Roboty SCARA firmy Omron (Yamaha Robotics)

| Prezentacje firmowe Artykuły

Yamaha Robotics to uznany na świecie producent niewielkich robotów przemysłowych, w szczególności typu SCARA. Firma oferuje szeroką gamę tego typu maszyn, w tym, oprócz wersji standardowych, roboty przeznaczone do pracy w środowiskach czystych oraz o dużym stopniu zanieczyszczenia. Wspólną ich cechą jest duża szybkość pracy i niezawodność, co połączone jest z atrakcyjną dla użytkownika końcowego ceną.

Roboty SCARA firmy Omron (Yamaha Robotics)

Roboty SCARA (Selective Compliance Assembly Robot Arm) wykorzystywane są przede wszystkim w zadaniach wymagających dużej szybkości i precyzji ruchu – przenoszeniu oraz układaniu niewielkich elementów (pick&place) oraz ich montażu. Konstrukcja robota umożliwia szybkie przemieszczanie się ramienia pomiędzy wyznaczonymi punktami, a jednocześnie sprawia, że sam robot zajmuje minimalną przestrzeń montażową.

YK-X – RODZINA NOWOCZESNYCH ROBOTÓW SCARA

Produkowane przez Yamaha Robotics urządzenia typu SCARA tworzą rodzinę kilkunastu robotów (dotyczy wersji standardowych), które pokrywają szerokie spektrum aplikacji. W grupie tej wyróżnić można wersje małe (YK120X, YK150X oraz YK180X) oraz standardowe – o oznaczeniach od YK250X do YK1200X. Wartość liczbowa związana jest z zasięgiem głowicy robota (w mm) i jest sumą długości ramion X i Y.

Roboty różnią się też długością ramienia Z (od 30 do 400mm) i szybkością obrotu głowicy. Osiągalne czasy cyklu wynoszą od <0,4m/s (ruch 100mm w poziomie i 25mm w pionie). W grupie robotów standardowych dostępne są też modele o zwiększonej nośności (oznaczenie „H”). Przykładem jest YK600XGH – jego maksymalna nośność to 20kg – dwukrotnie więcej niż standardowej wersji o analogicznej długości ramion.

Osiem powodów wyboru robotów Yamaha

1. Przestrzeń montażowa – omawiane roboty charakteryzują się minimalną w swojej klasie wymaganą powierzchnią montażu
2. Trwałość i łatwość serwisu – w robotach wykorzystano nowe, zapewniające znacznie dłuższy czas użytkowania rodzaje smarów
3. Duża powtarzalność dla osi R – powtarzalność wynosi > 0,005
4. Zredukowane czasy cyklu – wykorzystanie nowych przekładni pozwoliło zredukować czasy cyklu o 22% do 45% dla różnych osi (w porównaniu z modelami standardowymi)
5. Enkoder absolutny w standardzie – redukuje potrzebę powrotu ramienia do punktu startowego
6. Redukcja kosztów – w porównaniu do poprzednich modeli liczbę części robotów zredukowano o około 20
7. Łatwość wykorzystania – w robotach wykorzystano standaryzowane podłączenia, a w przypadku większych wersji w standardzie wbudowano zaczepy do przenoszenia
8. Kompatybilność środowiskowa – oprócz kilkunastu typów modeli podstawowych, dostępne są też wersje do pracy w pomieszczeniach czystych oraz środowiskach zapylonych.

WERSJE SPECJALNE

Wśród niestandardowych wersji omawianych robotów dostępne są wykonania do pomieszczeń czystych (clean type) oraz do pracy w środowiskach o dużym zapyleniu i wilgotności. W pierwszym przypadku Yamaha Robotics oferuje produkty YK analogiczne do modeli standardowych, przy czym w oznaczeniu mają one na końcu literę „C”.

Pracować mogą w środowiskach o klasie czystości 10 – takich jak np. montaż układów elektronicznych, przemysł spożywczy oraz zastosowania medyczne. Głowica robotów pomyślnie przeszła test wytrzymałościowy na 20 mln uderzeń. Dostępne są roboty o nośności do 20kg i zasięgu 1000mm.

W razie konieczności zastosowania robota w trudnych warunkach środowiskowych, gdzie występują ciecze i pyły, użyte mogą być roboty z oznaczeniem „P”. Ich stopień ochrony wynosi do IP65, co osiągnięto dzięki zastosowaniu wodoodpornych złączy prądowych i pneumatycznych. W tym wykonaniu dostępne są roboty odpowiadające wszystkim wersjom standardowym.

POZOSTAŁE PRODUKTY

Firma Encon zajmuje się kompleksową realizacją projektów, stanowisk, maszyn i inwestycji. Poza robotyką w ofercie naszej firmy znajdują się produkty z zakresu komponentów sterowania, automatyki oraz urządzenia z zakresu systemów awaryjnego zasilania (UPS). Regularnie prowadzimy szkolenia z serwisowania i programowania sterowników PLC oraz systemów SCADA.

Encon Sp. z o.o.
www.encon.pl