Bramka Modbus/TCP - EtherNet/IP oraz moduły zdalnych wejść-wyjść z interfejsem EtherNet/IP w ofercie Guru Control Systems

| Prezentacje firmowe Artykuły

Firma ICP DAS ma w swojej ofercie bramkę GW-7472, umożliwiającą wymianę danych między sieciami Modbus RTU/TCP i EtherNet/IP. Bramka ta odczytuje rejestry danych z urządzeń Modbus RTU slave i serwerów Modbus TCP, a następnie publikuje je jako dane rejestru wejściowego skanera EtherNet/IP.

Bramka Modbus/TCP - EtherNet/IP oraz moduły zdalnych wejść-wyjść z interfejsem EtherNet/IP w ofercie Guru Control Systems

Fot. 1. GW-7472

Natomiast dane wyjściowe transmitowane przez skaner EtherNet/IP są przesyłane do rejestrów danych urządzeń Modbus RTU slave i serwerów Modbus TCP.

Dzięki temu wszystkie urządzenia Modbus slave i serwery są traktowane jako pojedynczy adapter EtherNet/IP.

Bramka wyposażona jest w 32-bitowy procesor, co pozwala na wydajną obsługę transmisji sieciowej. Obsługuje ona protokoły: TCP, UDP, DHCP, BOOTP i TFTP.

Zasilana może być przez sieć Ethernet (PoE IEEE 802.3af, Class 1) lub z zewnętrznego zasilacza 12 do 48 VDC.

Czym jest EtherNet/IP?

EtherNet/IP jest jednym z otwartych standardów sieciowych, podobnie jak DeviceNet czy ControlNet. Jest to protokół warstwy aplikacji przemysłowych. Korzysta on ze wszystkich protokołów standardowego Ethernetu, włącznie z TCP, IP oraz technikami dostępu do mediów i sygnalizacji.

Wykorzystanie technik standardowego Ethernetu oznacza, że Ethernet/IP powinien działać w sposób przezroczysty ze wszystkimi współczesnymi urządzeniami sieciowymi. Warstwa aplikacji jest oparta na protokole CIP (Common Industrial Protocol), używanym w sieciach DeviceNet i ControlNet. Systematyzuje on urządzenia sieciowe jako zbiór obiektów.

Definiuje sposób dostępu do nich, ich właściwości i rozszerzenia. Pozwala to na dostęp do znacznie różniących się właściwościami urządzeń przy zastosowaniu wspólnego protokołu. Dzięki temu Ethernet/IP umożliwia bezproblemową integrację systemów niezależnie od ich rodzaju i wielkości.

Właściwości protokołu:

 • wykorzystuje istniejące standardy IEEE dla warstwy fizycznej Ethernetu i warstwy danych,
 • zapewnia elastyczne opcje instalacyjne przy zastosowaniu komercyjnie dostępnych produktów infrastruktury przemysłowej, korzystających z technologii miedzianej, światłowodowej czy bezprzewodowej,
 • zapewnia niezawodną warstwę fizyczną w środowiskach przemysłowych i pozwala na zastosowanie uszczelnianych złącz RJ-45 oraz M12 (D-coding),
 • jest kompatybilny z ogólnymi standardami komunikacyjnymi, takimi jak OPC, TCP/IP, HTTP, FTP, SNMP, DHCP,
 • korzysta z portu 44818 protokołu TCP dla komunikatów kontrolnych i portu 2222 protokołu UDP dla komunikatów danych,
 • przekazuje podstawowe dane wejść-wyjść za pomocą komunikatów U DP,
 • przesyłanie i pobieranie parametrów, programów i recept wykorzystuje protokół TCP,
 • monitorowanie zmian i przeglądanie stanu odbywa się za pomocą protokołu UDP,
 • przy komunikacji jeden-do-jednego (unicast), jeden-do-wielu (multicast) i jeden-do-wszystkich (broadcast) stosowany jest protokół TCP.

Standard EtherNet/IP został wprowadzony w 2001 roku i jest obecnie najszybciej rozwijanym rozwiązaniem przemysłowym dla sieci Ethernet. Urządzenia obsługujące ten standard są produkowane przez firmę ICP DAS.

Fot. 2. EIP-2055 oraz EIP-2060

Wkrótce dostępna będzie cała seria EIP-2000 modułów zdalnych wejść-wyjść z interfejsem EtherNet/IP. Pozwolą one na wzajemne łączenie typu daisy-chain, które umożliwia znacznie szybszy transfer danych przy kontroli procesów i w innych aplikacjach automatyki przemysłowej, a równocześnie zmniejsza ilość potrzebnego okablowania. Moduły te także wyposażone są w 32-bitowe procesory. W pierwszej kolejności dostępne będą:

 • EIP-2055 - 8 wejść cyfrowych z 32-bitowymi licznikami i 8 wyjść cyfrowych z możliwością ustawienia stanu początkowego i bezpiecznego,
 • EIP-2060 - 6 wejść cyfrowych z 32-bitowymi licznikami i 6 wyjść przekaźnikowych z możliwością ustawienia stanu początkowego i bezpiecznego.

Zarówno dla bramki, jaki i dla modułów wejść-wyjść firma ICP DAS dostarcza programy narzędziowe, umożliwiające zdalną konfigurację i diagnostykę.

WIĘCEJ INFORMACJI

Wszystkie przedstawione produkty dostępne są u polskiego dystrybutora Adlink - w firmie Guru Control Systems. Celem zapoznania się ze szczegółami technicznymi i opisami zapraszamy do internetowej platformy informacyjno-handlowej www.kamlab.pl.

Guru Control Systems
KamLAB

www.kamlab.pl