Bramki interfejsowe firmy ICP DAS w ofercie Guru Control Systems

| Prezentacje firmowe Artykuły

Mnogość stosowanych w przemyśle standardów sieci przemysłowych zrodziła potrzebę adaptacji urządzeń do pracy w sieciach z innym protokołem niż ten, w który zostały fabrycznie wyposażone. Firma ICPDAS ma w swojej ofercie wiele produktów, wspomagających zmianę wykorzystywanego interfejsu i/lub protokołu. W artykule przedstawiamy samodzielne bramki umożliwiające dołączenie istniejących urządzeń do sieci przemysłowych lub przemysłowego Ethernetu - są one proste w konfiguracji i nie wymagają programowania.

Bramki interfejsowe firmy ICP DAS w ofercie Guru Control Systems

BRAMKI BACNET/IP

Fot. 1. GW-5492 - Bramka BACnet/IP Server na Modbus RTU Master

BACnet to protokół komunikacyjny przeznaczony dla automatyki budynków. Jest on standardowym protokołem organizacji ASHRAE, ANSI oraz ISO. Został opracowany w celu ułatwienia komunikacji systemów automatyki i kontroli budynków, takich jak ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja, oświetlenie, kontrola dostępu czy systemy ochrony przeciwpożarowej wraz z ich wyposażeniem. Protokół ten zapewnia mechanizmy wymiany informacji przez urządzenia automatyki budynku, niezależnie od usług przez nie oferowanych.

Model Interfejs 1 Interfejs 2
GW-5492 BACnet/IP Server Modbus RTU Master
GW-5493 BACnet/IP Server Modbus TCP Client

BRAMKI DEVICENET I CANOPEN

Fot. 2. GW-7433D - Bramka CANopen Master na Modbus TCP Server

Rodzina bramek DeviceNet i CANopen może być wykorzystana do podłączenia prawie każdego urządzenia automatyki z interfejsem szeregowym do sieci przemysłowych. Bramki te wykonują inteligentną konwersję między protokołem szeregowym i wybraną siecią przemysłową.

Model Interfejs 1 Interfejs 2
I-7231D CANopen Slave DCON Master
I-7232D CANopen Slave Modbus RTU Master
GW-7233D CANopen Master Modbus TCP Server
Model Interfejs 1 Interfejs 2
I-7241D DeviceNet Slave DCON Master
I-7242D DeviceNet Slave Modbus RTU Master
GW-7243D DeviceNet Slave Modbus TCP/RTU Master
GW-7434D DeviceNet Master Modbus TCP Server

BRAMKI ETHERNET/IP

Fot. 3. GW-7472 - Bramka EtherNet/IP na Modbus RTU Master/TCP Client

EtherNet/IP korzysta ze wszystkich protokołów transportowych i kontrolnych standardowego Ethernetu, łącznie z TCP (Transport Control Protocol), UDP (User Datagram Protocol), IP (Internet Protocol) oraz technikami dostępu do mediów i sygnalizacyjnymi. Oznacza to, że może korzystać w sposób transparentny ze wszystkich dostępnych na rynku standardowych urządzeń Ethernet.

Model Interfejs 1 Interfejs 2
GW-7472 EtherNet/IP Modbus RTU Master
Modbus TCP Client

BRAMKI HART

Fot. 4. HRT-710 - Bramka HART Master na Modbus RTU Slave

Protokół HART (Highway Addressable Remote Transducer) korzysta z kluczowania częstotliwości FSK do umieszczenia komunikatów cyfrowych na sygnałach 4~20 mA pętli prądowej. Pracuje on z szybkością 1200 b/s i pozwala na wysyłanie oraz odbieranie cyfrowych informacji bez zakłócania pętli prądowej, która podaje informacje o głównej mierzonej wartości. Sygnał cyfrowy może być używany do przekazywania informacji o stanie urządzenia, dodatkowych mierzonych lub wyliczanych wielkości czy diagnostyki. Komunikacja HART łącząca w sobie informacje analogowe i cyfrowe stanowi tanie i niezawodne rozwiązanie, łatwe do konfiguracji i zastosowania.

Model Interfejs 1 Interfejs 2
HRT-710 HART Master Modbus RTU Slave
GW-7557-B HART Slave PROFIBUS Master

BRAMKI J1939

Fot. 5. GW-7228 - Bramka J1939 na Modbus RTU Slave

J1939 to protokół, opracowany w przemyśle motoryzacyjnym USA i stosowany do komunikacji i diagnostyki różnych podzespołów samochodu. Po rozpowszechnieniu się w pojazdach został on zaakceptowany jako standard przemysłowy i jest preferowany w urządzeniach stosowanych w sektorze motoryzacyjnym. Jest to protokół wysokiego poziomu, bazujący na sieci CAN i używany do szeregowej transmisji danych między systemami mikroprocesorowymi w pojazdach. Służy on między innymi do przekazywania komunikatów o szybkości pojazdu, momencie obrotowym, temperaturze oleju i innych.

Model Interfejs 1 Interfejs 2
GW-7228 J1939 Modbus RTU Slave

BRAMKI PROFIBUS

Fot. 6. GW-7552 - bramka Profibus Slave na Modbus RTU Master/Slave

Bramki te zostały zaprojektowane do obsługi protokołu Profibus Slave. Pozwalają one na dostęp przy wykorzystaniu protokołu Profibus Master do urządzeń obsługujących protokół Modbus, takich jak sterowniki PLC, czujniki czy moduły z serii M-7000 firmy ICP DAS.

Model Interfejs 1 Interfejs 2
GW-7552 PROFIBUS Slave Modbus RTU Master/Slave
GW-7553 PROFIBUS Slave Modbus TCP/RTU Master/Slave

Oprócz omówionych w artykule bramek firma ICP DAS oferuje zdalne moduły wejść/wyjść z interfejsami CANopen, DeviceNet, BACnet i EtherNet/IP. W przygotowaniu są produkty z interfejsami Profinet i EtherCAT.

WIĘCEJ INFORMACJI

Wszystkie przedstawione produkty dostępne są u polskiego dystrybutora firmy ICP DAS - w firmie Guru Control Systems. Celem zapoznania się ze szczegółami technicznymi i opisami zapraszamy do internetowej platformy informacyjno-handlowej www.kamlab.pl i do bezpośredniego kontaktu mailowego.

Guru Control Systems
KamLAB

www.kamlab.pl