Styczniki i wyłączniki średniego napięcia LS Industrial Systems

| Technika

Koreański koncern LS Industrial Systems do tej pory znany był przede wszystkim z automatyki (przemienniki częstotliwości, sterowniki PLC, panele HMI) oraz aparatury niskiego napięcia. Od niedawna na polskim rynku jest również aparatura średniego napięcia w postaci styczników i wyłączników próżniowych LS. Oficjalnym dystrybutorem LS w Polsce od roku 2003 jest firma ANIRO.

Styczniki i wyłączniki średniego napięcia LS Industrial Systems

STYCZNIKI PRÓŻNIOWE ŚREDNIEGO NAPIĘCIA TYPU LVC

Styczniki próżniowe średniego napięcia typu LVC są głównie stosowane dla załączania silników, transformatorów, układów kompensacji mocy biernej oraz linii systemów rozdzielczych. Styczniki zawierają szereg elementów pozwalających na ich właściwą pracę, takich jak mechanizm załączający elektromagnes sterujący a całość umieszczona w bardzo solidnej i trwałej obudowie oraz akcesoria pomocnicze.

Przeznaczone są one do przeprowadzania operacji łączeniowych w obwodach elektrycznych zasilających silniki elektryczne, transformatory, a szczególnie baterie kondensatorów kompensacyjnych w sieciach elektroenergetycznych o napięciu znamionowym od 3,6 do 7,2 kV i częstotliwości 50/60 Hz.

Fot. 1. Stycznik średniego napięcia LS typu LVC

Fot. 2. Bezpieczniki mocy LS

Fot. 3. Wyłączniki średniego napięcia LS

Styczniki wykonane są na znamionowe prądy znamionowe: 200 A i 400 A jako stacjonarne lub wysuwne, z zachowaniem niezmienności standardowych małych wymiarów zewnętrznych. Dzięki swoim wyjątkowo korzystnym parametrom technicznym, styczniki LVC mogą być stosowane w szczególnie ciężkich warunkach środowiskowych i eksploatacyjnych, występujących w górnictwie oraz przemyśle chemicznym.

Stabilna i efektywna praca urządzenia jest realizowana przez próżniowe komory gaszeniowe wykonane z najwyższej jakości materiału ceramicznego, który dzięki swoim właściwościom pozwala na gaszenie łuku w wysokich temperaturach z bardzo wysokimi parametrami mechanicznymi. Urządzenia, zależnie od aplikacji, mogą być dostępne w kilku wariantach, m.in. wersje stacjonarne i wysuwne, wysuwne z bezpiecznikami oraz ze wzbudzeniem ciągłym lub impulsowym.

Fot. 4. Kaseta wysuwna do wyłącznika

Wysokie parametry, niezawodność i długi czas pracy. Dla zapewnienia wysokiej niezawodności, styczniki próżniowe są kompatybilne ze standardami IEC, ANSI i NEMA i produkowane są przy wykorzystaniu technologii jednoczesnego lutowania i odgazowywania w piecach próżniowych.

Dla zapewnienia bezserwisowej pracy i w celu umożliwienia częstych załączeń, komory gaszeniowe są wykonane z wysokiej jakości glinki ceramicznej odgazowywanej w wysokiej temperaturze. Styczniki posiadają bardzo szybką charakterystykę wytrzymywania napięć powrotnych.

Podczas otwierania styków, łuk jest gaszony przy pierwszym przejściu prądu przez zero, co chroni styki robocze stycznika. Bezpieczniki mocy zabezpieczają urządzenia przed skutkami prądów zwarciowych poprzez wyłączenie w ciągu połowy cyklu. Prąd zwarciowy powoduje przepalenie się wkładki bezpiecznikowych z powodu reakcji wewnątrz bezpiecznika w możliwie najkrótszym czasie.

WYŁĄCZNIKI PRÓŻNIOWE ŚREDNIEGO NAPIĘCIA TYPU VL I VH

Wyłączniki próżniowe średniego napięcia przeznaczone są do załączania i wyłączania w sieciach SN w warunkach normalnej pracy oraz warunkach zwarciowych. Służą do rozdziału energii jak również zabezpieczania linii napowietrznych, transformatorów, silników, kabli i baterii kondensatorów. W wyłącznikach próżniowych gaszenie łuku odbywa się w warunkach zbliżonych do próżni.

Wytrzymałość elektryczna w takim układzie jest około 10-krotnie większa niż w przypadku zastosowania powietrza pod ciśnieniem atmosferyczny, co pozwala na znaczne zmniejszenia odległości pomiędzy stykami w stanie rozwartym. Wyłączniki próżniowe średniego napięcia LS to bardzo nowoczesne rozwiązanie dla średnich napięć.

Fot. 5. Schemat ideowy próżniowej komory gaszeniowej

Fot. 6. Wyłącznik - widoczne komory gaszeniowe i styki tulipanowe

Fot. 7 Wykonanie wyłącznika w kasecie typu H

Bardzo szeroki zakres zastosowań, nie tylko od strony napięć i prądów znamionowych, ale również wykonań mechanicznych i oferowanych akcesoriów. Bardzo wysokie parametry zwarciowe sprawiają, że są one jednymi z najlepszych na rynku.

Zależnie od zdolności zwarciowej występują dwa typy wyłączników: VL i VH. Są one dostępne na cały zakres średnich napięć: 7,2, 12, 17,5, 24, 36 oraz 40,5 kV i, zależnie od wykonania, ich znamionowe prądy wynoszą od 400 do 3150 A. Natomiast ich prąd zwarciowy wyłączalny Isc to od 20 do 50 kA.

Wyłączniki dostępne są w wersji stacjonarnej i wysuwnej ze stykami tulipanowymi i z kasetą zamykającą dostęp do szyn po wysunięciu wyłącznika. Aparat w swoim standardowym wyposażeniu posiada napęd silnikowy oraz cewkę zamykającą i wyzwalającą (8 rodzajów napięcia sterującego) i styki 4a4b.

Oprócz tego możemy doposażyć go w cały szereg akcesoriów:

  • dodatkowe wyzwalacze wzrostowe i zanikowe,
  • styki pomocnicze 10a10b,
  • wskaźniki położenia i stanu pracy,
  • liczniki zadziałań,
  • blokady i zamki,
  • kontrolery zanikowe,
  • uziemnik,
  • czujniki temperatury.
  • Wyłączniki próżniowe LS posiadają bardzo dużą trwałość łączeniową wynoszącą do 30 tys. operacji. Pod względem montażowym posiadają kompaktowe wymiary oraz zachowują wymiary normowane co do podziałki między biegunami. Wyłączniki spełniają normę aktualnie obowiązującą normę IEC62271-100, spełniają standardy KEMA oraz jest szeroko aplikowany w instalacjach średniego napięcia na całym świecie.

ANIRO Grupa Handlowa
www.aniro.pl