Moxa ioLogik E1200 - moduły kontrolno-pomiarowe z dwuportowym switchem Ethernet

Rozszerzenie istniejącej infrastruktury przemysłowej o dodatkowe punkty kontroli, sterowania i pomiarów w najlepszym wypadku łączy się z koniecznością prowadzenia dodatkowego okablowania. W przypadku braku możliwości poprowadzenia dodatkowych przewodów, jedynym rozwiązaniem jest włączenie do istniejącego okablowania dodatkowego switcha lub serwera portów szeregowych, które zapewnią komunikację z modułem kontrolno-pomiarowym. Chociaż rozwiązanie takie jest kosztowne, w niektórych sytuacjach nie ma innej możliwości dodania nowych komponentów.

Posłuchaj
00:00

Dodawanie w systemie automatyki nowych punktów pomiarowych i sterujących jest teraz znacznie prostsze dzięki funkcji połączenia łańcuchowego w nowych modułach ioLogik E1200. Zostały one wprowadzone do sprzedaży przez fi rmę Moxa i mają wbudowane dwuportowe switche Ethernet 10/100 Mbps. Moduł ma funkcjonalność daisy-chain, co umożliwia włączenie urządzenia w istniejącą infrastrukturę bez konieczności stosowania dodatkowych elementów sieciowych. Również podczas tworzenia nowej struktury sieci przemysłowej, w której przewidziane są moduły pomiarowe, można wykorzystać funkcjonalność połączenia łańcuchowego w celu zmniejszenia kosztów aplikacji, jak również przestrzeni wymaganej do zamontowania dodatkowych elementów i okablowania, rozszerzających możliwości sieci IP.

Moduły ioLogik E1200 są produkowane w niedużej obudowie z możliwością montażu na szynie DIN, co umożliwia stosowanie ich w miejscach o ograniczonej przestrzeni. E1200 występują w kilku odmianach, z różnymi rodzajami wejść/wyjść. Obecnie dostępne są modele z wejściami lub wyjściami cyfrowymi, wejściami analogowymi oraz wyjściami przekaźnika. Wszystkie dostępne urządzenia zasilane są napięciem stałym od 12 do 36V, przy czym pobierają tylko 130mA prądu dla napięcia zasilającego 24VDC. Dodatkowo istnieje możliwość ustawienia przez użytkownika adresowania Modbus/TCP, dzięki czemu możliwe jest uniknięcie konfliktów z innymi urządzeniami zastosowanymi w istniejącej infrastrukturze.

Firma Moxa zapewnia również istotne wsparcie od strony programistycznej wspomnianych modułów. Producent udostępnia oprogramowanie Active OPC Server Lite, które działa jako sterownik dla systemów HMI, zapewniając odpowiednią komunikację z modułami ioLogik. Dzięki zastosowaniu nowej metody odpytywania urządzeń poprzez aktywne znaczniki, odpowiedź jest do siedmiu razy krótsza, a zajętość pasma transmisyjnego o 80% mniejsza. Dodatkowo producent udostępnia szereg bibliotek programistycznych MXIO, które pozwalają w prosty sposób komunikować się z modułami ioLogik z poziomu różnych systemów - Windows oraz Linux. Dzięki takiemu wsparciu możliwe jest łatwe tworzenie własnych programów sterujących, które będą komunikowały się z zastosowanymi modułami oraz będą spełniały wszystkie wymagania użytkownika co do funkcjonalności.

Seria modułów E1200, dzięki różnorodności dostępnych wejść i wyjść, może posłużyć do zbudowania kompletnego sytemu kontrolno-pomiarowego, a dzięki swej kompaktowej budowie stać się częścią niewielkich stacji pomiarowych. Połączenie łańcuchowe eliminuje konieczność stosowania dodatkowych switchy sieciowych, obniżając koszty instalacji. Wsparcie ze strony producenta zapewnia możliwość pełnej integracji urządzeń ze środowiskiem operatorskim stworzonym przez użytkowników.

Marcin Krzewski

Elmark Automatyka Sp. z o.o.

Zobacz więcej w kategorii: Prezentacje firmowe
PLC, HMI, Oprogramowanie
Jak efektywnie wdrażać Edge AI?
Przemysł 4.0
Nowe standardy w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i medycznym
PLC, HMI, Oprogramowanie
Jak zintegrować dane ze starszego sprzętu w branży farmaceutycznej
Pomiary
PQ Cube – precyzyjna kontrola ciśnienia w zaawansowanych aplikacjach pneumatycznych
Silniki i napędy
Falowniki szafowe MOVITRAC – nowoczesne rozwiązania SEW-EURODRIVE do sterowania silnikami
Bezpieczeństwo
Jak bezpieczeństwo funkcjonalne przyczynia się do wzrostu produktywności maszyn i systemów?
Powiązane treści
Moxa wydłuża gwarancję
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Rynek
Nie tylko technologie
Rynek
Produkcja przemysłowa
Rynek
Pomiary i utrzymanie ruchu

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów