Systemy laserowe Trotec z serii Speedy - szybkość i precyzja cięcia

| Prezentacje firmowe Artykuły

16 maja 1960 roku kalifornijskie laboratorium Theodore'a Maimana rozświetlił pierwszy błysk promieniowania laserowego. Niedługo po tym, w 1964 roku w laboratoriach Bella został skonstruowany przez Kumara Patela molekularny laser na dwutlenku węgla. Rozpoczęła się trwająca pół wieku rewolucja techniczna.

Systemy laserowe Trotec z serii Speedy - szybkość i precyzja cięcia

Fot. 1. System Speedy 300 (25...120W) - zdobywca złotego medalu MTP

Firma Trotec od początku swego istnienia wpisywała się w nurt pionierskich rozwiązań z zakresu technologii laserowych. Dziś jej systemy laserowe stanowią synonim szybkości, precyzji cięcia i niewiarygodnej jakości wykonania. Trotec ma uznaną pozycję w przeszło 90 krajach, a jego rozwiązania dostępne są na rynku od ponad 12 lat (od 2000 roku - ISO 9001, aktualnie również CE oraz TÜV). W Polsce ich sprzedaż rozpoczęła się w roku 2003. Czołową pozycję na rynku ploterów laserowych firma Trotec zawdzięcza wielu unikatowym rozwiązaniom, jakie stosuje w swoich systemach.

Powszechność wykorzystania wysokoenergetycznej wiązki promieniowania laserowego do cięcia niemal dowolnego materiału wynika z szeregu zalet, jakie oferuje ta technologia. Są to m.in. duża precyzja wynikającą z małych rozmiarów średnicy wiązki laserowej oddziałującej na ciętą materię, duża prędkość procesu i brak mechanicznego kontaktu z ciętym materiałem.

Ta ostatnia cecha pozwala na cięcie przedmiotów o niskiej sztywności, nie powoduje odkształceń, zapewnia sterylność, upraszcza techniki mocowania, ogranicza do minimum stopień zużycia całego systemu, ponieważ nie są przenoszone żadne siły wynikające z oddziaływania narzędzia na materiał oraz pozwala na osiągnięcie największej z możliwych powtarzalności procesu. Dzięki zastosowaniu źródeł laserowych o wysokiej czystości modowej (minimum 95% mocy w modzie podstawowym TEM00 | M2=1,1) średnica wiązki lasera, którą cięty jest materiał, jest zbliżona do limitu dyfrakcyjnego.

Pozwala to przy określonej mocy lasera na cięcie materiałów o większej grubości lub zwiększenie prędkości procesu o 30...100% w stosunku do konkurencji. Wykorzystanie samosmarujących, wykonanych ze stali nierdzewnej łożysk liniowych oraz minimalizacja masy ruchomej części głowicy systemu pozwoliła na osiągnięcie rekordowej prędkości plotera, która obecnie wynosi 3,55 m/s, przy jednoczesnym przyspieszeniu do 5g, co z kolei wydłuża żywotność mechanizmów napędowych.

Tabela. Wybrane parametry systemów ploterowych Trotec serii Speedy

Kolejne unikatowe rozwiązanie to InPack-Technology. Wszystkie mechanizmy ruchu, układy optyczne, elektroniczne i silniki są chronione, a więc dym, kurz i inne resztki nie mają szans zanieczyścić żadnych kluczowych podzespołów urządzeń. W wybranych modelach istnieje możliwość pracy "na przestrzał" - z nieograniczoną długością materiału i możliwością integracji z linią produkcyjną. Wyciąg spalin odchodzi bezpośrednio z głowicy lasera. Dostępnych jest kilka typów stołów do cięcia.

PLATFORMY

Fot. 2. System Speedy 500 (60...200W) - ploterowy system laserowy CO2

W zależności od potrzeb klienta, Trotec oferuje trzy najpopularniejsze systemy laserowe różniące się zakresem dostępnych mocy, polem pracy i funkcjonalnością:

 • Speedy 300 jest najbardziej produktywną średnią platformą przeznaczoną do grawerowania, znakowania i ciecia laserowego.
 • Speedy 500 jest idealnym systemem tnąco-grawerującym CO2 (10,6μm) dla wszystkich, którzy wykonują obróbkę większych serii i materiałów wielkopowierzchniowych z dużą prędkością i maksymalną precyzją, a którym nie wystarczają mniejsze modele laserowe. Speedy 500 jest urzeczywistnieniem najbardziej produktywnego systemu w swojej klasie.
 • Największą platformą jest Speedy 1500. To idealny systemem do wektorowego cięcia laserowego, umożliwiający obróbkę szerokiego zakresu materiałów (możliwość przecinania pleksi o grubości 25mm i więcej). System ten pozwala także na bardzo dokładne grawerowanie rastrowe.

OPROGRAMOWANIE

Systemy Speedy są dostarczane (w zależności o modelu) z kilkoma pakietami oprogramowania: JobContro l oraz AD-Logic, do sterowania pracą lasera oraz TroCAM zaprojektowanym do uzyskiwania maksymalnej jakości cięcia (zawiera on moduły programowe dla wszystkich procesów obróbki maszynowej obejmujących cięcie, takich jak wprowadzanie tekstu, zaokrąglanie, przycinanie, tworzenie lustrzanego odbicia, skalowanie itp.).

System wizji wraz z programem I-cut Vision pozwala na rejestrowanie markerów i odtwarzanie linii cięcia. Rozpoznaje zniekształcenia na zadrukowanym materiale (niezwykle przydatne w branży drukarskiej i produkcji klawiatur sensorycznych dla dokładnie dopasowanych rezultatów cięcia, możliwość cięcia np. zadrukowanej pleksi, kartonu itp.). Program AlphaCAM zapewnia obsługę standardów ASCII i HPGL.

MATERIAŁY

Fot. 3. System Speedy 1500 (60...400W) - ploterowy, wysoko-wydajny, wielkoformatowy system laserowy CO2

Systemy Speedy pozwalają na cięcie dowolnego materiału organicznego oraz:

 • akrylu (produkcja reklam neonowych, podświetlanych napisów, tablic, szyldów, ekspozytorów, wyświetlaczy, zabawek),
 • folii klawiatur membranowych,
 • form wytłaczanych (wykrojników),
 • mat filtracyjnych i pianek,
 • papieru, tektury, kartonu,
 • drewna, sklejki, forniru (produkcja intarsji),
 • skóry, tekstyliów,
 • gumy i innych.

W ofercie firmy znajdują się również urządzenia filtrujące, które są zoptymalizowane do pracy z urządzeniami laserowymi. Odpowiedni rodzaju filtra dobierany jest po analizie używanych do pracy materiałów.

Trodat Polska Sp. z o.o.
www.troteclaser.com