Kompaktowy system pomiaru przemieszczeń liniowych marki Lika
| Prezentacje firmowe ArtykułyOmawiany system pomiarowy składa się z panelu LD140-M7 z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym oraz magnetycznego czujnika przemieszczeń liniowych serii SM25. Przedstawicielem i wyłącznym dystrybutorem firmy Lika w Polsce jest opolski Eldar.
WSKAŹNIK PANELOWY
Wskaźnik przeznaczony jest do zabudowy panelowej. Pyłoszczelny panel ma 4-przyciskową klawiaturę membranową (IP60 od frontu) do obsługi i parametryzacji (fot. 1). Na tylnej ścianie obudowy osadzono gniazdo MiniDIN do podłączenia czujnika serii SM25. Mimo swoich niewielkich rozmiarów system ma stosunkowo dużo funkcji. Z poziomu panelu operatorskiego istnieje możliwość wyzerowania wskazania w dowolnym położeniu, określenia kierunku zliczania, ustawienia punktu bazowego maszyny oraz trzech różnych wartości przesunięcia. Istnieje możliwość wyskalowania systemu w milimetrach, calach lub stopniach.
Rozdzielczość pomiaru ustawiana jest w wyświetlaczu. W przypadku wyskalowania systemu w milimetrach lub stopniach może ona wynosić od 0,001 do 1 (przy wyskalowaniu w calach od 0,1 do 0,0001). Zastosowanie swobodnego współczynnika konwersji (zakres możliwych wartości: 0,00001 - 1,00000) pozwala na odpowiednie wyskalowanie systemu w stopniach lub dowolnych jednostkach niemetrycznych. Układ daje możliwość pomiaru bezwzględnego lub względnego z lokalnym punktem bazowym.
INTERFEJS SZEREGOWY RS232
Systemy pomiarowe ze wskaźnikiem wyposażonym w port RS232 umożliwiają zdalną współpracę z układem nadrzędnym. Używając odpowiednich komend zapisanych znakami ASCII, możliwe jest odczytanie poprzez interfejs szeregowy informacji o aktualnej pozycji, a także przeprowadzenie pełnej parametryzacji systemu (ustawienie rozdzielczości, punktów bazowych, przesunięć czy innych parametrów pracy).
POMIAR QUASI-ABSOLUTNY
Układ zasilany jest za pomocą baterii typu R14. System mierzy zatem bez przerwy pozycję liniową lub kątową i wyświetla informację na ekranie panelu odczytowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu osiągnięty został kompromis pomiędzy drogimi systemami absolutnymi a systemami inkrementalnymi, które nie zawsze spełniają wymagania użytkowników. Pojemność dostępnych obecnie na rynku baterii i akumulatorów pozwala na długie miesiące użytkowania.
Aby uniknąć wyczerpania baterii w najmniej oczekiwanym momencie, na ekranie umieszczono wskaźnik zużycia baterii. W menu konfiguracyjnym dostępny jest również parametr, który pozwala na sprawdzenie, ile godzin pracy nam pozostało z dokładnością do 1/10 godziny, tj. do 6 min. Oczywiście jest to wartość estymowana i nie należy zwlekać z wymianą baterii do ostatniej godziny.
CZUJNIKI SERII SM25
Stosowane w opisywanym systemie pomiarowym sensory magnetyczne SM25 są przeznaczone do współpracy z wyświetlaczami serii LD140 lub zewnętrznym przetwornikiem EBOX kształtującym sygnał do uniwersalnej postaci dwóch kanałów A i B o przebiegu fali prostokątnej. Czujniki dostępne są w dwóch wersjach: w obudowie prostopadłościennej oraz cylindrycznej (fot. 2). Mają 2-metrowy przewód zakończony wtyczką MiniDIN, która ułatwia montaż i eliminuje ewentualne pomyłki przy łączeniu przewodów.
Solidna obudowa czujnika, szeroki zakres temperatury pracy (-25 ÷ +85°C) oraz wysoki stopień ochrony czujnika IP67 gwarantują prawidłową pracę w trudnych warunkach przemysłowych (pył, kurz, wilgoć, chłodziwo). Mimo że układ jest magnetyczny, metalowe wióry i opiłki nie zakłócają prawidłowej pracy czujników (fot. 3). Przy montażu należy przestrzegać wskazówek producenta, zapewniając odpowiednie prowadzenie.
Maksymalna szczelina pomiędzy czujnikiem i taśmą magnetyczną nie może przekraczać 1mm (rys. 1). Należy jednak unikać sytuacji, w których mogłoby dochodzić do tarcia czujnika o taśmę, gdyż prędzej czy później doprowadzi to do uszkodzenia mechanicznego.
TAŚMA MAGNETYCZNA
Taśma magnetyczna, współpracująca z czujnikami, jest samoprzylepna. W komplecie dostarczany jest metalowy pasek ochronny (również samoprzylepny) przeznaczony do naklejenia bezpośrednio na powierzchni taśmy (rys. 2a). Dostępne są również żłobione aluminiowe płaskowniki, które umożliwiają całkowite ukrycie taśmy magnetycznej (rys. 2b).
PODSUMOWANIE
Opisane urządzenie jest doskonałą propozycją dla osób poszukujących niezawodnego, prostego w obsłudze, zwartego i niedrogiego systemu. Łatwy montaż i stosunkowo niewielkie wymiary czujników są dodatkowym atutem. Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.lika.pl.
Tomasz Haliniak
Eldar
www.eldar.biz