Rittal Ri4Power w dużej oczyszczalni ścieków w Turcji

Podczas gdy powstające w kraju oczyszczalnie są relatywnie małe i z reguły zaprojektowane dla maksymalnie kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców, firma WTE Wassertechnik zrealizowała w ubiegłych latach w regionie Europy Wschodniej i Południowo-Wschodniej bardzo duże instalacje. Przedsiębiorstwo zbudowało w tureckiej miejscowości Ataköy oczyszczalnię ścieków dla dwóch milionów osób. W aplikacji wykorzystany został system Ri4Power z systemem szyn zbiorczych Flat-PLS firmy Rittal, który stanowił bazę dla rozdzielni niskiego napięcia.

Posłuchaj
00:00

Fot. 1. Karl-Heinz Schütz Dyrektor Techniczny Bücking & Leube w Essen

Oczyszczalnia wymaga doprowadzenia energii do różnych elementów instalacji, w szczególności do stacji pompowania wody i napowietrzania ścieków w miejscu ich oczyszczania biologicznego. W opisywanym w artykule obiekcie w Ataköy planowane zapotrzebowanie na energię było dosyć duże. Budowę rozdzielni niskiego napięcia firma WTE zleciła Bücking & Leube.

To ostatnie to średniej wielkości przedsiębiorstwo z Essen, które specjalizuje się w technice rozdziału energii i automatyzacji procesów technicznych. "Wymagania dotyczące rozdzielni i jej wielkość sprawiały, że zlecenie było dla nas wyjątkowe" - przyznaje Karl-Heinz Schütz (patrz fot. 1), dyrektor techniczny Bücking & Leube. Rozdzielnia niskiego napięcia zajmuje łącznie 120 szaf sterowniczych, przy czym zastosowano szafy i komponenty z systemu Ri4Power firmy Rittal (patrz fot. 2).

Połowa ze 120 szaf TS 8 Rittal używana jest w stacji dmuchaw, które w przypadku oczyszczania biologicznego zaopatrują ścieki w powietrze. Stacje dmuchaw zasilane są czterema transformatorami 4000 kVA każdy. Dmuchawy napędzane są zaś czterema napędami z regulacją prędkości oraz ośmioma napędami bez regulacji z miękkim rozruchem o mocy 500 kW każdy.

Mechanizm pomp dopływowych zajmuje 30 szaf sterowniczych, w których umieszczono ich napędy. Także tutaj rozdzielnia niskiego napięcia jest zasilana poprzez dwa transformatory 4000 kVA. Oprócz nich w części instalacji wbudowano dwa przetworniki częstotliwości o mocy 250 kW (patrz fot. 3), poza tym zainstalowano jeszcze sześć napędów o mocy 250 kW każdy.

Fot. 2. Cała rozdzielnia oczyszczalni w stambulskiej dzielnicy Ataköy wypełniona jest szafami sterowniczymi 120 TS8 - pokazano część szaf przeznaczonych dla stacji dmuchaw

Fot. 3. Jeden z dwóch przetworników częstotliwości zespołu pomp dopływowych

Cała rozdzielnia została opracowana i wykonana przez Bücking & Leube. Montaż odbył się w zakładzie producenta rozdzielni w Essen. Zmontowane i przetestowane szafy sterownicze zostały następnie przetransportowane do Turcji.

Rittal z siedzibą główną w Herborn (Niemcy) jest globalnie wiodącym dostawcą systemów techniki szaf sterowniczych i obudów, systemów rozdziału mocy, klimatyzacji systemowej oraz infrastruktury IT. Rozwiązania systemowe Rittal stosowane są we wszystkich obszarach przemysłu, w budownictwie maszyn i urządzeń oraz w branży informatyczno-komunikacyjnej (ICT).

Do szerokiego spektrum usług należą przy tym także kompletne rozwiązania modułowych i efektywnych energetycznie centrów obliczeniowych, począwszy od innowacyjnej koncepcji bezpieczeństwa (wcześniej Litcos) do fizycznego zabezpieczania danych i systemów infrastruktury IT (wcześniej Lampertz).

Wiodący dostawca oprogramowania Eplan oraz producent oprogramowania Mind8 to spółki-córki Rittal, uzupełniające rozwiązania systemowe Rittal przez interdyscyplinarne rozwiązania inżynieryjne. Firma Rittal powstała w 1961 roku. Obecnie prowadzi produkcję w 12 zakładach i jest obecna w 63 spółkach- córkach oraz 40 przedstawicielstwach na całym świecie.

Mając 9 tys. pracowników na całym świecie, firma Rittal jest największym przedsiębiorstwem w Friedhelm Loh Group. Cała grupa zatrudnia ponad 10,5 tys. osób, a jej obroty w 2008 roku wyniosły ponad 2,2 miliarda euro.

NOWY SYSTEM SZYN ZBIORCZYCH TO ZALETY

Fot. 4. Wsporniki szyn zbiorczych nowego systemu Flat-PLS firmy Rittal utrzymują od jednej do czterech płaskich szyn miedzianych o maksymalnym przekroju 10×100 mm

Jako system szyn zbiorczych zastosowano opracowany niedawno Flat-PLS firmy Rittal o prądzie znamionowym do 5,5 kA. W jednym uchwycie szyn zbiorczych można zastosować do czterech płaskich szyn miedzianych w przekroju 10×100 mm (patrz fot. 4). Personel Bücking & Leube przekonał się do ich łatwego montażu. "Szyny zbiorcze można montować bez stosowanego znanego z innych systemów montażu śrubowego" - mówi Karl-Heinz Schütz.

Jako najważniejszą zaletę nowego rozwiązania uznaje on, że "w przypadku trzech, czterech szyn płaskich jest bardzo mało miejsca montażowego i śruby szyn - jeżeli już trzeba by je zastosować - byłyby kłopotliwe w użyciu".

Aby zwiększyć trwałość pakietu szyn zbiorczych, można zamontować specjalne szpony pomiędzy uchwytami. Dostępna jest również szyna stabilizująca, która wzmacnia system na tyle, aby wytrzymał krótkotrwałe prądy zwarciowe 110 kA przez 1 s, względnie impuls 240 kA.

ŁATWIEJSZY MONTAŻ OSZCZĘDZA CZAS I PIENIĄDZE

Fot. 5. W połączeniu dwóch szeregowanych szaf sterowniczych montaż stał się także łatwiejszy - łączniki mają gwinty u góry, które powodują, że kontrowanie pozycji nakrętki staje się zbędne

Dzięki wdrożeniu nowych detali konstrukcyjnych łatwiejsze stało się również prowadzenie szyn także pomiędzy szafami. Podczas gdy w przeszłości połączenia były mocowane śrubami i nakrętkami, w nowym systemie firmy Rittal górna część elementów ma gwinty.

Śruby mogą być po prostu wkręcane od dołu i dokręcane (patrz fot. 5). Wcześniej elektromonter musiał posługiwać się dwoma kluczami do śrub, aby dokręcić nakrętkę od góry.

Ponieważ połączenie śrubowe musi być dokręcane odpowiednio mocno, montaż był uciążliwy i tym samym długotrwały. Chociaż omawiane rozwiązanie konstrukcyjne na pierwszy rzut oka jest mało znaczące, prowadzi w efekcie do znacznych oszczędności czasu podczas w montażu.

Pola rozłączników bezpiecznikowych z wytrzymałością zwarciową do 100 kA

Rittal oferuje do swoich systemów rozdzielni niskiego napięcia Ri4Power nowe warianty pól do montażu poziomego z ABB SlimLine i listwami Jean Müller Sasil. Zapewnia to modułowy podział przestrzeni do 4b, możliwość pracy z wysokimi prądami znamionowymi i krótkotrwałą wytrzymałość zwarciową do 100 kA. Wraz z rozwojem nowych pól rozłączników bezpiecznikowych firma Rittal znacznie rozszerzyła portfolio produktów Ri4Power dla rozdzielni niskiego napięcia.

Konstrukcja pól rozłączników bazuje na znanych komponentach systemu Ri4Power. W pełnym wariancie konstrukcyjnym z kompletnymi modułami ścian bocznych i pokrywami szyn osiągany jest podział przestrzeni do 4b. W zależności od liczby przyłączanych kabli do dyspozycji mamy nowe pola rozłączników bezpiecznikowych o szerokości 1000 i 1200 mm oraz przestrzeń przyłączy około 300 lub 500 mm.

Aby zaprojektować rozdzielnie optymalnie do aplikacji i jednocześnie ekonomicznie, Rittal stosuje systemy szyn zbiorczych na szynach płaskich o przekrojach 50×10, 60×10, 80×10 i 100×10 mm. Podczas testów w aplikacji z ABB SlimLine oraz Jean Müller Sasil osiągnięto prąd systemu szyn rozdzielczych wynoszący 2100 A przy pełnym wyposażeniu pola i zachowaniu stopnia ochrony IP 3X.

Do podłączenia szyn do głównej szyny zbiorczej stosuje się bloki zaciskowe (nie ma potrzeby wiercenia otworów i innego łączenia). W testach nowych pól rozłączników bezpiecznikowych osiągnięto w przypadku szyny zbiorczej oraz szyn rozdzielczych 100x10 mm wytrzymałość zwarciową 100 kA (Icw przez 1 s).

W nowym polu rozłączników bezpiecznikowych Ri4Power obok listew Sasil można stosować także moduły urządzeniowe Jean Müller. Moduły urządzeniowe mają kontakty do szyny zbiorczo-rozdzielczej o prądzie do 630 A i mogą być wyposażane w różne jednostki rozdzielcze oraz sterujące. Jednostki te mogą być wymieniane pod napięciem.

DOBRA WSPÓŁPRACA WE WSZYSTKICH FAZACH PROJEKTU

Fot. 6. Doradcy Rittal Wolfgang Ehmer (po lewej) i Michael Kuhr (po prawej) wraz z Swenem Fröbusem, szefem monterów w Bücking & Leube przed częścią instalacji

Przedstawiciele Bücking & Leube byli bardzo zadowoleni z zastosowanych szyn zbiorczych. "Do wykonania całego projektu przewidziano czas czterech miesięcy" - mówi Karl-Heinz Schütz.

"Konstrukcja nowego systemu szyn zbiorczych okazała się być znacznym ułatwieniem w naszej pracy i pomogła zmieścić się w wyznaczonym czasie" - podsumowuje.

 

 

 

Rittal
www.rittal.pl

Powiązane treści
Bezpłatna aplikacja RiTherm
Rittal rozbuduje magazyn w Haiger
Automatyka procesowa w branży wodociągowo-kanalizacyjnej
Zobacz więcej w kategorii: Prezentacje firmowe
Silniki i napędy
Serwohydrauliczny napęd Bosch Rexroth zwiększa sprawność energetyczną pras do głębokiego tłoczenia
Obudowy, złącza, komponenty
277 powodów, by wybrać przyszłość bez smarowania. NOWOŚCI igus na 2025 rok
PLC, HMI, Oprogramowanie
Bosch Rexroth oferuje usługę FOTA - aktualizowanie sterowników – także pochodzących od innych producentów
Pomiary
PL Flush – precyzyjny czujnik ciśnienia do aplikacji z ograniczoną przestrzenią montażową
Pomiary
Ekran dotykowy, wyjście HDMI, mała masa, kompaktowe wymiary - nowe oscyloskopy Voltcraft z serii DOV
Bezpieczeństwo
Obniżenie kosztów suwnic wewnętrznych nawet o 40% dzięki nowemu prowadnikowi ślizgowemu firmy igus
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Czerwiec 2025
Temat miesiąca
Wod-kan, uzdatnianie wody i oczyszczanie ścieków
Technika
Ochrona przed korozją

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów