Czujniki wizyjne Datasensor do rozpoznawania obiektów

| Prezentacje firmowe Artykuły

SVS2 to inteligentny czujnik wizyjny charakteryzujący się intuicyjną obsługą i doskonałymi parametrami technicznymi. Może on być konfi gurowany za pomocą komputera osobistego, a następnie pracować w trybie autonomicznym. Do rodziny SVS należą także inne modele czujników wizyjnych, które wraz z przykładowymi aplikacjami omówione zostały w artykule.

Czujniki wizyjne Datasensor do rozpoznawania obiektów

INTELIGENTNE CZUJNIKI WIZYJNE SVS

Seria inteligentnych czujników wizyjnych SVS stanowi najprostsze rozwiązanie dla większości typowych zastosowań systemów wizyjnych. Nadają się one do wykorzystania np. w aplikacjach pakowania, w przemyśle spożywczym, produkcji napojów, a także w zakładach motoryzacyjnych i elektronicznych. Czujniki SVS1 i SVS2 cechują różne podejścia aplikacyjne – pierwszy pozwala na szybkie i bardzo łatwe ustalanie parametrów za pomocą konfi guratora ręcznego, drugi można podłączyć do komputera osobistego i pozwala na wielokrotne kontrole w obrębie tej samej aplikacji.

Czujniki SVS charakteryzują się bardzo małymi wymiarami i należą do rodziny kamer inteligentnych. Oznacza to, że po skonfi gurowaniu oba modele działać mogą jako urządzenia niezależne i nie wymagają zewnętrznych jednostek sterujących.

SERIA SVS2 OBJECT RECOGNITION

Rys. 1. Obiektywy można dobierać do modelu, co gwarantuje elastyczność instalacji pod względem odległości pracy i pola widzenia

Seria czujników wizyjnych SVS2 udostępnia komplet funkcji niezbędnych w systemach wizyjnych. Czujnik konfi gurowany jest z poziomu komputera osobistego, a następnie działa w trybie autonomicznym. Komunikacja między SVS2 i komputerem odbywa się poprzez sieć Ethernet. Funkcja discovery (wyszukiwanie) automatycznie odnajduje adres IP.

Wraz z produktem dostarczane jest proste w konfi - guracji oprogramowanie interfejsu, które opracowano w taki sposób, aby krok po kroku poprowadzić użytkownika przez wszystkie etapy tworzenia procedury inspekcji wizyjnej. Model SVS2 Object Recognition stanowi wersję podstawową.

Seria zostanie uzupełniona o modele SVS2 Advanced Object Recognition (z geometrycznym dopasowywaniem wzorca w zakresie 360°) i SVS2 Identifi cation (z obsługą kodów paskowych, kodów dwuwymiarowych Datamatrix i OCV). Wszystkie modele zbudowano w oparciu o te same podzespoły sprzętowe, natomiast różnią się one między sobą oprogramowaniem. SVS2 Object Recognition charakteryzuje się 7 różnymi funkcjami kontroli:

  • kontrola wzorca (pattern match),
  • kontrola konturu (contour match),
  • pozycja (position),
  • liczenie (counting),
  • szerokość (width),
  • kontrast (contrast),
  • jasność (brightness).
Rys. 2. Cztery zielone diody LED wyświetlają cztery punkty świetlne, które wyznaczają pole działania czujnika. W ten sposób użytkownik cały czas dokładnie kontroluje obraz odczytywany przez czujnik, co bardzo ułatwia instalację

SVS2 łączy w sobie prostotę i wielofunkcyjność. Umożliwia zapamiętanie do 20 różnych procedur inspekcji, z których każda może zawierać różne rodzaje weryfi kacji tego samego obrazu. Pojedynczy czujnik może więc jednocześnie wykonać wiele różnych procedur kontrolnych dla danego obiektu, skracając czas obsługi. Małe rozmiary czujników SVS bynajmniej nie stanowią przeszkody w pełnej integracji wszystkich elementów w niezawodny wizyjny układ kontrolny.

Podstawową ideą, która stanowi fundament wszystkich zastosowań wizyjnych, jest porównywanie obiektu z idealnym obrazem wzorcowym. Czujnik obrazu o rozdzielczości 640×480 pikseli działa w 8-bitowej skali odcieni szarości i jest w stanie analizować do 60 obrazów na sekundę.

Zintegrowany oświetlacz z czerwoną diodą LED zapewnia doskonałą kontrolę oświetlenia w polu widzenia. Pokrętło ustawiania ostrości na panelu przednim pozwala ponadto precyzyjnie wyregulować ostrość. Ustawienie można zachować przez zablokowanie go śrubą. Zintegrowany interfejs składa się z 4 diod sygnalizacyjnych LED oraz z przycisku teach-in. Ten ostatni spełnia podwójną rolę: służy do aktualizowania obrazu wzorcowego oraz odblokowuje czujnik.

Tabela 1. Narzędzia wizyjne

 

Przykładowe aplikacje

Kontrola znaczków

Dziedzina: Automatyka pocztowa  

 

Zastosowanie: Sprawdzanie znaczków

Opis: Znaczki umieszczane na kopertach są stemplowane. Wymagana jest kontrola obecności znaczka i stempla pocztowego.

Kontrola: Kontrola opiera się na funkcji kontrastu. Brak stempla i brak znaczka odpowiada brakowi kontrastu. Warunek kontrolny nie jest spełniony i list nie zostaje zaakceptowany 

 

 

Kontrola poziomu cieczy

Dziedzina: Butelkowanie  

 

Zastosowanie: Sprawdzanie poziomu cieczy

Opis: Butelka plastikowa napełniana jest wodą. Konieczne jest sprawdzenie właściwego poziomu wody.

Kontrola: Procedura kontroli oparta jest na funkcji pozycji. Dzięki oświetlaczowi zamontowanemu z tyłu butelki poziom cieczy jest wyraźnie widoczny i sprawdzenie pozycji odbywa się błyskawicznie. 

 

 

Położenie części

Dziedzina: Produkcja kosmetyków  

 

Zastosowanie: Pozycjonowanie butelek szamponu

Opis: Etykieta na butelce naklejana jest od strony szczeliny do otwierania zakrętki. Stąd też konieczne jest sprawdzenie pozycji butelki.

Kontrola: Procedura kontroli opiera się na funkcji dopasowywania wzorca. W pamięci zapisany jest obraz szczeliny do otwierania nakrętki. Gdy butelka jest obrócona, porównanie przynosi efekt negatywny i butelka zostaje odwrócona do właściwej pozycji. 

 

 

Kontrola etykiet

Dziedzina: Przemysł spożywczy  

 

Zastosowanie: Sprawdzanie ustawienia puszki

Opis: Na puszkach, które są obracane, po zapakowaniu z przodu umieszczana jest etykieta.

Kontrola: Procedura kontroli opiera się na funkcji dopasowywania kształtu. W pamięci zapisany jest obraz etykiety, obracanie kończy się w chwili, gdy etykieta znajduje się we właściwej pozycji. 

 

 

Nadruki

Dziedzina: Pakowanie  

 

Zastosowanie: Sprawdzanie obecności daty i numeru partii na opakowaniach wafl i kawowych.

Opis: Data i numer partii drukowane są wewnątrz białego pola na opakowaniu. Konieczne jest sprawdzenie obecności nadruku.

Kontrola: Procedura kontroli opiera się na funkcji kontrastu. Brak daty i numeru partii odpowiada brakowi kontrastu względem białego tła. Wynik kontroli jest więc negatywny i opakowanie nie zostaje zaakceptowane. 

 

 

Zliczanie przedmiotów

Dziedzina: Pakowanie  

 

Zastosowanie: Sprawdzanie kompletności opakowania z butelką

Opis: Butelki wkładane są do pojemnika, przed jego zapieczętowaniem pojemnik musi być pełen.

Kontrola: Procedura kontroli opiera się na funkcji jasności. Brak butelki powoduje, że powstaje zacieniony obszar i kontrola daje wynik negatywny. 

 

 

 

 

Eltron

pl. Wolności 7b, 50-071 Wrocław

tel.: +48 71 / 343 97 55, 344 25 32

fax.: +48 71 / 343 96 64, 344 11 41

http://www.eltron.pl/