Przegląd oferty HMI Schneider Electric

| Prezentacje firmowe Artykuły

Automatyzacja zmniejszająca zaangażowanie ludzkie w procesy produkcji i zwiększająca jej wydajność, paradoksalnie, wymaga od człowieka coraz więcej uwagi, a co za tym idzie - interfejsu ułatwiającego sterowanie maszyną lub procesem. Dokładne sparametryzowanie maszyny, częste zmiany partii, konserwacja, monitorowanie i zdalne sterowanie to zadania dla interfejsów HMI. Obecnie średniej klasy panel operatorski oferuje więcej możliwości niż system SCADA lat 90. zeszłego wieku, a rozwój elektroniki i ekranów LCD pozwala na zastosowanie wysokiej jakości komponentów w przystępnej cenie.

Przegląd oferty HMI Schneider Electric

TEKSTOWE PANELE OPERATORSKIE

W najprostszych maszynach i aplikacjach pomimo częstszego stosowana paneli graficznych nadal optymalnym rozwiązaniem pozostają panele tekstowe. Schneider Electric zwiększa w tym zakresie funkcjonalność podstawowej oferty przy bardzo atrakcyjnej cenie.

Panel tekstowy to obecnie tylko nazwa. Możliwość wyświetlania wyłącznie znaków alfanumerycznych odchodzi do historii. Zastosowanie ekranów matrycowych w panelach Magelis XBTN i Magelis XBTR dzięki funkcjonalnemu i przyjaznemu dla użytkownika oprogramowaniu Vijeo Designer Lite pozwala na dowolne kształtowanie aplikacji, dodawanie symboli graficznych, wykresów itd. Bardziej zaawansowany panel Magelis XBTRT zawiera ekran dotykowy o przekątnej 3,9’’ i proporcjach ekranu 16:9. Panele tekstowe mogą stanowić element dialogowy dla każdego urządzenia wyposażonego w interfejs komunikacyjny. Najnowszym przykładem jest możliwość bezpośredniego połączenia panelu tekstowego z przekaźnikiem programowalnym Zelio poprzez port programujący.

GRAFICZNE PANELE OPERATORSKIE

Większość cech klasycznego systemu SCADA udostępniają graficzne panele operatorskie. Wykorzystanie obiektów graficznych, zaawansowane zarządzanie alarmami i prawami dostępu użytkowników, receptury produkcji, elastyczna obsługa wielu języków, podpowiedzi dla operatora, obsługa zewnętrznych urządzeń oraz wyświetlanie plików wideo - to obecnie cechy ułatwiające sprawne zarządzanie systemem automatyki.

PANELE MAGELIS XBTGT

Cztery lata temu Schneider Electric zaprezentował panel operatorski Magelis XBTGT zbudowany w oparciu o 64-bitowy mikroprocesor RISC i bardzo szybki system operacyjny czasu rzeczywistego VxWorks, w który to system wyposażane są między innymi marsjańskie lądowniki. Od tego czasu panele tej serii zyskały uznanie, a oferta jest stale uzupełniana w odpowiedzi na potrzeby użytkowników.

Magelis XBTGT to rodzina paneli dotykowych o przekątnych 3,8...15’’ i wyświetlających obraz w 65 tys. kolorów. Do mniej wymagających aplikacji dostępne są wyświetlacze STN z 4096 kolorami lub monochromatyczne z 8 lub 16 odcieniami szarości. Cała rodzina urządzeń wyposażona jest w analogowy ekran dotykowy wysokiej rozdzielczości.

Model XBTGTxx40 umożliwia podłączanie kamery oraz nagrywanie/ odtwarzanie sekwencji wideo w formacie MPEG4. Terminale GT mogą komunikować się poprzez jeden lub dwa porty szeregowe z wykorzystaniem popularnych protokołów RS232C, RS422, RS485, jak również poprzez sieć Ethernet. Ta ostatnia opcja zapewnia dostęp do usług sieci Web: serwera FTP oraz ekranów synoptycznych z poziomu przeglądarki internetowej. Każdy panel może jednocześnie obsługiwać na każdym porcie inny protokół komunikacyjny. Dane historyczne i alarmy mogą być archiwizowane na karcie Compact Flash lub w napędzie USB.

Kolejnym elementem ułatwiającym pracę jest port USB umożliwiający wgrywanie aplikacji z komputera lub napędu USB, zgrywanie danych historycznych, alarmów, sekwencji wideo itp. Wszystkie opisane funkcje można zrealizować w przyjaznym dla użytkownika oprogramowaniu narzędziowym Vijeo Designer, aktualnie dostępnym w wersji 5.1. Zostało ono zaprojektowane tak, aby maksymalnie ułatwić i przyspieszyć czas tworzenia aplikacji panelu operatorskiego.

W ubiegłym roku do oferty dołączyły kolejne panele XBT GK i GTW. Oferta została też poszerzona o serię Opti Magelis XBTOT, będącą odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na tanie panele, w których zaawansowana funkcjonalność nie jest wymagana.

Magelis XBTGK oferuje te same funkcjonalności, co XBTGT, a dodatkowo został wyposażony w klawiaturę z przyciskami funkcyjnymi, przemysłowy wskaźnik oraz klawiaturę alfanumeryczną umożliwiającą wprowadzanie danych tak, jak w telefonach komórkowych. Panel ten występuje w wersji monochromatycznej i z kolorowym ekranem dotykowym o przekątnych 5,7” i 10,4”. Panele GK wspierają podstawowe funkcje bezpieczeństwa, tzn. umożliwiają wydanie komendy po jednoczesnym przyciśnięciu dwóch klawiszy. Zastępują w ofercie panele XBTF. Schneider Electric oferuje usługę Switch2VijeoDesigner pomagającą w szybkim przejściu na nową rodzinę paneli.

Panele Magelis XBTGTW pracują pod kontrolą Windows XP. Wybór systemu operacyjnego został podyktowany możliwością wykorzystania bogatej gamy oprogramowania, co jest znaczącą przewagą nad panelami opartymi na systemie Windows CE. Oferują pełną funkcjonalność wersji GT.

Magelis XBTOT to niezwykle przystępny cenowo panel graficzny pozwalający na przygotowanie aplikacji z większością elementów, jak w panelu GT. Jest wyposażony w ekrany monochromatyczne i kolorowe STN/TFT o przekątnych od 5,7” do 10,4” i wyświetlające do 256 kolorów. Wraz z panelem XBTOT użytkownik otrzymuje specjalną, darmową wersję oprogramowania Vijeo Designer wspierającego serię OT.

KOMPUTERY PRZEMYSŁOWE

Komputery przemysłowe stanowią alternatywę dla standardowego komputera PC w miejscach, gdzie wydzielenie stanowiska dla operatora nie jest możliwe, lub narażonych na wstrząsy i trudne warunki pracy. Komputery przemysłowe Schneider Electric Magelis iPC to urządzenia modułowe lub kompaktowe o szerokim zakresie specyfikacji sprzętowych, wyposażone w ekrany dotykowe o przekątnych od 8,4’’ do 19’’. Wszystkie zapewniają zwiększoną tolerancję na wstrząsy.

Magelis STU

Komputery Magelis Smart stanowią idealne rozwiązanie dla stacji klienckich SCADA. Ponadto są idealnym rozwiązaniem, jeżeli konieczny jest dostęp do środowiska Windows, a aplikacja uruchamiana na komputerze nie zajmuje dużo miejsca na dysku. W takiej sytuacji karta Compact Flash stanowi magazyn pamięci, a to pozwala na zmniejszenie wymiarów, zużycia energii i podatności na uszkodzenie z powodu braku elementów ruchomych.

Magelis Compact iPC to komputer przemysłowy all-in-one zintegrowany z ekranem dotykowym, wyposażony w porty szeregowe USB i RS232, dwa porty z obsługą sieci gigabitowych oraz sloty PCMCIA i PCI dla kart rozszerzeń.

Magelis Smart BOX i Magelis Compact PC BOX to rodzina komputerów analogicznych do przedstawionych wcześniej, lecz pozwalających na rozdzielenie komputera i ekranu. Komputer może być zainstalowany w szafie i pełnić rolę serwera dla stacji klienckich, natomiast ekran może być zainstalowany w drzwiach szafy.

Magelis Flex PC BOX to wysoko wydajne komputery, w których zastosowano najnowsze rozwiązania. Mogą one zawierać do 4 slotów PCI oraz umożliwiają tworzenie macierzy dyskowych RAID, co stanowi doskonałe rozwiązanie dla serwerów SCADA.

OPROGRAMOWANIE

Komputery przemysłowe Schneider Electric są wyposażone w oprogramowanie monitorujące pracę wszystkich elementów komputera. Monitoring daje pełną informację o podzespołach, ich czasie życia, potencjalnym zagrożeniu awarią lub konieczności ich wymiany. Na życzenie komputery są dostarczane z preinstalowanym oprogramowaniem Schneider Electric SCADA Vijeo Citect lub Vijeo Designer runtime.

PRZYSZŁOŚĆ

W najbliższym czasie oferta firmy Schneider Electric w zakresie paneli operatorskich zostaje rozszerzona o panel przenośny XBTGH, panele XBTGT z ekranami o wyższej rozdzielczości i jasności do 1000 cd/m2 oraz dwa nowe modele łączące świat paneli tekstowych i graficznych.

Magelis STO to panel z monochromatycznym dotykowym ekranem 3,4” i dwoma wersjami konfigurowalnego podświetlenia (zielone/pomarańczowe/ czerwone lub białe/różowe/czerwone. Pozwala na komunikację z wykorzystaniem najpopularniejszych protokołów. Zawiera porty USB do programowania lub podłączenia pamięci USB/klawiatury.

Panel Magelis STU zawiera kolorowy ekran TFT o przekątnej 3,5” i rozdzielczości QVGA oraz charakteryzuje się unikalnym sposobem montażu przez otwór o średnicy 22mm. Składa się z jednostki centralnej i ekranu. Oprócz protokołów komunikacyjnych i portów, takich jak w modelu STO, będzie również wyposażony w port Ethernet.

Paweł Fraś
Product Manager PLC, HMI, SCADA

Schneider Electric