Niezawodne komputery przemysłowe Pro-face

| Prezentacje firmowe Artykuły

Komputery wykorzystywane są w systemach automatyki przemysłowej od wielu lat. Wraz z rozwojem aplikacji i systemów operacyjnych coraz częściej stosuje się wersje przeznaczone do ciągłej pracy i monitorowania procesów produkcyjnych. W takich aplikacjach niezwykle ważna jest niezawodność oraz stabilność pracy. Firma Pro-face od lat zajmuje się produkcją wysokiej jakości interfejsów, a od 1991 roku również produkcją niezawodnych komputerów przemysłowych. Jako jedna z nielicznych oferuje własnej konstrukcji komputery wyposażone również w opracowany przez nią system wizualizacyjny WinGP.

Niezawodne komputery przemysłowe Pro-face

KONSTRUKCJA KOMPUTERÓW

Fot. 1. Komputery typu Box-PC

Oferta Pro-face obejmuje komputery typu Box PC (rys. 1) oraz urządzenia wyposażone w ekran dotykowy (rys. 2). Dostępne są komputery o ekranach od 8,5", 12", 15" oraz 19". Seria komputerów panelowych PS ma ponadto bardzo zwartą konstrukcję (tylko 6cm głębokości), są one bezwentylatorowe i mogą być umieszczane nawet bezpośrednio w ścianie budynku bez dodatkowej wentylacji.

Komputery standardowo wyposażone są w system operacyjny Windows 2000, XP lub XP Embedded. Dostępne są wersje z klasycznymi dyskami twardymi HDD 250GB, dyskami typu SSD 16GB oraz z specjalnymi kartami przemysłowymi CompactFlash 2GB.

PRZYSTOSOWANE DO PRACY CIĄGŁEJ 24H/DOBĘ

Fot. 2. Wybrane komputery panelowe z serii PS

Seria PL komputerów przystosowana jest do pracy ciągłej. Podwójne dyski twarde i specjalne oprogramowanie SW Mirroring (wykorzystujące RAID 1) zapewnia zapis danych jednocześnie na dwóch dyskach twardych (rys. 3).

Są one umieszczone w specjalnej kasecie, co ułatwia ich wymianę. Ponadto funkcja hotswap umożliwia wymianę uszkodzonego dysku bez konieczności wyłączania komputera, zapewniając jego ciągłą pracę. Komputery mogą mieć wbudowaną baterię podtrzymującą zasilanie. Pozwala ona na bezpieczne zakończenie pracy aplikacji i jego hibernację bądź wyłączenie komputera.

WEWNĘTRZNY MONITOR PRACY SYSTEMU (RAS)

Fot. 3. System pracy dwudyskowej zapewnia działanie 24 godziny na dobę i możliwość wymiany dysku w trakcie pracy komputera

Poza bogatymi interfejsami komputery Pro-face wyposażone są w specjalny port RAS. Jest to port z cyfrowymi wejściami i wyjściami umożliwiającymi bezpośrednie podłączenie zewnętrznych urządzeń - np. syreny, kolumny świetlnej, dowolnych czujników, itd.

Wraz z wbudowanym monitorem pracy systemu zapewnia on bezpieczną i ciągłą pracę komputera. System monitoruje pracę wewnętrznych układów oraz podłączonych czujników.

W razie stanu alarmowego (np. zabrudzenie wentylatora prowadzące do wzrostu temperatury wewnątrz komputera) informować może lokalnie komunikatem na ekranie lub przez zewnętrzne urządzenia (np. kolumnę świetlną) oraz wysyłając informacje przez sieć Ethernet do zdalnego komputera administratora. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest wcześniejsze wykrycie ewentualnych problemów i ochrona przed ewentualnym uszkodzeniem komputera.

OPROGRAMOWANIE DO WIZUALIZACJI

Fot. 4. Wbudowany system monitoringu pracy komputera oraz specjalny port RAS

Oprogramowanie o nazwie GP-Pro-Ex (rys. 5) służy do tworzenia aplikacji wizualizacyjnych dla paneli oraz komputerów przemysłowych. Dzięki temu korzystając z jednego narzędzia i tworząc jeden projekt, można go uruchomić na panelu operatorskim bądź IPC, zależnie od tego, jaka funkcjonalność sprzętowa jest wymagana.

Oprogramowanie umożliwia w prosty sposób skonfigurować liczne interfejsy systemu oraz uzyskać bardzo zaawansowaną funkcjonalność. Podstawowy pakiet zawiera m.in. sterowniki do wszystkich dostępnych sterowników PLC (m.in. Siemens, Allen-Bradley, Mitsubishi, Omron, GE, Saia, Beckhoff, itd.), bogatą bibliotekę ponad 2000 symboli graficznych oraz symulator.

Podstawowe funkcje programu to rejestracja dużej ilość danych, generowanie trendów i wykresów, obsługa receptur oraz zapewnianie funkcjonalności związanej z polityką bezpieczeństwa (poziomy bezpieczeństwa, system haseł). Oprogramowanie obsługuje też skrypty, wspiera tworzenie rozbudowanych animacji oraz rejestrowanie działań operatora.

WIZUALIZACJA WINGP

Fot. 5. Oprogramowanie GP-Pro-Ex do tworzenia wizualizacji WinGP

Projekt przygotowany za pomocą oprogramowania GP-Pro-Ex można uruchomić w wersji runtime na komputerze przemysłowym wyposażonym w system Windows XP, XP Embeded oraz Windows 2000. Aplikacja wizualizacyjna komunikuje się z PLC poprzez porty szeregowe komputera lub wykorzystując sieć LAN.

W większości systemów SCADA spotykane są ograniczenia liczby zmiennych/punktów. W przypadku wizualizacji WinGP jedynym ograniczeniem jest maksymalnie 3000 zmiennych na ekran. Nie ma ograniczenia na liczbę użytych zmiennych w całym projekcie, co pozwala na ekonomiczne stworzenie nawet rozbudowanego interfejsu HMI.

WERSJA TRIAL

Fot. 6. Przykładowe komputery Pro-face serii PL

Wersję testową oprogramowania GP-Pro-Ex zawierającą symulator można pobrać bezpłatnie ze strony www.pro-face.com. Za jej pomocą można przygotować projekt, zapisać go i w pełni przesymulować na komputerze. Dzięki takiemu rozwiązaniu można też darmowo zapoznać się ze wszystkimi możliwościami oprogramowania.

BEZPŁATNE SZKOLENIA

Serdecznie zapraszamy na cykl bezpłatnych seminariów szkoleniowych z zakresu oprogramowania GP-Pro-Ex. Jednodniowe seminaria organizowane są w biurze w Warszawie w cyklu dwutygodniowym. Więcej informacji oraz kartę zgłoszeniową uzyskać można drogą mailową proface@proface.pl bądź na stronie www.proface.pl

Andrzej Okoniewski
Pro-face

www.proface.pl