Aplikacja SCADA w przeglądarce internetowej

W ofercie GE Fanuc Intelligent Platforms pojawił się nowy produkt – Proficy iFIX WebSpace – w pełni funkcjonalny, sieciowy klient SCADA. Teraz za pomocą przeglądarki internetowej można śledzić i sterować procesem technologicznym z dowolnego miejsca mającego dostęp do Internetu.

Posłuchaj
00:00

CO TO JEST IFIX WEBSPACE?

iFIX WebSpace jest prostym w użyciu, w pełni funkcjonalnym klientem iFIX rozszerzającym możliwości i poprawiającym wydajność systemu HMI/SCADA iFIX. Jednostką zarządzającą pracą internetowego systemu SCADA jest serwer WebSpace, który umożliwia zdalnym użytkownikom logowanie się i uruchamianie internetowych sesji iFIX.

Pełni on rolę pośrednika między serwerami SCADA i klientami WWW, udostępniając w sieci synoptyki wybranych aplikacji SCADA i pozwalając użytkownikom na zdalne nadzorowanie procesów. Dostęp do rysunków, zarówno w wewnętrznej sieci przemysłowej, jak i w zabezpieczonej sieci WWW nie wymaga instalowania dodatkowych programów i modyfikowania istniejących aplikacji iFIX.

KONFIGURACJA IFIX WEBSPACE

iFIX WebSpace udostępnia dwie opcje konfiguracji. Serwer WebSpace zainstalowany na jednym komputerze razem z systemem iFIX wymagają oprogramowania iFIX 5.0. Rozmieszczenie obu systemów na dwóch oddzielnych maszynach pozwala łatwiej dopasować się do istniejących systemów iFIX, ponieważ WebSpace współpracuje również z wcześniejszymi wersjami iFIX, aż do wersji 2.6 oraz z FIX 7.0. Konfiguracja serwera WebSpace jest bardzo prosta i wymaga jedynie wpisania zdalnych serwerów SCADA w utworzonym podczas instalacji pliku konfiguracyjnym Web.scu (rys. 1).

Rys.1. Zdalne serwery SCADA

Dane w sieci są udostępnianie albo za pomocą usługi IIS, albo z wykorzystaniem serwera Apache. Brak zainstalowanego serwera sieci uniemożliwi zainstalowanie oprogramowania iFIX WebSpace. W celu zapewnienia jak najlepszej ochrony przed nieuprawnionym dostępem do zasobów serwera SCADA, iFIX WebSpace wymaga zsynchronizowanej ochrony z systemem Windows. Bez aktywnego systemu ochrony iFIX na serwerze WebSpace uruchomienie sesji w przeglądarce internetowej będzie niemożliwe.

Dlatego w systemie iFIX należy utworzyć odpowiednią grupę zdalnych użytkowników z uprawnieniami do zapisu i przeładowywania bazy danych. W celu lepszego zabezpieczenia przesyłanych danych serwer WebSpace używa algorytmu kryptograficznego DES.

NADZOROWANIE PRACY AKTYWNYCH SESJI

Do konfiguracji i śledzenia aktywnych sesji służy panel administratora WebSpace (rys. 2). W głównym oknie znajdują się m.in. informacje kto, z jakiego adresu IP i jak długo ma uruchomioną sesję internetową. Można również podglądać uruchomione procesy sytemu iFIX i procent zasobów komputera wykorzystywany przez serwer WebSpace.

Rys. 2. Panel administracyjny WebSpace

Ponieważ każda otwarta sesja zabiera jedną licencję dostępową, w panelu konfiguracyjnym można określić maksymalny czas trwania i bezczynności sesji. Można również ograniczyć użytkownikom dostęp do zasobów i plików serwera oraz skonfigurować drukarki sieciowe.

KLIENT IFIX WEBSPACE

Aplikacje iFIX mogą być uruchamiane z przeglądarki internetowej Microsoft Internet Explorer 7.0 i Mozilla Firefox w wersji 3.0 lub wyższej (rys. 3). Rozpoczęcie sesji polega na wpisaniu w pasku nawigacji adresu http://nazwa_serwera/iFIXWebSpace, gdzie nazwa_serwera to nazwa komputera z zainstalowanym serwerem WebSpace.

Rys. 3. Aplikacja iFIX w przeglądarce internetowej

Klient Web systemu iFIX pozwala na pracę jedynie w trybie wykonywania, dlatego po zalogowaniu się nie ma możliwości dokonywania zmian wyglądu synoptyk i konfiguracji ustawień. Jeżeli po stronie systemu SCADA wybrano rysunki uruchamiane automatycznie przy starcie, to po zalogowaniu się do serwera WebSpace wyświetlone zostaną tylko te synoptyki. W przeciwnym wypadku użytkownik będzie miał możliwość wyboru rysunków dostępnych na serwerze WebSpace.

WYKORZYSTANIE MOŻLIWOŚCI INTERNETU

W niektórych konfiguracjach systemu SCADA iFIX WebSpace może być używany w miejsce iClientTS. Należy jednak pamiętać o pewnym ograniczeniach sesji internetowych w porównaniu z klientami terminalowymi.

Funkcjonalność iClientTS nie ogranicza się jedynie do trybu wykonywania. Ze zdalnego komputera można też konfigurować ustawienia serwera i tworzyć od podstaw nowe projekty. Ponadto, za pomocą menedżera profili startowych można personalizować uruchamiane aplikacje, przypisując do użytkowników różne pliki konfiguracyjne SCU. Do prostej wizualizacji można wykorzystywać również Proficy Portal w wersji Enterprise.

Liczba narzędzi do tworzenia aplikacji SCADA jest tu ograniczona w porównaniu z systemem iFIX, a przeniesienie gotowych synoptyk z systemu SCADA wymaga dodatkowej konwersji rysunków. Proficy Portal jest przede wszystkim narzędziem do analizowania danych produkcyjnych i sporządzania raportów KPI, a funkcjonalność wizualizacji pozwala na zdalny podgląd najważniejszych parametrów procesu.

Proficy iFIX WebSpace jest więc uzupełnieniem dwóch wspomnianych produktów GE Fanuc i został zaprojektowany tak, aby w prosty sposób poprawić czas i skuteczność podejmowanych decyzji.

Maciej Świstek

Powiązane treści
Kompleksowy system SCADA w zasięgu każdego portfela!
Rynek SCADA dla sieci przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej będzie rósł
Zobacz więcej w kategorii: Prezentacje firmowe
Silniki i napędy
Serwohydrauliczny napęd Bosch Rexroth zwiększa sprawność energetyczną pras do głębokiego tłoczenia
Obudowy, złącza, komponenty
277 powodów, by wybrać przyszłość bez smarowania. NOWOŚCI igus na 2025 rok
PLC, HMI, Oprogramowanie
Bosch Rexroth oferuje usługę FOTA - aktualizowanie sterowników – także pochodzących od innych producentów
Pomiary
PL Flush – precyzyjny czujnik ciśnienia do aplikacji z ograniczoną przestrzenią montażową
Pomiary
Ekran dotykowy, wyjście HDMI, mała masa, kompaktowe wymiary - nowe oscyloskopy Voltcraft z serii DOV
Bezpieczeństwo
Obniżenie kosztów suwnic wewnętrznych nawet o 40% dzięki nowemu prowadnikowi ślizgowemu firmy igus
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Czerwiec 2025
Temat miesiąca
Wod-kan, uzdatnianie wody i oczyszczanie ścieków
Technika
Ochrona przed korozją

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów