Zastosowanie i rozwój systemów wizyjnych w montażu płytek w technologii SMT
| Prezentacje firmowe ArtykułyW produkcji elektroniki z wykorzystaniem SMT, czyli technologii montażu powierzchniowego, systemy wizyjne używane są już od wielu lat. Wraz z rozwojem tej technologii i wprowadzeniem na rynek elementów elektronicznych z coraz drobniejszym rastrem oraz układów takich jak BGA, μBGA, centrowanie mechaniczne układanych podzespołów zostało zastąpione centrowaniem za pomocą systemów wizyjnych.
Dodatkowym aspektem użycia systemów wizyjnych jest gęstość upakowania elementów elektronicznych na płytce, a co za tym idzie, konieczna precyzja montażu zapewniająca prawidłowe działanie i wysoką niezawodność produktu. Powyższe czynniki spowodowały, że systemy wizyjne opanowały ten etap produkcji SMD i dzisiaj praktycznie trudno spotkać automat do montażu powierzchniowego bez systemu centrowania wizyjnego.
Większość producentów maszyn oferuje w swoich maszynach systemy wizyjne wraz z oprogramowaniem umożliwiające kontrolę oświetlenia centrowanego elementu oraz zmianę koloru oświetlenia w celu zmniejszenia refl eksów i tym samym zmniejszenia błędów rozpoznawania i pozycjonowania elementu. Dodatkowo można wybierać kierunek oświetlenia: tylne, przednie, boczne. Zmiana kierunku oświetlenia i jego koloru ma na celu zminimalizowanie wpływu refl eksów oraz stworzenie najlepszych warunków do rozpoznania i centrowania elementów elektronicznych. Nowoczesne systemy wizyjne potrafią również centrować bardzo duże elementy (np. złącza), analizując kilka złożonych zdjęć jednego elementu.
Drugim najbardziej znanym zastosowaniem w technologii SMT są systemy kontroli optycznej AOI (Automatic Optical Inspection), które obecnie przeżywają gwałtowny rozwój. Współczesne urządzenia AOI potrafią kontrolować zmontowane obwody pod kątem prawidłowości montażu i sprawdzać takie parametry, jak obecność, dokładność położenia i polaryzację elementów elektronicznych. Potrafią również odczytać ich oznaczenia.
Coraz częściej sprawdzane są również połączenia lutowane, co sprawia, że są one doskonałymi testerami sprawdzającymi poprawność montażu i pozwalającymi skontrolować jakość całego procesu. Ponieważ większość montowanych obwodów i tak przechodzi później testy funkcjonalne, są one doskonałą alternatywą dla testów elektrycznych in-circuit, przewyższając je zwłaszcza elastycznością, gdyż tester wizyjny nie wymaga budowania skomplikowanych adapterów szpilkowych do każdego wyrobu, a jedyne, co trzeba wykonać to oprogramować go do poszczególnych wyrobów.
Oczywiście nie jest to koniec zastosowania systemów wizyjnych w montażu elektroniki. Coraz częstsze występowanie kodów kreskowych, systemy monitorowania produkcji (traceability) zwiększają zakres zastosowania systemów analizy obrazu w procesach produkcyjnych i zapowiadają ich dalszy rozwój w przyszłości.
PB Technik ul. Zwoleńska 45, 04-761 Warszawa tel. 022 615 83 44 |