Zarządzanie energią w maszynach
| Prezentacje firmowe ArtykułyWszystkie maszyny potrzebują energii, gdyż bez niej nie działają. Niemniej jednak to, w jakim stopniu są one energochłonne, jest ich cechą indywidualną i stanowi o sukcesie rynkowym maszyny - szczególnie teraz, gdy kwestie efektywności energetycznej są w centrum uwagi przemysłu. Energia stała się kosztowna i aby ją wykorzystać jak najbardziej efektywnie i optymalnie kontrolować funkcje maszyny, ważny jest precyzyjny pomiar jej zużycia.
MONITOROWANIE ZUŻYCIA ENERGII - MODUŁY POMIAROWE SYSTEMU X20
Nowa seria modułów firmy B&R do pomiaru energii jest stworzona specjalnie w celu monitorowania energii zasilającej maszyny i systemy. Skrojone na miarę, optymalne pod względem kosztów mogą kompleksowo mierzyć zużywaną energię.
Moduły mierzą moc czynną, bierną i pozorną dla każdej z faz oddzielnie oraz dla całego zasilania trójfazowego. Wartości każdego z parametrów są archiwizowane w module. Dodatkowo moduły określają wartość skuteczną prądu i napięcia na trzech fazach.
Jeżeli chodzi o pomiar prądu, monitorowana i mierzona może być również jego wartość dla przewodu neutralnego. Pomiary częstotliwości, kąta fazowego (dla prądu i napięcia dla trzech faz) uzupełniają dane o pomiarze mocy.
DOSTĘPNE WSZYSTKIE FUNKCJE ZARZĄDZANIA ENERGIĄ
Zintegrowane funkcje modułu umożliwiają określenie bieżącego zapotrzebowania maszyny na energię, ale również umożliwiają rejestrację zużycia energii do celów późniejszej analizy. Dla użytkownika ważne jest to, że wszystkie wielkości są dostępne jako zmienne procesowe i mogą być wykorzystane np. do wizualizacji.
Pomiar prądów i napięć aż do 31 harmonicznej umożliwia rejestrację wartości skutecznej z dużą dokładnością, pozwala również na zastosowanie modułów w przypadku przebiegów silnie zniekształconych. Z tych powodów produkty są dopasowane do systemów generacji energii - np. ze źródeł odnawialnych.
Dla tych aplikacji zaletą będzie również pomiar częstotliwości z rozdzielczością 0,01 Hz pomiędzy 45 a 65 Hz. Nowe moduły do pomiarów energii są doskonałym uzupełnieniem oferty sterowników X20. Obsługują one wszystkie zadania związane z zarządzaniem energią. Wśród nich są: pomiar zużycia energii, umożliwiający określenie wydajności maszyny, oraz precyzyjne i kompleksowe zarządzanie zasilaniem do obsługi i synchronizacji generatora elektrycznego.
GAMA MODUŁÓW POMIAROWYCH X20
Moduły umożliwiają pomiar napięcia przemiennego do 528 V. Dostępne są wersje dla przekładników prądowych 20 mA, 1 A, 5 A, które przystosowane są do systemów trójfazowych, przy czym można je też używać w systemach jedno- i dwufazowych.
DOŚWIADCZENIE W DZIEDZINIE GENEROWANIA ENERGII
Oprócz modułów pomiarowych firma B&R ma w ofercie również moduł umożliwiający synchronizację generatora z siecią. Jest to wersja zaawansowana, która udostępnia również funkcje pomiarowe dla obwodu generatora i dla sieci. Z jego wykorzystaniem można monitorować poszczególne maszyny, całe linie produkcyjne i sprawdzać poziom kompensacji mocy biernej.
Moduł umożliwia:
- synchronizację generatora (np. na gaz, biomasę, elektrowni wodnej i innych) z siecią,
- pomiar prądu i napięcia fazowego,
- pomiar średniej wartości prądu i napięcia,
- pomiar prądu przewodu neutralnego,
- pomiar mocy czynnej, biernej, pomiar mocy pozornej,
- pomiar współczynnika mocy,
- pomiar częstotliwości.
Moduł ma pięć tranzystorowych wyjść cyfrowych o napięciu 24 V i o obciążeniu do 0,1 A, jedno wyjście cyfrowe przekaźnikowe na napięcie stałe do 30 V lub napięcie przemienne do 230 V o obciążeniu w obu przypadkach do 1 A.
Wyjście przekaźnikowe ma szereg funkcji i może informować użytkownika o zbyt wysokim lub zbyt niskim napięciu, przekroczeniu wartości maksymalnej lub minimalnej częstotliwości, asymetrii napięcia, asymetrii prądu, wyznaczonym prądzie przewodu zerowego, zwarciu obwodu prądowego, przekroczeniu prądu znamionowego.
Jedno z wyjść tranzystorowych pełni rolę licznika i można je podłączyć do zewnętrznego licznika energii elektrycznej. Moduł wyposażono również w trzy wejścia analogowe do pomiaru prądu 1 A lub 5 A (w zależności od podłączenia) płynącego w sieci energetycznej poprzez przekładniki prądowe. Wejścia napięciowe mogą mierzyć napięcia przemienne do 480 V (maksymalnie 528 V) i mają zabezpieczenie przeciwprzepięciowe.
B&R Automatyka Przemysłowa
www.br-automation.pl