Kompletne rozwiązania sterowania ruchem

| Prezentacje firmowe Artykuły

W ofercie firmy Multiprojekt znajduje się najbardziej zaawansowana technologicznie seria wzmacniaczy ESTUN ProNet o zakresie mocy od 0,2 kW do 15 kW.

Kompletne rozwiązania sterowania ruchem

SERWOWZMACNIACZE ABB

Fot. 1. Wieloosiowy sterownik ruchu ABB NextMove ESB-2 w ofercie firmy Multiprojekt

Najczęściej wykorzystywanymi serwowzmacniaczami firmy ABB są: MicroFlex o prądach znamionowych 3, 6 i 9 A oraz MotiFlex e100 o prądach do 33,5 A. Napędy te stosowane są do zasilania serwosilników zarówno obrotowych, jak i liniowych. Do głównych zalet tych wzmacniaczy należą: prosta i intuicyjna konfiguracja, komunikacja i diagnostyka zgodnie ze standardami RS232 lub RS485, wysoka niezawodność oraz zaawansowane rozwiązania energoelektroniczne.

MicroFlex i MotiFlex E-100 wyposażone są w we/wy cyfrowe (konfigurowalne programowo) i we analogowe ±10 V, umożliwiające np. kontrolę momentu, prędkości czy korzystanie z funkcji krok/kierunek. W ofercie dostępne są również wzmacniacze serii MicroFlex e100, które razem z napędami MotiFlex e100 obsługują protokół ETHERNET Powerlink oraz wzmacniacze serii MicroFlex e150 z obsługą protokołu EtherCAT.

SERWOSILNIKI ABB

Bezszczotkowe silniki serwo prądu zmiennego firmy ABB produkowane są w dwóch seriach: N - o obniżonym momencie bezwładności oraz C - z wyższym momentem bezwładności. Silniki tego typu mogą generować moment siły w zakresie od 0,45 Nm do 134 Nm. Opcjonalnie występują z różnymi typami sprzężenia zwrotnego, z luzownikiem elektromagnetycznym, a także w wersji ze stali nierdzewnej o podwyższonym stopniu ochrony.

STEROWNIKI RUCHU ABB

Sterowniki ruchu ABB Next-Move ESB-2 dają możliwość sterowania kilkoma osiami serwonapędów jednocześnie. W wersji podstawowej możliwe jest sterowanie trzema osiami serwo w zamkniętej pętli sprzężenia zwrotnego (sterowanie ±10 V) i dodatkowo czterema osiami w pętli otwartej (krok/kierunek). Możliwa jest konfiguracja: 4 osie serwo + 4 osie krok/kierunek. Do dyspozycji użytkownika oddano również 2 wejścia analogowe, 20 wejść i 12 wyjść cyfrowych - dowolnie programowalnych.

Wszystkie sterowane osie mogą być między sobą interpolowane liniowo, kołowo lub helikalnie. Oprogramowanie do sterownika jest bezpłatne. Sterownik programuje się językiem MINT, składniowo opartym na Basicu, zawierającym funkcje obsługi ruchu. Dodatkowo producent dostarcza kontrolki ActiveX, dzięki czemu możliwe jest napisanie własnego oprogramowania do sterowania ruchem.

Sterowniki ruchu ABB NextMove oparte na procesorach DSP, charakteryzują się bardzo dużą precyzją, szybką odpowiedzią i wysoką niezawodnością. Dostępne są trzy interfejsy komunikacyjne: CAN, USB oraz RS-232 (opcjonalnie RS-485) wykorzystujący protokół ModBus RTU. W ofercie znajduje się również seria sterowników NextMove e100 ze zintegrowanym modułem komunikacyjnym Ethernet Powerlink, umożliwiająca jednoczesną interpolację do 16 osi oraz kontrolę do 200 osi bez interpolacji.

SERWONAPĘDY ESTUN

Fot. 2. Serwowzmacniacze ESTUN ProNet wraz z silnikami serii EMJ i EMG

W ofercie firmy Multiprojekt znajduje się najbardziej zaawansowana technologicznie seria wzmacniaczy ESTUN ProNet o zakresie mocy od 0,2 kW do 15 kW. Urządzenia te są kompatybilne z czterema seriami bezszczotkowych silników synchronicznych AC o zróżnicowanych prędkościach obrotowych i momentach od 0,64 Nm do 95,5 Nm, z możliwością wyboru różnych opcji sprzężenia zwrotnego, wykończeń i uszczelnień wału oraz z alternatywą zamontowania luzownika.

Szerokie możliwości sterowania, szybkość odpowiedzi, wysoka niezawodność oraz bardzo konkurencyjna cena - to najważniejsze zalety tych serwonapędów. Są one oferowane w kompletnych zestawach z silnikami, kablami i wszystkimi niezbędnymi do uruchomienia i prawidłowego działania konektorami, co sprawia, że konfiguracja jest bardzo prosta i ograniczona do niezbędnego minimum.

Dodatkową zaletą tej serii jest autotuning przeprowadzany w czasie rzeczywistym - serwonapęd dobiera nastawy regulatorów do bieżącej sytuacji. Oprócz tradycyjnych metod sterowania pozycją, prędkością oraz momentem, użytkownik ma do dyspozycji wbudowany, 16-pozycyjny indekser oraz CANopen i ModBus w wersji standardowej. Opcjonalnie do wyboru użytkownika pozostają moduły: Ethernet Powerlink, EtherCAT oraz Profibus-DP.

Andrzej Makarski
Multiprojekt

www.multiprojekt.pl