Czujnik wizyjny BVS - wszechstronny czujnik wizyjny, który zastępuje wiele specjalistycznych czujników

| Prezentacje firmowe Artykuły

Kto nie chciałby mieć czujnika tak wszechstronnego, że mógłby on wykonywać wiele różnych zadań kontrolnych jednocześnie? Czy zamiast dużej liczby specjalizowanych czujników, z których każdy musi zostać zainstalowany, podłączony i skonfigurowany osobno, nie można zastosować jednego, inteligentnego czujnika spełniającego wszystkie wymagania procedury kontroli jakości? To, co dotychczas wydawało się mało prawdopodobne, stało się faktem – na rynku pojawiła się bowiem nowa generacja czujników inteligentnych.

Czujnik wizyjny BVS -  wszechstronny czujnik wizyjny, który zastępuje wiele specjalistycznych czujników

Nowy, przemysłowy czujnik wizyjny BVS od Balluff – firmy specjalizującej się w produkcji czujników, jest właśnie tego rodzaju wszechstronnym produktem. Ma on unikalne cechy – jest nowoczesny, wytrzymały, wyposażony w elementy wizyjny CMOS (640 × 480 pikseli) i cechuje się wielkością karty kredytowej. Jednocześnie, w przeciwieństwie do typowych systemów wizyjnych, czujnik ten jest bardzo prosty w obsłudze. Obsługuje się go tak samo łatwo, jak zwykły czujnik odbiciowy. Czujnik charakteryzuje się nie tylko długim okresem działania – w zakupie i eksploatacji jest tańszy niż wiele innych czujników, które zastępuje. Rezultat to istotne oszczędności w fazie opracowywania i planowania projektu, na etapie rozruchu oraz w trakcie eksploatacji i konserwacji.

ZALETY CZUJNIKA WIZYJNEGO BVS

Omawiany czujnik doskonale sprawdza się w trakcie pełnych kontroli jakości, gdy wymagane jest wykrywanie różnego typu detali. Kontrola położenia śrub w podajniku, sprawdzenie kompletności produktu, kontrola etykiet na puszkach, weryfikacja konturów elementów tłoczonych wtryskowo – to tylko niektóre z wymagających precyzji zadań, do jakich jest on przeznaczony. Urządzenie jest kompletnym rozwiązaniem oferującym siedem różnych funkcji umożliwiających wykonywanie do 16 zadań kontrolnych jednocześnie. Wszystkie funkcje, w tym liczenie krawędzi, wykrywanie wzorów, badanie konturów, kontrola kontrastu i pozycji, są wykonywane z częstotliwością do 15Hz, a sygnały OK i NOK są wysyłane do PLC z trzech niezależnych wyjść. Zintegrowane źródło światła LED zapewnia optymalne oświetlenie kontrolowanego obszaru.

Czujnik wizyjny pozwala na zrealizowanie wielu funkcji, do czego wcześniej wymagane było zastosowanie wielu pojedynczych czujników. Wszystkie one realizowane są we wskazanym obszarze kontroli, nawet jeśli położenie badanego przedmiotu ulega zmianie. Dzięki temu nie jest wymagane dokładne pozycjonowanie detalu.

Urządzenia BVS dostępne są w wersjach z zakresem roboczym pomiędzy 50 a 1000mm, z trzema dowolnie programowalnymi wyjściami PNP i NPN oraz z dwoma różnymi opcjami soczewek. Do podłączenia zasilania i urządzeń peryferyjnych stosowane są dwa złącza M12. Ręcznie nastawialny pierścień skupiający umożliwia bardzo szybką regulację systemu optycznego. Dzięki elastycznej detekcji nie jest wymagane dokładne pozycjonowanie czujnika względem badanego elementu.

ZESTAW STARTOWY UMOŻLIWIAJĄCY NATYCHMIASTOWE URUCHOMIENIE URZĄDZENIA

Dzięki zestawowi startowemu stworzonemu w oparciu o sprawdzony system mocowania BMS Mounting System podłączenie i uruchomienie czujnika jest wyjątkowo proste. W skład zestawu wchodzą wszystkie elementy zapewniające niezawodną i niezakłóconą pracę urządzenia, w tym kabel, uchwyt mocujący, śruby, podręcznik szybkiego uruchomienia oraz intuicyjne w obsłudze oprogramowanie BVS ConVis.

Dzięki oprogramowaniu wyposażonemu w funkcję sterowania za pomocą menu zbędne stają się skomplikowane szkolenia albo nauka języka programowania potrzebne w przypadku innych czujników wizyjnych. Użytkownik musi tylko podłączyć czujnik do komputera osobistego (wykorzystuje się do tego interfejs Ethernet), a następnie otworzyć połączenie. Następnie należy wybrać narzędzia kontrolne, pole widzenia oraz wyjście/ wyjścia. W tym momencie konfiguracja urządzenia jest zakończona. Wraz z ustanowieniem połączenia z czujnikiem na ekranie pojawia się przesuwający się widok pola wykrywania. Użytkownik może w każdej chwili zatrzymać obraz, a następnie zachować go w pamięci. W późniejszym czasie będzie go można odtworzyć z twardego dysku, na przykład w celach szkoleniowych.

Pamięć znajduje się także w urządzeniu i służy ona do przechowywania obrazów usterek, ułatwiając ich identyfikację i eliminowanie. Użytkownik musi tylko otworzyć wybrane narzędzia jedno po drugim, a następnie, myszą, wybrać odpowiednie obszary obrazów oraz określić ich rozmiar. W zależności od potrzeb, obszary te można zamieniać. Możliwe jest nie tylko łączenie narzędzi w ramach jednego obszaru wykrywania, mogą być one także stosowane wielokrotnie.

Bardzo proste jest także ustalenie poprawnej wartości progowej dla każdego narzędzia. Alarmy w kolorze czerwono-zielonym wskazują poprawne ustawienie, nawet gdy nie przełączono urządzenia w tryb operacyjny. Od tego momentu czujniki działają w pełni niezależnie jako urządzenia autonomiczne. W czujniku można przechowywać informacje dotyczące do ośmiu inspekcji.

Dzięki stosowaniu czujników BVS skraca się czas przestojów oraz istotnie wzrasta produktywność i jakość. W związku z tym, że jedyną czynnością, jaką musi wykonać użytkownik, jest wybranie odpowiedniego pliku konfiguracyjnego, zmiana formatu albo przestawienie układu na produkcję całkowicie innych komponentów zajmuje ułamki sekund. Nie jest już potrzebne przenoszenie czujników ani ich czasochłonna regulacja i konfiguracja.

Balluff sp. z o.o.
ul. Muchoborska 16, Wrocław 54-424
tel. 071 338 49 29, faks 071 338 49 30
www.balluff.pl

Więcej informacji www.balluff.de/VisionSensor