Rittal Ri4Power w dużej oczyszczalni ścieków w Turcji

| Prezentacje firmowe Artykuły

Podczas gdy powstające w kraju oczyszczalnie są relatywnie małe i z reguły zaprojektowane dla maksymalnie kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców, firma WTE Wassertechnik zrealizowała w ubiegłych latach w regionie Europy Wschodniej i Południowo-Wschodniej bardzo duże instalacje. Przedsiębiorstwo zbudowało w tureckiej miejscowości Ataköy oczyszczalnię ścieków dla dwóch milionów osób. W aplikacji wykorzystany został system Ri4Power z systemem szyn zbiorczych Flat-PLS firmy Rittal, który stanowił bazę dla rozdzielni niskiego napięcia.

Rittal Ri4Power w dużej oczyszczalni ścieków w Turcji

Fot. 1. Karl-Heinz Schütz Dyrektor Techniczny Bücking & Leube w Essen

Oczyszczalnia wymaga doprowadzenia energii do różnych elementów instalacji, w szczególności do stacji pompowania wody i napowietrzania ścieków w miejscu ich oczyszczania biologicznego. W opisywanym w artykule obiekcie w Ataköy planowane zapotrzebowanie na energię było dosyć duże. Budowę rozdzielni niskiego napięcia firma WTE zleciła Bücking & Leube.

To ostatnie to średniej wielkości przedsiębiorstwo z Essen, które specjalizuje się w technice rozdziału energii i automatyzacji procesów technicznych. "Wymagania dotyczące rozdzielni i jej wielkość sprawiały, że zlecenie było dla nas wyjątkowe" - przyznaje Karl-Heinz Schütz (patrz fot. 1), dyrektor techniczny Bücking & Leube. Rozdzielnia niskiego napięcia zajmuje łącznie 120 szaf sterowniczych, przy czym zastosowano szafy i komponenty z systemu Ri4Power firmy Rittal (patrz fot. 2).

Połowa ze 120 szaf TS 8 Rittal używana jest w stacji dmuchaw, które w przypadku oczyszczania biologicznego zaopatrują ścieki w powietrze. Stacje dmuchaw zasilane są czterema transformatorami 4000 kVA każdy. Dmuchawy napędzane są zaś czterema napędami z regulacją prędkości oraz ośmioma napędami bez regulacji z miękkim rozruchem o mocy 500 kW każdy.

Mechanizm pomp dopływowych zajmuje 30 szaf sterowniczych, w których umieszczono ich napędy. Także tutaj rozdzielnia niskiego napięcia jest zasilana poprzez dwa transformatory 4000 kVA. Oprócz nich w części instalacji wbudowano dwa przetworniki częstotliwości o mocy 250 kW (patrz fot. 3), poza tym zainstalowano jeszcze sześć napędów o mocy 250 kW każdy.

Fot. 2. Cała rozdzielnia oczyszczalni w stambulskiej dzielnicy Ataköy wypełniona jest szafami sterowniczymi 120 TS8 - pokazano część szaf przeznaczonych dla stacji dmuchaw

Fot. 3. Jeden z dwóch przetworników częstotliwości zespołu pomp dopływowych

Cała rozdzielnia została opracowana i wykonana przez Bücking & Leube. Montaż odbył się w zakładzie producenta rozdzielni w Essen. Zmontowane i przetestowane szafy sterownicze zostały następnie przetransportowane do Turcji.

Rittal z siedzibą główną w Herborn (Niemcy) jest globalnie wiodącym dostawcą systemów techniki szaf sterowniczych i obudów, systemów rozdziału mocy, klimatyzacji systemowej oraz infrastruktury IT. Rozwiązania systemowe Rittal stosowane są we wszystkich obszarach przemysłu, w budownictwie maszyn i urządzeń oraz w branży informatyczno-komunikacyjnej (ICT).

Do szerokiego spektrum usług należą przy tym także kompletne rozwiązania modułowych i efektywnych energetycznie centrów obliczeniowych, począwszy od innowacyjnej koncepcji bezpieczeństwa (wcześniej Litcos) do fizycznego zabezpieczania danych i systemów infrastruktury IT (wcześniej Lampertz).

Wiodący dostawca oprogramowania Eplan oraz producent oprogramowania Mind8 to spółki-córki Rittal, uzupełniające rozwiązania systemowe Rittal przez interdyscyplinarne rozwiązania inżynieryjne. Firma Rittal powstała w 1961 roku. Obecnie prowadzi produkcję w 12 zakładach i jest obecna w 63 spółkach- córkach oraz 40 przedstawicielstwach na całym świecie.

Mając 9 tys. pracowników na całym świecie, firma Rittal jest największym przedsiębiorstwem w Friedhelm Loh Group. Cała grupa zatrudnia ponad 10,5 tys. osób, a jej obroty w 2008 roku wyniosły ponad 2,2 miliarda euro.

NOWY SYSTEM SZYN ZBIORCZYCH TO ZALETY

Fot. 4. Wsporniki szyn zbiorczych nowego systemu Flat-PLS firmy Rittal utrzymują od jednej do czterech płaskich szyn miedzianych o maksymalnym przekroju 10×100 mm

Jako system szyn zbiorczych zastosowano opracowany niedawno Flat-PLS firmy Rittal o prądzie znamionowym do 5,5 kA. W jednym uchwycie szyn zbiorczych można zastosować do czterech płaskich szyn miedzianych w przekroju 10×100 mm (patrz fot. 4). Personel Bücking & Leube przekonał się do ich łatwego montażu. "Szyny zbiorcze można montować bez stosowanego znanego z innych systemów montażu śrubowego" - mówi Karl-Heinz Schütz.

Jako najważniejszą zaletę nowego rozwiązania uznaje on, że "w przypadku trzech, czterech szyn płaskich jest bardzo mało miejsca montażowego i śruby szyn - jeżeli już trzeba by je zastosować - byłyby kłopotliwe w użyciu".

Aby zwiększyć trwałość pakietu szyn zbiorczych, można zamontować specjalne szpony pomiędzy uchwytami. Dostępna jest również szyna stabilizująca, która wzmacnia system na tyle, aby wytrzymał krótkotrwałe prądy zwarciowe 110 kA przez 1 s, względnie impuls 240 kA.

ŁATWIEJSZY MONTAŻ OSZCZĘDZA CZAS I PIENIĄDZE

Fot. 5. W połączeniu dwóch szeregowanych szaf sterowniczych montaż stał się także łatwiejszy - łączniki mają gwinty u góry, które powodują, że kontrowanie pozycji nakrętki staje się zbędne

Dzięki wdrożeniu nowych detali konstrukcyjnych łatwiejsze stało się również prowadzenie szyn także pomiędzy szafami. Podczas gdy w przeszłości połączenia były mocowane śrubami i nakrętkami, w nowym systemie firmy Rittal górna część elementów ma gwinty.

Śruby mogą być po prostu wkręcane od dołu i dokręcane (patrz fot. 5). Wcześniej elektromonter musiał posługiwać się dwoma kluczami do śrub, aby dokręcić nakrętkę od góry.

Ponieważ połączenie śrubowe musi być dokręcane odpowiednio mocno, montaż był uciążliwy i tym samym długotrwały. Chociaż omawiane rozwiązanie konstrukcyjne na pierwszy rzut oka jest mało znaczące, prowadzi w efekcie do znacznych oszczędności czasu podczas w montażu.

Pola rozłączników bezpiecznikowych z wytrzymałością zwarciową do 100 kA

Rittal oferuje do swoich systemów rozdzielni niskiego napięcia Ri4Power nowe warianty pól do montażu poziomego z ABB SlimLine i listwami Jean Müller Sasil. Zapewnia to modułowy podział przestrzeni do 4b, możliwość pracy z wysokimi prądami znamionowymi i krótkotrwałą wytrzymałość zwarciową do 100 kA. Wraz z rozwojem nowych pól rozłączników bezpiecznikowych firma Rittal znacznie rozszerzyła portfolio produktów Ri4Power dla rozdzielni niskiego napięcia.

Konstrukcja pól rozłączników bazuje na znanych komponentach systemu Ri4Power. W pełnym wariancie konstrukcyjnym z kompletnymi modułami ścian bocznych i pokrywami szyn osiągany jest podział przestrzeni do 4b. W zależności od liczby przyłączanych kabli do dyspozycji mamy nowe pola rozłączników bezpiecznikowych o szerokości 1000 i 1200 mm oraz przestrzeń przyłączy około 300 lub 500 mm.

Aby zaprojektować rozdzielnie optymalnie do aplikacji i jednocześnie ekonomicznie, Rittal stosuje systemy szyn zbiorczych na szynach płaskich o przekrojach 50×10, 60×10, 80×10 i 100×10 mm. Podczas testów w aplikacji z ABB SlimLine oraz Jean Müller Sasil osiągnięto prąd systemu szyn rozdzielczych wynoszący 2100 A przy pełnym wyposażeniu pola i zachowaniu stopnia ochrony IP 3X.

Do podłączenia szyn do głównej szyny zbiorczej stosuje się bloki zaciskowe (nie ma potrzeby wiercenia otworów i innego łączenia). W testach nowych pól rozłączników bezpiecznikowych osiągnięto w przypadku szyny zbiorczej oraz szyn rozdzielczych 100x10 mm wytrzymałość zwarciową 100 kA (Icw przez 1 s).

W nowym polu rozłączników bezpiecznikowych Ri4Power obok listew Sasil można stosować także moduły urządzeniowe Jean Müller. Moduły urządzeniowe mają kontakty do szyny zbiorczo-rozdzielczej o prądzie do 630 A i mogą być wyposażane w różne jednostki rozdzielcze oraz sterujące. Jednostki te mogą być wymieniane pod napięciem.

DOBRA WSPÓŁPRACA WE WSZYSTKICH FAZACH PROJEKTU

Fot. 6. Doradcy Rittal Wolfgang Ehmer (po lewej) i Michael Kuhr (po prawej) wraz z Swenem Fröbusem, szefem monterów w Bücking & Leube przed częścią instalacji

Przedstawiciele Bücking & Leube byli bardzo zadowoleni z zastosowanych szyn zbiorczych. "Do wykonania całego projektu przewidziano czas czterech miesięcy" - mówi Karl-Heinz Schütz.

"Konstrukcja nowego systemu szyn zbiorczych okazała się być znacznym ułatwieniem w naszej pracy i pomogła zmieścić się w wyznaczonym czasie" - podsumowuje.

 

 

 

Rittal
www.rittal.pl