Promotorzy Ethernetu jednoparowego wstrzymują rywalizację - rusza współpraca

Po prawie sześciu latach opracowywania oddzielnych wersji Ethernetu jednoparowego (SPE - Single-Pair Ethernet), dwie grupy firm z branży komunikacji przemysłowej postanowiły połączyć siły, by wspólnie rozwijać i promować tę technologię. SPE umożliwia transmisję danych przemysłowych po jednej skręconej parze przewodów, oszczędzając miejsce, koszty okablowania i złączy, oraz upraszczając instalacje automatyki przemysłowej.

Posłuchaj
00:00

Do tej pory obie organizacje – SPE Industrial Partner Network i Single Pair Ethernet System Alliance – działały niezależnie, mając własnych członków, grupy robocze i obszary zainteresowań. Ze względu na rosnącą świadomość i znaczenie SPE, od czasu targów Hannover Messe 2025 grupy te zacieśniły współpracę i obecnie planują skoordynować swoje działania, aby przyspieszyć wdrażanie SPE.

Do SPE Industrial Partner Network należą firmy Harting, TE Connectivity, Hirose, Hirschmann, Würth Elektronik, Softing, Amphenol, Lütze, Lapp, igus, Nexans, Molex i Helukabel.
Członkami SPE System Alliance są Phoenix Contact, Weidmüller, Rosenberger, Sick, Wieland, Keba, Ilme, Honeywell, Wago, Legrand, Eaton, Werma, Innovance, Kübler, Endress+Hauser, 3M, Advantech i HMS Networks.
Do obu organizacji należą Murr Elektronik i Hilscher.

Obie grupy deklarują zaangażowanie w rozwój międzynarodowych standardów Single-Pair Ethernet. Obie popierają normę IEC 63171-7 dla złączy SPE i dążą do jej rozszerzenia o standardowy profil połączeń SPE IP20.

Głównym celem ich nowej współpracy będzie dalsza internacjonalizacja SPE. Grupy, których większość członków to Niemcy, dążą do upowszechnienia zalet i dostępu do technologii SPE - postrzeganej jako potężna, wydajna i przyszłościowa technologia sieciowa - użytkownikom na całym świecie. Firmy członkowskie obu organizacji planują połączyć swoje doświadczenie, by stworzyć silny i zrównoważony ekosystem SPE. Umożliwi to użytkownikom na całym świecie korzystanie z praktycznych aplikacji, które torują drogę cyfryzacji.

Pierwsze wspólne działania będą miały miejsce jeszcze w 2025 roku. Wspólne stoisko będzie można zobaczyć na targach SPS Atlanta 2025 (Smart Production Solutions USA) w dniach 16-18 września. Obie grupy przedstawią skoordynowane prezentacje na SPE Forum w Ludwigsburgu w Niemczech, w dniach 22-23 października. Wspólne stoisko będzie również dostępne na targach SPS (Smart Production Solutions) w Norymberdze w Niemczech, w dniach 25-27 listopada.

Źródło: Drives & Controls

Powiązane treści
Farnell z inicjatywą w zakresie Ethernetu jednoparowego (SPE)
Ethernet jednoparowy
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Roboty
DHL uruchamia flotę 138 robotów Exotec – rewolucja automatyzacji magazynowej w logistyce farmaceutycznej
Roboty
Wyniki finansowe firmy KUKA
Silniki i napędy
Nidec ACIM uruchamia w Chinach nową superfabrykę silników
Roboty
Sztuczna inteligencja uczy robota pokonywać każdy teren
Aktualności
Endress+Hauser z nagrodą
Roboty
Globalny rynek robotów przemysłowych skurczył się o 5,8%

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów