Produkty w technologii Power over Ethernet firmy Aaxeon

| Prezentacje firmowe Artykuły

Sieć Ethernet po raz pierwszy została zastosowana w rozwiązaniach komercyjnych w 1980 roku, a 20 lat później pojawiły się pierwsze próby wprowadzenia tego standardu do sieci przemysłowych. O ile na początku było wielu sceptyków takiej koncepcji, o tyle od kliku lat Ethernet bezdyskusyjnie jest najpopularniejszym standardem w automatyce przemysłowej. Śledząc jego ciągły rozwój wyraźnie widzimy, że wszelkie nowinki techniczne wprowadzane są do automatyki z opóźnieniem. Wynika to z faktu, że w przemyśle rację bytu mają tylko sprawdzone i niezawodne rozwiązania.

Produkty w technologii Power over Ethernet firmy Aaxeon

Podobnie rzecz miała się z technologią Power over Ethernet (PoE). Standard 802.3af został wprowadzony już w 2003 roku, ale w automatyce przemysłowej dopiero od roku obserwujemy bum na rozwiązania Power over Ethernet. Rynek na urządzenia PoE napędzany jest głównie powszechnym stosowaniem kamer do monitoringu oraz punktów dostępowych Wi-Fi.

W obu przypadkach jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala na zdalne i scentralizowane zarządzanie urządzeniami peryferyjnymi. W przypadku switchy zarządzalnych możliwy jest np. zdalny reset urządzenia PD. Sceptycy technologii PoE twierdzą, że zasilanie napięciem stałym przy długich i cienkich przewodach ethernetowych jest bardzo nieefektywne, ale jeśli weźmiemy pod uwagę brak dedykowanego zasilacza przy każdym urządzeniu oraz odpowiedniej instalacji AC, wtedy kwestię strat mocy można uzasadnić.

Trzeba również pamiętać, że dedykowane zasilacze często ulegają awarii i nie ma nad nimi zdalnej kontroli. Technologia Power over Ethernet w automatyce przemysłowej została początkowo wprowadzona do specjalistycznych switchy zasilanych napięciem 48 VDC. Przełączniki takie miały zwykle maksymalnie 4 porty 802.3af.

Teraz firma Aaxeon oferuje cały typoszereg switchy z 4, 8 lub nawet 24 portami PoE. Technologia ta zaimplementowana została zarówno w prostych 5-portowych przełącznikach, jak i w dużych, zarządzalnych jednostkach. Praktycznie każdy przemysłowy switch firmy Aaxeon ma swój odpowiednik z portami PoE.

Urządzenia zgodne z 802.3at dostarczają do 30 W mocy na każdym porcie, mogą więc zasilić kamerę z wbudowaną grzałką. Kolejną bardzo użyteczną funkcjonalnością switchy Aaxeon jest możliwość zasilania switcha napięciem z przedziału od 24 do 48 VDC. Jeśli w szafie mamy tylko napięcie 24 V, nie trzeba stosować dodatkowych zasilaczy lub przetwornic.

Podobnie jak w przypadku przełączników sieciowych firma Aaxeon oferuje większość swoich media konwerterów zarówno w wersji standardowej, jak i PoE. Oprócz przemysłowych media konwerterów z serii IMP Aaxeon ma w ofercie całą gamę komercyjnych media konwerterów z portami Power over Ethernet. Uzupełnieniem oferty switchy i media konwerterów jest gigabitowy injector i splitter.

Zasilacz LNP-201AG-T może przesyłać zarówno dane, jak i zasilanie do urządzeń zgodnych z IEEE 802.3at. Splitter LNP-101AG-T umożliwia rozszycie zasilania i danych przesyłanych jednym kablem. Oprócz typowych urządzeń PSE Aaxeon oferuje szereg urządzeń PoE PD. W ofercie znajdziemy m.in. punkty dostępowe, routery Wi-fioraz serwery portów szeregowych.

We wszystkich urządzeniach port Ethernet zgodny z PoE PD może być głównym lub rezerwowym źródłem zasilania. Popularność standardu Power over Ethernet podyktowana jest względami praktycznymi. Jeśli mamy do czynienia z aplikacją, w której urządzenia peryferyjne znajdują się w trudno dostępnych lokalizacjach, PoE wydaje się idealnym sposobem na dostarczenie zasilania.

Cezary Kalista
Aaxeon Technologies

www.aaxeon.com.pl