Styczniki serii Metasol - nowość w ofercie LS Industrial Systems

| Prezentacje firmowe Artykuły

Od października ANIRO Grupa Handlowa, dystrybutor w Polsce produktów koreańskiego producenta aparatury elektrycznej LS Industrial Systems (dawniej LG Industrial Systems), wprowadziła do oferty nową serię styczników o nazwie Metasol. Styczniki te nawiązują do poprzedniej serii urządzeń typu GMC pod względem zastosowanych rozwiązań oraz mają najlepsze cechy styczników z serii Susol - nowoczesny wygląd, niezawodność i trwałość.

Styczniki serii Metasol - nowość w ofercie LS Industrial Systems

Nowa seria styczników jest następcą dostępnych od kilku lat na polskim rynku typu GMC-9 do GMC-800 (seria MetaMec). Jest ona analogiczna jeśli chodzi o zakresy prądowe dla pracy w kategorii AC-3. Dostępne prądy znamionowe to 9, 12, 18, 22, 32, 40, 50, 65, 75, 85, 100, 130, 150, 185, 225, 330, 400, 500, 630, 800A.

Produkty podzielone są na 8 wielkości gabarytowych, które zachowują kompaktowe wymiary i mają wszystkie niezbędne akcesoria dla łatwej aplikacji w systemach automatyki i układach łączeniowych. Dostępne są wersje standardowe 3-polowych oraz 4-polowych w pełnym zakresie prądów. Poza parametrami podanymi powyżej seria Metasol to pełny szereg napięć zasilających cewki:

 • AC: 24, 32, 36, 42, 48, 80, 100, 110, 220, 230, 240, 380, 400, 415, 440, 500, 550V,
 • DC: 12, 20, 24, 48, 60, 80, 100, 110, 125, 200, 220, 250V.

Tolerancja pracy napięcia cewek ma również szeroki zakres, co sprawia że jego praca jest bardzo stabilna: trzymanie 70-110% In, odpadanie 10-30% In dla napięcia DC. Styczniki charakteryzują się również bardzo szybkim czasem załączania i niskim poborem prądu przy trzymaniu. Dodatkowo od wielkości 185A do 800A cewka jest elektroniczna i pracuje jednocześnie na napięcia AC i DC. Do tego zamontowana jest ona na wysuwnym wózku.

Stycznik serii Metasol MC-40a z przekaźnikiem termicznym

Stycznik serii Metasol MC-65a

Moduł do załączania baterii kondensatorów

Daje to możliwość jej wymiany bez konieczności demontażu stycznika z płyty montażowej. Kolejną zaletą jeśli chodzi o praktyczne możliwości montażu stycznika jest opcja zasilenia cewki od góry lub od dołu stycznika. Zaciski stycznika występują w dwóch odmianach: do 40A śrubowe, a od 50A windowe, natomiast montaż aparatu może być wykonany bezpośrednio na płycie lub na szynie TS35.

Nowe styczniki to także nowe rozwiązania w budowie aparatów: zwiększona trwałość mechaniczna i szczelna obudowa komory łukowej. Sprawia to, że stycznik jest niezawodny, a jego zdolność łączeniowa to 1800 cykli na godzinę, natomiast żywotność mechaniczna - aż 15 milionów operacji.

DODATKOWE STYKI I AKCESORIA

W standardzie styczników Metasol dostarczane są styki pomocnicze 1a1b (1NO1NC) zakresie 9 do 150A i 2a2b w zakresach 185 do 800A. Dodatkowo można zamontować następujące styki pomocnicze:

 • montowane z przodu AU-2 lub AU-4,
 • montowane z boku UA-1.

Poza tym oferta obejmuje cały szereg akcesoriów dodatkowych:

 • przekaźniki termiczne MT (dostępne w zakresie od 0,1A do 800A zależnie od wielkości stycznika)
 • moduły przeciwprzepięciowe do cewek US,
 • osłony zacisków AP,
 • blokady mechaniczne UR i AR,
 • mostki łączeniowe do układów nawrotnych UW,
 • człony czasowe AD,
 • adaptery do montażu z wyłącznikami silnikowymi.

Wśród akcesoriów pragniemy zwrócić uwagę na moduł do załączania baterii kondensatorów. Zgodnie z teorią do łączenia kondensatorów należy stosować styczniki o specjalnej budowie w celu zmniejszenia udarów prądowych występujących przy załączaniu obciążeń pojemnościowych. Większość producentów ma w swojej ofercie specjalne styczniki do tego celu - często dużo droższe i trudno dostępne.

Oznaczenie omawianych styczników

LS Industrial Systems ma bardzo proste rozwiązanie tego problemu. Wszystkie styczniki przystosowane są do pracy wg koordynacji 2, co oznacza, że w przypadku zadziałania aparat ten nie ulegnie uszkodzeniu - może on wymagać jedynie sprawdzenia swoich parametrów. Innymi słowy styczniki są już z zasady przewymiarowane, a dla załączania baterii kondensatorów potrzebny jest tylko dodatkowy moduł z rezystorami rozładowczymi:

 • AC-9 (dla baterii do 33,3kVar przy 440V),
 • AC-50 (dla baterii do 62kVar przy 440V).

MINISTYCZNIKI

Oprócz styczników nowej serii Metasol, w dalszym ciągu dostępne są także ministyczniki. Te ostatnie to seria styczników sterowniczych, które występują w czterech zakresach prądowych: 6A, 9A, 12A i 16A - ale, co ważne, tylko w jednej wielkości gabarytowej. Możemy zatem załączać nimi silniki aż do mocy 7,5kW. W standardzie tych styczników jest jeden styk pomocniczy: 1NO lub 1NC (zależnie od wykonania).

Ministycznik z zaciskami pinowymi do płyt drukowanych

Ministycznik z zaciskami śrubowymi

Ministyczniki występują również w wykonaniu z cewką o bardzo niskim poborze mocy 1,2W, co daje możliwość bezpośredniego załączania stycznika z wyjścia sterownika i eliminację przekaźników pośredniczących. W tym zakresie również oferowany jest szereg akcesoriów dedykowanych do tego typu wyrobów. Mamy zatem, podobnie jak w serii styczników standardowych, całą gamę przekaźników termicznych, bloków styków pomocniczych, blokad, zabezpieczeń, itp.

PODSUMOWANIE

Seria Metasol to niezawodne styczniki, do których dobrać można wszelkie niezbędne akcesoria. Nowoczesny wygląd, zgodność z światowymi standardami, szerokie zakresy napięć cewek i prądów znamionowych to tylko niektóre wyróżniające je cechy. Dodatkowo bardzo konkurencyjna cena sprawia, że nowe styczniki są bardzo ekonomicznym rozwiązaniem dla układów automatyki.

ANIRO Grupa Handlowa
www.aniro.pl