W czym problem?

W wielu procesach przemysłowych wymagana jest detekcja detali bądź ich krawędzi, dokonywanie pomiaru ich szerokości, kontrola poprawnej pozycji nitek, przewodów czy innych elementów. Zazwyczaj obiekty które mają być wykrywane, mierzone czy też pozycjonowane, przemieszczają się z dużymi prędkościami, mają różne kolory, często są transparentne bądź lśniące. Rozwiązania wymienionych wyżej problemów podjęła się szwajcarska firma Baumer Electric, tworząc czujniki liniowe z serii ParCon i PosCon.

Posłuchaj
00:00

ROZWIĄZANIE

Rys. 1. Czujnik PosCon z rozszerzającą się wiązką, czujnik ParCon z równoległą wiązką

Kiedy konieczne jest wykrywanie krawędzi, mierzenie szerokości lub grubości przedmiotu, zadanie takie zwykle może zostać rozwiązane przez stwierdzenie obecności przedmiotu wzdłuż specyficznej linii pomiarowej. W czujnikach zaproponowanych przez firmę Baumer linią pomiarową jest odblaskowa taśma, która odbija emitowane przez nadajnik światło podczerwone.

W momencie pojawienia się nad taśmą odblaskową obiektu powstaje cień, który sprawia, że w odbiorniku część diod odbierających odbite od taśmy świat ło jest nieoświetlona. Mikroprocesor skanuje diody piksel po pikselu w poszukiwaniu przejść obrazu z jasnego na ciemny, przejścia te występują przy krawędziach przedmiotu.

Odczytane pozycje przejść są zapisywane i pod koniec cyklu skanowania obliczana jest określona w „typie pomiaru” wartość, która przedstawiana jest na wyjściu w postaci sygnału analogowego 4…20mA. Wysoki współczynnik odbicia folii w połączeniu z krótkimi czasami ekspozycji pozwala na postrzeganie przez czujnik nawet białego papieru jako ciemnego obszaru. Możliwa jest również stabilna detekcja połyskujących i przezroczystych obiektów.

POSCON VS PARCON

Układy optyczne w czujnikach PosCon i ParCon zbudowane są odmiennie. PosCon ma rozszerzające się pole pomiarowe, zależne od odległości czujnika względem taśmy (maksymalna szerokość pola pomiarowego to 875mm, maksymalna odległość obiektu od czujnika - 1400mm). Budowa taka skutkuje tym, że wielkość obiektu widziana przez czujnik zależna jest od jego odległości od taśmy.

W czujniku ParCon wiązka pomiarowa jest równoległa, a taśma odblaskowa jest na stałe zintegrowana z czujnikiem na wysięgniku w kształcie litery L. Widziana przez czujnik wielkość obiektu nie zależy od jego położenia, pole pomiarowe ma jednak ograniczoną szerokość i w standardowej wersji wynosi 24mm.

TRYBY PRACY

Oba czujniki mają możliwość pełnej konfiguracji przy użyciu przycisków na obudowie lub za pomocą komputera osobistego. Możliwe są następujące tryby pracy:

  • wskazanie pozycji pierwszej krawędzi obiektu, licząc od początku lub końca pola pomiarowego,
  • wskazanie położenia centrum obiektu,
  • pomiar szerokości obiektu (dystans od skrajnej lewej do skrajnej prawej krawędzi),
  • PosCon ma dwa programowalne wyjścia przełączalne służące do określania limitów np. co do położenia obiektu,
  • ParCon w wersji z wyjściami przełączalnymi może służyć do zliczania obiektów, bazując na ich szerokości.

Istotną cechą PosCon i ParCon jest prostota ich konfiguracji i montażu co w połączeniu z dostępną liczbą trybów pracy daje możliwość ich zastosowania w wielu różnorodnych aplikacjach od prostego zliczania elementów, pozycjonowania względem wybranej krawędzi do pomiaru szerokości czy średnicy obiektów.

Newtech Engineering Sp. z o.o.
ul. Sowińskiego 3, 44-100 Gliwice
tel. 032 237 61 98, faks 032 237 61 97
newtech@newtech.com.pl
www.newtech.com.pl

Zobacz więcej w kategorii: Prezentacje firmowe
Silniki i napędy
Fabryka Grupy Roca oszczędza 30% energii rocznie dzięki technologiom napędowym
Pomiary
Ciśnienie pod kontrolą – nowoczesne rozwiązania dla sektora spożywczego
Obudowy, złącza, komponenty
Nowa generacja zaworów 2-drogowych do wbudowania LC_8X/ zwiększa wydajność i efektywność hydraulicznych zaworów logicznych
PLC, HMI, Oprogramowanie
Zintegrowane technologie dla przemysłu spożywczego - precyzja, kontrola, niezawodność
PLC, HMI, Oprogramowanie
Jak efektywnie wdrażać Edge AI?
Przemysł 4.0
Nowe standardy w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i medycznym
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Kwiecień 2025
Rynek
Nie tylko technologie
Rynek
Produkcja przemysłowa

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów