota pozwala ograniczyć liczbę niepotrzebnych zatrzymań. Stephenson przewiduje: - EOAS zmniejszy liczbę fałszywych wyzwalaczy i nieuzasadnionych zatrzymań. Nie zatrzyma się, dopóki nie znajdziesz się naprawdę w potencjalnie niebezpiecznej strefie.

Mniej osłon fizycznych – więcej przestrzeni roboczej dzięki EOAS

Zdaniem dystrybutorów, jedną z kluczowych zalet EOAS jest możliwość wyeliminowania dodatkowych zabezpieczeń w aplikacjach, takich jak osłony mechaniczne. EOAS realizuje funkcję bezpiecznego zatrzymania (Safeguard Stop) za pomocą niewidocznej, podczerwonej osłony ochronnej, składającej się z 40 wiązek laserowych, które otaczają narzędzie i obrabiany element, umożliwiając pracę bez fizycznych barier. W obliczu rosnących kosztów powierzchni przemysłowej, jednym z najcenniejszych zasobów w wielu zakładach staje się właśnie przestrzeń. Dzięki ochronie efektora końcowego bez konieczności stosowania mechanicznych lub świetlnych kurtyn bezpieczeństwa, możliwe jest znaczne ograniczenie strefy bezpieczeństwa cobota, a tym samym całkowitej powierzchni, długości i kosztu stanowiska roboczego. Ross Lacy, Dyrektor Sprzedaży w RARUK Automation, zauważa: - EOAS dużo łatwiej zintegrować w ciasnych przestrzeniach. W Wielkiej Brytanii rzadko kiedy mamy wystarczająco dużo miejsca na końcu linii, więc każde rozwiązanie zmniejszające rozmiar celi roboczej to ogromna zaleta.

Instalacja EOAS w 15 minut – pełna kompatybilność z URCap

System EOAS można zainstalować w zaledwie 15 minut, a czujnik jest automatycznie rozpoznawany przez technologię Universal Robots. Konfigurowany za pomocą oprogramowania EOAS URCap, z funkcją automatycznych aktualizacji, system znacznie ułatwia klientom zabezpieczenie efektorów końcowych i budowanie bezpiecznych, współpracujących aplikacji z udziałem robotów. Jak podkreśla Ross Lacy: - Nie potrzeba żadnego dodatkowego oprogramowania dla użytkownika końcowego ani integratora – całość można zaprogramować bezpośrednio z poziomu panelu Universal Robots. Wszystko, co upraszcza ocenę ryzyka i umożliwia klientowi samodzielne przeprowadzenie wewnętrznego oznakowania CE, to dla nas ogromny atut. EOAS świetnie sprawdza się zarówno w małych firmach, jak i dużych korporacjach – jest opłacalny i łatwy w montażu.

Szerokie spektrum zastosowań EOAS

Dystrybutorzy przewidują szeroki wachlarz potencjalnych rynków i zastosowań dla EOAS – od farmacji i elektroniki, po przemysł spożywczy i motoryzacyjny. System idealnie nadaje się do zadań typu „machine tending” i „pick and place”, takich jak podawanie komponentów operatorom do montażu lub wielokrotne pobieranie części. EOAS może być również zainstalowany na ramieniu cobota zamontowanym na robocie mobilnym, co redukuje liczbę fałszywych zatrzymań i zwiększa elastyczność w środowisku przemysłowym. Gavin Ford przewiduje: - Myślę, że EOAS otworzy przed nami wiele możliwości w aplikacjach typu machine tending i pick and place, czyniąc je bardziej współpracującymi. To dobry produkt i dobre rozwiązanie – nie mogę się doczekać, aż zaczniemy testować jego zastosowania.

Połączenie doświadczeń Universal Robots i SICK Sensor Intelligence – technologia już dostępna

Matthew van den Braak, Kierownik Produktu ds. Robotyki i Platform Mobilnych w SICK UK, mówi: - EOAS sprawia, że coboty stają się skuteczniejsze i bardziej przystępne cenowo dla użytkowników końcowych. Dzięki EOAS można pracować naprawdę blisko maszyny i wchodzić z nią w interakcję. To zupełnie nowa technologia, opracowana we współpracy i w pełni kompatybilna z produktami Universal Robots. Jesteśmy zachwyceni entuzjazmem, jaki to nowe, opatentowane rozwiązanie wywołało wśród naszych dystrybutorów. Z niecierpliwością czekamy na różnorodne aplikacje, w których znajdzie zastosowanie, i wyzwania, które pomoże rozwiązać. EOAS jest już dostępny w magazynie, z czasem realizacji wynoszącym zaledwie trzy dni.

Źródło: i40today

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Roboty
PIAP Space ukończył budowę robotycznego ramienia TITAN do prowadzenia orbitalnych napraw satelitów
Roboty
Roboty usługowe coraz popularniejsze
Bezpieczeństwo
Powstała nowa spółka SPIE działająca w branży teletechniki i automatyki budynkowej
Aktualności
Integracja IT i OT w przemyśle: OMRON i Cognizant łączą siły dla cyfrowej transformacji
Przemysł 4.0
Eplan i Rittal wprowadzają AI do automatyzacji przemysłowej
Roboty
Czy roboty stają się coraz bardziej samodzielne?

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów