Czym wykonywać pomiary uzwojeń silników?
| Prezentacje firmowe ArtykułyWszystkie maszyny zasilane energią elektryczną muszą spełniać wymagania dotyczące bezpieczeństwa elektrycznego. Wymogi te określone są również w światowych i europejskich normach. Jak sprawdzić, czy naprawiony silnik lub wyrób finalny można wprowadzić ponownie do użytku lub do sprzedaży? Jak można dowieść, że jesteśmy rzetelnym i solidnym partnerem w tym, co serwisujemy lub produkujemy?
Odpowiedź jest bardzo prosta. Zapewnienie takie otrzymamy poprzez zastosowanie przyrządów testujących firmy Schleich, która oferuje szereg rozwiązań dla indywidualnych potrzeb wielu użytkowników. Użycie testerów serii MTC2 utwierdzi w przekonaniu o tym, że produkt finalny, element naprawy jest pewny i gotowy do pracy.
MTC2 to seria urządzeń testujących, wyposażona w konkretne procedury pomiarowe testujące szczególnie wyroby takie jak uzwojenia silników, uzwojenia i klatki wirników, generatory, silniki trakcyjne czy prądnice prądu stałego. Testery MTC2 występują w formie stacjonarnej i przenośnej, można je przystosować do zabudowy w szafie 19", a na specjalne zamówienie mogą także być wykonane w wersji bezpiecznej, przenośnej walizki.
Za ich pomocą wykonać można następujące pomiary:
- Surge test - test udarowym napięciem pochodzącym z bardzo szybkiego rozładowania kondensatora, możliwe nastawy napięć: 6kV, 12kV, 15kV, 24kV i 30kV, czasy narostu do wymienionych wartości są bardzo szybkie i wynoszą nawet 15ns. Przy testach wysokim napięciem możliwe jest wykonanie pomiaru wyładowań niezupełnych, które mogą być mierzalne i obrazowane w trwałym zapisie graficznym na ekranie przyrządu. Ten innowacyjny test umożliwia w bardzo szybki sposób wykonanie analizy konkretnej cewki pod względem jakości izolacji, zwarć zwojowych, zwarć do korpusu, zwarć międzyzwojowych, różnicy w liczbie zwojów, weryfikacji połączeń początków cewki z końcami, itd.
- Pomiar niskich rezystancji uzwojeń metodą mostka, wykorzystując zaciski Kelvina i prąd testu do 4A z opcją kompensacji temperatury otoczenia.
- Test rezystancji izolacji napięciami dowolnie programowalnymi do zakresu np. 15kVDC, z nastawą czasu narostu do wartości maksymalnej (ramp time), z możliwością obserwacji prądu upływu i zapisu graficznego: prądu, napięcia i rezystancji w funkcji czasu.
- Test wysokim napięciem przemiennym wytrzymałości izolacji 6kVAC przy prądzie 100mA i mocy 500VA.
Wymagane wartości parametrów określone są wcześniej na podstawie wielu badań i stanową one wartości referencyjne lub zostały skrupulatnie określone w konkretnej normie, według której będzie odbywał się test. Do wyboru klienta jest około 20 różnych modeli MTC2. Bardzo ważną i istotną zaletą testerów jest gromadzenie i analiza wyników.
Urządzenie jest w pewnej mierze komputerem, który ma interfejsy takie jak Ethernet, USB, RS232 i pracuje, wykorzystując system operacyjny Windows. Rezultaty zapisywane są w formacie plików PDF odpowiednio wcześniej przygotowanych, tzn. możliwości edycji szablonu protokołu są tak duże, że możliwe jest wgranie firmowego logo naszego klienta lub fotografii tabliczki znamionowej badanego generatora.
Astat
www.astat.com.pl