Czym wykonywać pomiary uzwojeń silników?

| Prezentacje firmowe Artykuły

Wszystkie maszyny zasilane energią elektryczną muszą spełniać wymagania dotyczące bezpieczeństwa elektrycznego. Wymogi te określone są również w światowych i europejskich normach. Jak sprawdzić, czy naprawiony silnik lub wyrób finalny można wprowadzić ponownie do użytku lub do sprzedaży? Jak można dowieść, że jesteśmy rzetelnym i solidnym partnerem w tym, co serwisujemy lub produkujemy?

Czym wykonywać pomiary uzwojeń silników?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Zapewnienie takie otrzymamy poprzez zastosowanie przyrządów testujących firmy Schleich, która oferuje szereg rozwiązań dla indywidualnych potrzeb wielu użytkowników. Użycie testerów serii MTC2 utwierdzi w przekonaniu o tym, że produkt finalny, element naprawy jest pewny i gotowy do pracy.

MTC2 to seria urządzeń testujących, wyposażona w konkretne procedury pomiarowe testujące szczególnie wyroby takie jak uzwojenia silników, uzwojenia i klatki wirników, generatory, silniki trakcyjne czy prądnice prądu stałego. Testery MTC2 występują w formie stacjonarnej i przenośnej, można je przystosować do zabudowy w szafie 19", a na specjalne zamówienie mogą także być wykonane w wersji bezpiecznej, przenośnej walizki.

Za ich pomocą wykonać można następujące pomiary:

  • Surge test - test udarowym napięciem pochodzącym z bardzo szybkiego rozładowania kondensatora, możliwe nastawy napięć: 6kV, 12kV, 15kV, 24kV i 30kV, czasy narostu do wymienionych wartości są bardzo szybkie i wynoszą nawet 15ns. Przy testach wysokim napięciem możliwe jest wykonanie pomiaru wyładowań niezupełnych, które mogą być mierzalne i obrazowane w trwałym zapisie graficznym na ekranie przyrządu. Ten innowacyjny test umożliwia w bardzo szybki sposób wykonanie analizy konkretnej cewki pod względem jakości izolacji, zwarć zwojowych, zwarć do korpusu, zwarć międzyzwojowych, różnicy w liczbie zwojów, weryfikacji połączeń początków cewki z końcami, itd.
  • Pomiar niskich rezystancji uzwojeń metodą mostka, wykorzystując zaciski Kelvina i prąd testu do 4A z opcją kompensacji temperatury otoczenia.
  • Test rezystancji izolacji napięciami dowolnie programowalnymi do zakresu np. 15kVDC, z nastawą czasu narostu do wartości maksymalnej (ramp time), z możliwością obserwacji prądu upływu i zapisu graficznego: prądu, napięcia i rezystancji w funkcji czasu.
  • Test wysokim napięciem przemiennym wytrzymałości izolacji 6kVAC przy prądzie 100mA i mocy 500VA.

Wymagane wartości parametrów określone są wcześniej na podstawie wielu badań i stanową one wartości referencyjne lub zostały skrupulatnie określone w konkretnej normie, według której będzie odbywał się test. Do wyboru klienta jest około 20 różnych modeli MTC2. Bardzo ważną i istotną zaletą testerów jest gromadzenie i analiza wyników.

Urządzenie jest w pewnej mierze komputerem, który ma interfejsy takie jak Ethernet, USB, RS232 i pracuje, wykorzystując system operacyjny Windows. Rezultaty zapisywane są w formacie plików PDF odpowiednio wcześniej przygotowanych, tzn. możliwości edycji szablonu protokołu są tak duże, że możliwe jest wgranie firmowego logo naszego klienta lub fotografii tabliczki znamionowej badanego generatora.

Astat
www.astat.com.pl