Z+ - nowa jakość w dziedzinie zasilaczy programowalnych

| Prezentacje firmowe Artykuły

Programowalne zasilacze prądu stałego są coraz chętniej stosowanymi elementami przemysłowych systemów kontrolno-pomiarowych, umożliwiając automatyzację procesów testowania i produkcji, precyzyjne sterowanie elementami grzejnymi, diodami laserowymi, elektromagnesami i innymi elementami wykonawczymi. Jednym z największych producentów takich zasilaczy jest firma TDK-Lambda, która poinformowała właśnie o nowej rodzinie tych produktów.

Z+ - nowa jakość w dziedzinie zasilaczy programowalnych

Nowe zasilacze Z+, które są następcami firmowej rodziny ZUP, przenoszą w dziedzinę mniejszych mocy wszystkie zalety popularnych zasilaczy Genesys, oferując jednocześnie nowe cechy, które jeszcze bardziej zwiększają ich atrakcyjność i poszerzają spektrum zastosowań. Docelowo rodzina Z+ będzie się składać z czterech serii o mocach wyjściowych ok. 200, 400, 600 i 800 W, zawierających po osiem podstawowych typów o różnych zakresach napięć wyjściowych: 0-10, 0-20, 0-36, 0-60, 0-100, 0-160, 0-320 i 0-650 VDC, w identycznych obudowach o wymiarach jedynie 70 × 83 × 350 mm.

Pierwszymi dostępnymi modelami są zasilacze o mocy 400 W, zakresach napięć wyjściowych od 10 do 100 V i prądów wyjściowych od 40 do 4 A, które są aż o 33% mniejsze i o 40% lżejsze niż zasilacze TDK-Lambda poprzedniej generacji oraz inne podobne produkty dostępne na rynku. Zasilacze 200-, 600- i 800-watowe oraz typy o wyższych napięciach wyjściowych będą wprowadzane sukcesywnie w ciągu bieżącego roku. Głównym przeznaczeniem zasilaczy Z+ są szafy rack 19". Dzięki niewielkiej szerokości na jednej półce szafy zamontowanych może być do 6 standardowych zasilaczy, zajmując wysokość jedynie 2U.

Opcjonalnie są oferowane szersze wersje, z zaciskami na panelu przednim i/lub dodatkowymi interfejsami, których na jednej półce może się zmieścić maksymalnie 4. Poza tym Z+ mogą być wykorzystywane jako typowe wolnostojące jednostki laboratoryjne, pojedynczo lub w zestawach po 2 lub 3 (zależnie od szerokości) zamontowane w specjalnych przenośnych kasetach.

Wśród zalet serii Z+ sprawdzonych we wcześniejszych zasilaczach programowalnych TDK-Lambda warto wymienić bardzo dobre parametry stabilizacyjne, małe tętnienia i szumy oraz dużą rozdzielczość i dokładność regulacji napięcia i prądu dzięki całkowicie cyfrowej topologii i zastosowaniu 16-bitowych przetworników A/C i C/A. Z innych godne podkreślenia jest standardowe wyposażenie w wejścia/ wyjścia do napięciowego sterowania/ pomiaru napięcia i prądu o przełączanym zakresie 0-5 V / 0-10 V, a także cyfrowy interfejs RS232/RS485 umożliwiający wspólne sterowanie do 31 połączonych łańcuchowo zasilaczy.

Ponadto jako wyposażenie opcjonalne są dostępne inne interfejsy, GPIB lub LAN, a także izolowane wejścia/wyjścia napięciowe (0-5 V / 0-10 V) lub prądowe (4-20 mA) do zdalnego sterowania i pomiaru. Nową cechą zasilaczy Z+ jest dostępny w standardzie interfejs USB, który upraszcza komunikację z nadrzędnym komputerem. Jeszcze większą innowacją jest możliwość generacji przebiegów arbitralnych, przy czym do 6 sekwencji takich przebiegów może być zapamiętanych w wewnętrznej pamięci i odtwarzanych samodzielnie przez zasilacz.

Jest to idealne rozwiązanie w przypadku wykonywania zestawów standardowych testów, np. powszechnych w przemyśle samochodowym testów elektrycznych zgodnych z ISO 16750-2. Inne nowości to szybkie przetwarzanie poleceń oraz znacznie szybsze niż w poprzednich modelach zmniejszanie napięcia wyjściowego w warunkach słabego obciążenia, dzięki wbudowanemu układowi sztucznego obciążenia o nowej konstrukcji, a także dwa programowalne wyjścia dwustanowe, które mogą posłużyć do sterowania innymi elementami zestawu pomiarowego.

Poza tymi wszystkimi zaletami, urządzenia Z+ są po prostu bardzo dobrymi zasilaczami impulsowymi - o dużej sprawności, szerokim zakresie napięć wejściowych 85-265 VAC, z aktywnymi układami korekcji współczynnika mocy i łagodnego startu, spełniającymi międzynarodowe normy bezpieczeństwa i EMC. Dzięki modularnej konstrukcji, zastosowaniu montażu SMT i podzespołów o najwyższej jakości odznaczają się wysoką niezawodnością i są oferowane z 5-letnią gwarancją.

Tadeusz Drozdek
AMTEK

www.amtek.pl