Produkty firmy W2 przeznaczone do stosowania w sektorze automatyki przemysłowej
| Automaticon 2013 ArtykułyDynamiczny rozwój sektora automatyki przemysłowej pociąga za sobą rozwój dziedzin związanych bezpośrednio z automatyką. Przykładem takiej dziedziny jest sygnalizacja zdarzeń. Pomimo wielu znanych od lat rozwiązań, producenci sygnalizatorów starają się nadążać za dynamicznym rozwojem elektroniki, wprowadzając w życie coraz nowsze produkty, które zwiększają skuteczność sygnalizacji zdarzeń. W artykule przedstawione zostały produkty firmy W2 przeznaczone do stosowania w sektorze automatyki przemysłowej.
TONOWA SYGNALIZACJA AKUSTYCZNA
Najprostszym rodzajem sygnalizacji zdarzeń jest sygnalizacja akustyczna- tonowa. Jest to rozwiązanie tanie, proste, w wielu przypadkach wystarczające. Firma W2 posiada w swojej ofercie sygnalizatory akustyczne przewidziane do stosowania w systemach automatyki. Przykładem takiego rozwiązania jest sygnalizator SA-A1 oraz SA-A2.
Sygnalizator SA-A1 generuje do pięciu sygnałów tonowych o natężeniu dźwięku > 99 dB. Dodatkowo sygnalizator wyposażono w dwustopniowy układ regulacji głośności. Sterowanie odbywa się poprzez zwarcie odpowiedniego zacisku sterującego do masy zasilania - co powoduje uruchomienie generowania sygnału akustycznego. Sygnał akustyczny jest generowany tak długo, jak długo wejście sterujące pozostaje zwarte do masy.
Uzupełnieniem klasycznej sygnalizacji tonowej, jest sygnalizator SA-A2, który wprowadza kilka nowych rozwiązań, takich jak: regulacja natężenia dźwięku, możliwość tworzenia sieci sygnalizatorów pracujących synchronicznie (aby unikać pogłosu w przypadku nagłaśniania większych obszarów), opcja liniowego zwiększania głośności, która zapobiega efektowi "szoku" mającemu miejsce po włączeniu sygnalizatora w bezpośrednim sąsiedztwie człowieka.
SYGNALIZACJA AKUSTYCZNA O ZWIĘKSZONEJ SKUTECZNOŚCI
W przypadku stosowania sygnalizatorów akustycznych tonowych, użytkownik otrzymuje jedynie informacje o fakcie wystąpienia zdarzenia (awaria, koniec materiału w zasobniku, itp.), nie wie natomiast jaki rodzaj nieprawidłowości wystąpił. W przypadku stosowania sygnalizatorów z komunikatem słownym, możliwe jest precyzyjne identyfikowanie zdarzenia (np. czytelny komunikat o treści "Koniec materiału w zasobniku nr 5") dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik od razu może podjąć niezbędne działania lub zaniechać interwencji (jeżeli stwierdzi że sytuacja nie wymaga natychmiastowej reakcji personelu).
Kolejnym przykładem jest przypadek, gdy na małym obszarze występuje znaczna ilość sygnałów tonowych (np. wózki widłowe, kolumny sygnalizacyjne na maszynach, itp.). W momencie wystąpienia awarii sygnał tonowy mówiący o zagrożeniu jest słabo odróżnialny od pozostałych sygnałów akustycznych.
Stosowanie sygnalizatorów z komunikatem głosowym umożliwia jednoznaczną interpretację sygnału alarmowego (np. komunikat o treści: "Uwaga! Uwaga! Wystąpiło zagrożenie tlenkiem węgla"). Produkowany przez firmę W2 sygnalizator z komunikatem słownym SG-Wgw, umożliwia odtwarzanie do sześciu komunikatów o łącznym czasie trwania do 90 s. Komunikaty są w pełni edytowalne przez użytkownika, dodatkowo mogą być uzupełnione tonowym sygnałem alarmowym.
Przystępna cena oraz prosty mechanizm adresowania komunikatów (poprzez podłączenie napięcia zasilania do odpowiednich zacisków) sprawiają, że sygnalizator SG-Wgw jest coraz częściej stosowany zarówno w nowo projektowanych maszynach, jak również przy modernizacji starszych maszyn. Stosowanie tego typu sygnalizatorów w znacznym stopniu zwiększa ergonomię maszyn.
PROSTA SYGNALIZACJA OPTYCZNA
Najprostszym rodzajem sygnalizacji optycznej jest sygnalizacja optyczna jednokolorowa, sygnałem ciągłym lub impulsowym. W2 posiada w swojej ofercie sygnalizator optyczny SO-Ad1, który przeznaczony jest do uzupełniania istniejącej sygnalizacji akustycznej sygnalizacją optyczną.
SO-Ad1 umożliwia generowanie światła ciągłego, impulsowego lub obrotowego, dzięki konstrukcji opartej na diodach LED sygnalizator przy stosunkowo niewielkim poborze prądu generuje sygnał alarmowy o znacznym natężeniu światła.
GDY NIE MA MIEJSCA NA KLASYCZNĄ WIEŻĘ SYGNALIZACYJNĄ…
Często w praktyce istnieją przypadki, gdy wieża sygnalizacyjna pomimo swojej prostoty nie może być stosowana, ze względów mechanicznych (ograniczona przestrzeń przewidziana na montaż sygnalizatora) lub względów estetycznych. Firma W2 wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów opracowała sygnalizator optyczny SO-Ad2 w kompaktowej obudowie, umożliwiający generowanie sygnału optycznego w siedmiu kolorach.
Dzięki prostemu sterowaniu, sygnalizator umożliwia użytkownikowi uzyskiwanie barw zgodnie z zasadą mieszania barw podstawowych, jak również uzyskanie światła impulsowego.
KLASYCZNA SYGNALIZACJA AKUSTYCZNOOPTYCZNA
W automatyce przemysłowej, jako klasyczne rozwiązanie przyjęto stosowanie sygnalizatorów w formie wież (kolumn) sygnalizacyjnych. Rozwiązanie to jest dobrze znane większości użytkowników. Jak przystało na rozwiązania klasyczne, każdy z liczących się producentów sygnalizatorów powinien posiadać w swoje ofercie sygnalizatory tego typu.
W2 posiada w swojej ofercie dwie rodziny wież sygnalizacyjnych: wieże bez wbudowanego mechanizmu sterowania serii WS-Ad oraz wieże z wbudowanym mechanizmem sterowania serii KS-Ad. Każda z rodzin umożliwia zbudowanie wieży o liczbie segmentów (kolorów) od dwóch do pięciu, z modułem akustycznym lub bez.
W przypadku wież WS-Ad użytkownik we własnym zakresie steruje sygnałem optycznym, poprzez zwieranie wejścia sterującego do masy zasilania. Rozwiązanie to jest niewątpliwie najprostsze, jednak kryje pewne niebezpieczeństwo. W przypadku gdy użytkownik wysteruje jednocześnie dwa kolory sprzeczne logicznie (czerwony i zielony), wieża wygeneruje dwa wymienione sygnały optyczne, co jest trudne do jednoznacznego zinterpretowania.
Sytuacja ta została wyeliminowana w wieżach KS-Ad z wbudowanym mechanizmem sterowania. Układ sterujący pracą wieży, nie pozwala na generowanie sygnałów sprzecznych, w momencie podłączenia nieprawidłowego sygnału sterowania, układ włącza mechanizm priorytetu, a co za tym idzie generuje sygnał optyczny o większym priorytecie (w omówionym przypadku czerwony).
Dodatkowo wieża KS-Ad umożliwia sterowanie bezpośrednio z wyjść przetworników pomiarowych (np. sygnałem 0-10V), sterowanie rezystancyjne oraz bezpotencjałowe (zwieranie wejścia wieży stykiem przekaźnika). Rodzina KS-Ad posiada również wbudowany mechanizm autotestowania, co pozwala w przeciągu kilku sekund sprawdzić poprawność działania wieży.
Pomimo wielu nowych rozwiązań wdrażanych w wieżach sygnalizacyjnych, firma W2 jest otwarta na sugestie klientów, mając na celu zwiększenie ergonomii produkowanych wyrobów. Więcej informacji o produktach na stronie www.w2.com.pl.
Szymon Ratajski
W2 Włodzimierz Wyrzykowski
www.w2.com.pl