Sterowanie oświetleniem za pomocą przekaźników programowalnych easy800 i panelu dotykowego XV100 – czyli EasyNet w praktyce

| Prezentacje firmowe Artykuły

Połączenie przekaźnika z serii easy800, panelu dotykowego XV100 i kolejnych aparatów easy800 do sieci easyNet pozwala realizować coraz ciekawsze aplikacje. Popularnym ostatnio zastosowaniem staje się rozproszone sterowanie oświetleniem w obiektach biurowych i użyteczności publicznej, gdzie cały budynek nadzorowany jest centralnie na panelu dotykowym.

Sterowanie oświetleniem za pomocą przekaźników programowalnych easy800 i panelu dotykowego XV100 – czyli EasyNet w praktyce

Rys. 1 Poglądowy schemat aplikacji

Projektowana aplikacja ma służyć centralnemu sterowaniu oświetleniem w dwupiętrowym budynku. Jednym z założeń jest wykorzystanie panelu sterującego, zlokalizowanego w środkowej części obiektu. W celu wykonania aplikacji konieczny jest odpowiedni zestaw elementów. Są to:

  • trzy przekaźniki programowalne easy819-AC-RC,
  • jeden panel XV100 ze złączem System Port (np. XV-102-B3 -35TQR-10),
  • jeden zasilacz 24 VDC do panelu (np. easy400-POW),
  • jeden przewód komunikacyjny panel- przekaźnik programowalny (easy800-PC-CAB),
  • dwa kable typu skrętka, zakończone wtykami RJ45.

Schemat poglądowy instalacji wykonanej z wymienionych elementów został zilustrowany na rysunku 1.

PODŁĄCZENIE KABLOWE

Rys. 2 Schemat połączeń

Na parterze budynku umieszczony jest panel dotykowy XV100, do którego bezpośrednio kablem easy800-PC-CAB dołączony jest przekaźnik easy819-AC-RC. Możliwe jest zastosowanie również przekaźnika easy819-AC-RCX, ale wtedy użytkownik nie ma podglądu stanu wejść i wyjść, co sprawia, że proces uruchomienia jest mniej komfortowy.

Następnie, za pomocą zwykłej skrętki, dołączone zostały kolejne dwa przekaźniki, umieszczone kolejno na pierwszym i drugim piętrze budynku. Należy pamiętać, aby na początku i na końcu linii umieścić rezystory terminujące easy-NT-R. Kolejną czynnością jest odpowiednie podłączenie urządzeń do wejść i wyjść przekaźników, tak jak to zostało przedstawione na rysunku 2.

Do wejść I2, I4, I6, I8, I10, I12 doprowadzone są sygnały z przycisków impulsowych. Wejścia I1, I3, I5, I7, I9, I11 są podłączone do styków pomocniczych styczników. Są to obwody potwierdzenia. Każdy przekaźnik easy819-AC-RC ma 6 wyjść cyfrowych, które zostały wykorzystane do sterowania stycznikami, a te z kolei załączają poszczególne obwody oświetleniowe.

W razie potrzeby do każdego aparatu easy819-AC-RC można dodać rozszerzenie, dzięki czemu będzie można sterować 12 obwodami oświetleniowymi, a dodatkowy moduł easy200-EASY pozwoli oddalić dołączone rozszerzenie na odległość do 30 m.

PROGRAMOWANIE

Rys. 3 Schemat programu

Gdy cały układ został połączony, kolejnym krokiem jest programowanie przekaźnika. W programie easy-SOFT 6 Pro należy utworzyć nowy projekt, a następnie dodać trzy aparaty easy819-AC-RC. Sieć easyNet zostanie automatycznie skonfigurowana. Program pierwszego uczestnika został zilustrowany na rysunku 3. Wejścia I2, I4, I6, I8, I10, I12 sterują kolejno markerami M2, M4, M6, M8, M10, M12.

Ponieważ funkcjonalność ich cewki została ustawiona jako przekaźnik bistabilny, każde wciśnięcie spowoduje zmianę stanu markera na przeciwny. Wspomniane markery sterują w dalszej kolejności wyjściami Q1–Q6. Pierwsze wciśnięcie przycisku spowoduje załączenie oświetlenia, drugie jego gaszenie. Stan tych parzystych markerów można zmieniać także z poziomu panelu dotykowego XV100, wpływając na stan wyjść.

Aby to uczynić, należy w programie Galileo rozpocząć nowy projekt i w oknie „Panel Type” wybrać „Panel Selection”. Następnie należy wybrać odpowiedni panel i zatwierdzić. Pojawi się nowe okno, które służy do określenia sposobu komunikacji. Aby to uczynić, trzeba kliknąć „Add”, w polu „Model” odnaleźć pozycję „Moeller easy 800/MFD PC-CAB” i zaakceptować obydwa okna ustawień.

Rys. 4 Ustawienia markerów

Po ukończeniu konfiguracji, w zakładce „Tags” należy stworzyć tablicę zmiennych typu bit za pomocą polecenia „New array”. Tablica powinna zawierać 16 elementów o numeracji rozpoczynającej się od 1. Następnie, we właściwościach tablicy należy ustawić adres, klikając na pole „…” w polu „Address”. W oknie, które się pojawi, należy wybrać „NET%d.M%d” i wpisać w pole „NET” wartość 1, która symbolizuje pierwszego uczestnika sieci easy- Net. Wpisanie w pole „M” wartości 1 odpowiada pierwszemu markerowi. Kolejny krok to sporządzenie maski z 6 przyciskami, tj. elementami typu „button”.

Każdy z nich zostaje podłączony do odpowiadającego markera i każdemu należy nadać opis sterowanego obwodu oświetleniowego (rys. 5). W ten oto prosty sposób stycznik podłączony do pierwszego wyjścia easy819-AC-RC może być załączany za pomocą przycisku dzwonkowego podłączonego do wejścia I2 przekaźnika lub poprzez przycisk „Światło 1” umieszczony na panelu dotykowym. Markery: 1, 3, 5, 7, 9, 11, należy powiązać z obiektami typu „Flag Display”, aby obserwować potwierdzenie załączenia stycznika.

DALSZE KROKI I DODATKOWE MOŻLIWOŚCI

Rys. 5 Sterowanie wyjściami przekaźnika programowanego za pomocą panelu dotykowego

W podobny sposób należy stworzyć sterowanie dla pozostałych pięter. Taki system łatwo rozszerzyć o nową funkcjonalność, np. tworzenie scen świetlnych, które odbywa się dzięki wykorzystaniu mechanizmu receptur w panelu. Możliwe jest też załączanie świateł o określonej godzinie i zliczanie czasu pracy źródeł światła. Dzięki dużym możliwościom małego panelu XV100 oraz wbudowanemu złączu Ethernet możliwe jest ponadto przygotowanie wizualizacji dostępnej przez przeglądarkę internetową, rejestrowanie zdarzeń i transmisja protokołem FTP czy podgląd obrazu z kamery internetowej na panelu.

Krzysztof Sywula
Eaton Electric
www.moeller.pl