Saia S-Energy Manager - wizualizacja i kontrola zużycia energii

| Prezentacje firmowe Artykuły

Jeśli termin "przejrzysta rejestracja zużycia energii elektrycznej" kojarzy się Państwu z rozbudowanymi licznikami zużycia energii, złożonymi rozwiązaniami programowymi i znacznymi kosztami inżynieryjnymi, możecie przestać się martwić. W ramach rozwiązania Saia S-Energy Manager jedno kompaktowe urządzenie jest w stanie przeprowadzić rejestrację, wizualizację i kontrolę zużycia energii elektrycznej.

Saia S-Energy Manager - wizualizacja i kontrola zużycia energii

Rys. 1. System S- Energy Manager

Saia-Burgess oferuje kompaktowe urządzenie do zarządzania zużyciem energii w postaci panelu Micro-Browser o przekątnej 5,7". Realizuje on funkcje rejestracji, prezentacji i kontroli zużycia energii elektrycznej. Projektując ten przyrząd, położono nacisk na wygodę użytkowania bez pracochłonnej konfiguracji. Do uruchomienia S-Energy Manager nie są wymagane żadne specjalne narzędzia programistyczne, a wszystkie ustawienia można wprowadzić bezpośrednio w urządzeniu.

Gotowość do pracy natychmiast po wyjęciu z pudełka

S-Energy Manager może odczytywać wartości zużycia energii elektrycznej z liczników zawierających zintegrowany interfejs magistrali S-Bus. Po podłączeniu liczników energii do panelu, konfiguracja odbywa się bardzo szybko i sprawnie. Zintegrowana funkcja automatycznego skanowania rozpoznaje wszystkie podłączone do magistrali liczniki energii i uwzględnia je w aplikacji wizualizacyjnej. Aplikacja wizualizacyjna zawiera interfejs użytkownika umożliwiający wyświetlanie odczytanych wartości wraz z informacją z jakiego źródła pochodzą (np. z którego licznika).

Umożliwia to wybranie poszczególnych liczników energii i wyświetlanie dostarczanych przez nie danych, zarówno w formie przejrzystych tabel, jak i wykresów. Zakres wyświetlanych wartości nie ogranicza się tylko do surowych danych z liczników. Generowane są też wartości przetworzone, takie jak średnie zużycie energii, zużycie całkowite czy koszty.

Zdalny dostęp z poziomu przęglądarki internetowej

Rys. 2. Licznik energii z interfejsem komunikacyjnym S-Bus/M-Bus

Interfejs użytkownika Energy Manager został zaprojektowany jako aplikacja wizualizacyjno-sterująca oparta na kodzie html, dlatego też może on być w wygodny sposób wywołany z sieci LAN lub Internet, nawet za pomocą zwykłego komputera klasy PC. Kontroler utrzymania ruchu będzie mógł teraz monitorować wszystkie stany liczników, pozostając w swoim budynku, w komfortowym otoczeniu sterowni, bez tracenia czasu na indywidualne odczytywanie stanu poszczególnych liczników znajdujących się w różnych lokalizacjach.

Elastyczność i możliwość rozbudowy

Zastosowanie technologii sieciowej do stworzenia interfejsu użytkownika oznacza jeszcze jedną zaletę. Dla doświadczonego użytkownika programu Web-Editor (narzędzie do tworzenia aplikacji wizualizacyjno-sterujących opartych na stronach HTML) proste jest zaadaptowanie interfejsu do własnych potrzeb lub nawet zastąpienie go własnym projektem. Ta wielka elastyczność umożliwia integratorom systemów dostosowywanie wyglądu S-Energy Manager do wymagań projektów, co jest istotną przewagą nad konkurencją.

Nie tylko rejestracja, ale i kontrolowanie zużycia energii elektrycznej

Rys. 3. Interfejs użytkownika

S-Energy Manager nie ogranicza się tylko do gromadzenia danych, ale reaguje też na pojawiające się zdarzenia. Obok rejestracji energii umożliwia ingerowanie w przebieg procesu. Zintegrowany sterownik logiczny (programowalny w języku STEP7) zapewnia elastyczność niezbędną do monitorowania nawet bardzo złożonych sekwencji procesów i do natychmiastowej identyfikacji stanów krytycznych.

Umożliwia to na przykład wykrywanie maksimów zużycia energii oraz zapobieganie występowaniu ich w przyszłości, dzięki aktywnej interwencji w przebieg procesów. S-Energy Manager łączy w sobie elastyczność z prostotą obsługi. Jest narzędziem kompaktowym, nieskomplikowanym w obsłudze i zdolnym do pracy w sieci.

Przejrzystość kosztów i optymalizacja zużycia energii stają się łatwe

W typowym systemie najpierw następuje analiza, czyli rozpoznanie źródeł marnotrawstwa, następnie identyfikacja potencjalnych oszczędności i w końcu wyznaczenie sposobów optymalizacji. Aby to umożliwić, należy dokładnie zarejestrować stan bieżący. Instalacja, eksploatacja i wykorzystanie dużej liczby liczników energii wymaga włożenia znacznego wysiłku w integrację, jeżeli stosowana jest niejednorodna technologia konwencjonalna. Zazwyczaj wynikiem takich działań jest system złożony, wymagający znacznych nakładów na konserwację i podatny na błędy.

Stanowi prostą receptę na wywołanie kłopotów. S-Energy Manager oferuje większą funkcjonalność przy mniejszej liczbie komponentów. Cała instalacja staje się łatwo zrozumiała, nakłady na konserwację i eksploatację zostają zredukowane do minimum, a koszty energii mogą być rejestrowane i rozliczane zgodnie z rzeczywistym zużyciem. Dzięki temu oszczędność energii i ochrona środowiska procentują podwójnie!

Rys. 4. Wizualizacja zużycia energii i kosztów

Sabur
www.sabur.com.pl