Zabezpieczanie maszyn za pomocą listew i mat naciskowych

| Prezentacje firmowe Artykuły

GammaSystem s.r.l. jest europejskim producentem naciskowych komponentów bezpieczeństwa. W ofercie firmy znajdują się maty i listwy naciskowe oraz wykonywane na specjalne zamówienia zderzaki. Urządzenia czułe na nacisk stanowią ważny i często niedoceniany segment oferty urządzeń bezpieczeństwa. W wielu aplikacjach sprawdzają się one lepiej niż zabezpieczenia optoelektroniczne.

Zabezpieczanie maszyn za pomocą listew i mat naciskowych

Rys. 1.

Maty naciskowe działają na zasadzie zwierania elementów stykowych normalnie otwartych zatopionych równomiernie na całej powierzchni maty. Ich zadaniem jest wykrywanie obecności człowieka, który zbliżając się do strefy niebezpiecznej, staje na polu maty. Nacisk powyżej 35 kg zwiera styki, zmieniając stan wyjścia maty. Sygnał ten przekazywany jest dalej do modułu bezpieczeństwa, który rozłącza odpowiedni obwód, wyłączając maszynę.

Maty mają wysoki stopień ochrony IP65 i są odporne na działanie różnego rodzaju olejów oraz na pyły, wióry i wszelkie odpadki pojawiające się wokół maszyny. Maksymalny nacisk wynosi 2000 N na powierzchnię o średnicy 80 mm. Maty standardowo są wykonane z czarnego tworzywa PVC i mogą być dodatkowo pokryte aluminiową blachą ryflowaną. Dzięki temu otrzymują one dodatkowe wzmocnienie powierzchni, która staje się odporna na przykład na rozżarzone opiłki lub uszkodzenie ostrym narzędziem.

Rys. 2.

GammaSystem produkuje dwa rodzaje mat naciskowych. Pierwszym są wersje standardowe wykonane z jednego arkusza PCV. Mogą one mieć dwie strefy detekcji kontrolowane przez dwa niezależne obwody. Maksymalne wymiary mat standardowych wynoszą 3000×1500 mm. Najczęściej są one produkowane na wymiar zlecony przez użytkownika. Mają one wyprowadzony jeden, 4-żyłowy przewód (w przypadku jednej strefy zadziałania), który podłącza się bezpośrednio do modułu bezpieczeństwa znajdującego się w szafie sterowniczej. Sposób podłączenia przedstawiono na rysunku.

Drugim rodzajem są maty modułowe. Wymiary modułów są dopasowywane do potrzeb danej aplikacji - typowa wielkość to 1000×1000 mm. Poszczególne segmenty łączy się ze sobą w wielometrowe pasy, tworząc strefę bezpieczeństwa otaczającą niebezpieczną maszynę - np. centrum do obróbki drewna. Dzięki temu jesteśmy w stanie stworzyć dużo większą strefę ochrony w porównaniu do mat standadowych jednopłaszczyznowych.

Moduły łączy się ze sobą za pomocą dedykowanych profili łączeniowych wykonanych z PCV. Segmenty maty mają wyprowadzone dwa przewody zakończone złączami M8. Po mechanicznym połączeniu ze sobą mat za pomocą listew oraz elektycznie za pomocą konektorów pozostają nam dwa wolne wtyki. Jedno złącze podłączamy do szafy sterowniczej przy użyciu kabla przedłużającego. Na drugim należy zapiąć złączkę terminującą do elektrycznego zamknięcia obwodu.

Rys. 3.

Krawędzie maty są zabezpieczane profilem aluminiowym. Profile służą do trwałego zamocowania mat do podłoża. Opadający kształt profilu zapewnia płynne przejście od poziomu podłogi do poziomu maty. Profile mogą mieć specjalny kanał do schowania przewodów i złączek (niezbędny w przypadku mat modułowych). Do łączenia profili stosuje się plastikowe łączniki oraz narożniki.

Maty naciskowe są idealne do zabezpieczania maszyn w przemyśle drzewnym oraz wszelkiego rodzaju centrów obróbczych. Podczas pracy zdarza się, że wypadają z nich wióry lub skrawki materiałów. Te odpadki, w przypadku zabezpieczeń optycznych np. kurtyn bezpieczeństwa, mogą przecinać ich wiązki, zatrzymując tym samym maszynę.

Przy użyciu mat naciskowych całkowicie eliminujemy takie zdarzenia. Maty łatwo jest także zaadaptować do maszyn o nieregularnych kształtach i gdy jest ciasno, co w przypadku kurtyn czasami bywa trudne i kosztowne. Poza matami bezpieczeństwa GammaSystem ma w swojej ofercie również nacikowe listwy bezpieczeństwa.

Rys. 4.

Podobnie jak maty działają one na zasadzie styku NO. W środku listwy znajdują się dwie przewodzące warstwy, które w stanie normalnym oddzielone są od siebie. W przypadku nacisku zwierają się ze sobą, zmieniając stan na zwarcie na wyjściu listwy. Moduł bezpieczeństwa rozłącza odpowiedni obwód elektryczny danej aplikacji, eliminując zagrożenie.

Listwy dostępne są w różnych rozmiarach profili gumowych, długość zawsze docinana jest pod daną aplikację. Są to idealne rozwiązania do zabezpieczania na przykład krawędzi drzwi, śluz, podnośników platformowych, ruchomych osłon maszyn.

Najpopularniejszymi listwami naciskowymi są listwy do samodzielnego montażu typu B1NC. Są to listwy rezystywne o rezystancji parametrycznej 8,2 kΩ. Profil gumowy listwy docina się na pożądaną długość (maksymalnie 20 metrów) i na obu końcach nabija się złączki igłowe. Z jednej strony wpinamy w elementy przewodzące złączkę z przewodem, który później podłączamy do modułu sterującego.

Rys. 5. Najpopularniejsze typy listew naciskowych

Z drugiej strony analogicznie wpinamy złączkę z rezystorem 8,2 kΩ. Oba końce listwy zakrywamy zaślepkami typu KC. Złożoną całość wpinamy w profil aluminiowy typu SAC29, który usztywnia całość i umożliwia zamocowanie listwy do konstrukcji maszyny. Część listew pasuje montażowo do bardzo popularnego profilu aluminiowego szerokości 25 mm. Proces składania i instalacji nie wymaga żadnych specjalnych narzędzi i może być samodzielnie wykonany przez każdego instalatora. Do listew rezystancyjnych firma GammaSystem oferuje specjalny moduł bezpieczeństwa, który sprawdza poprawność rezystancji listwy 8,2 kΩ.

Listwy te możemy łączyć ze sobą szeregowo, zabezpieczając kilka krawędzi jednocześnie przy wykorzystaniu jednego modułu sterującego. Bardzo dobrze sprawdza się to np. przy podestach platformowych, gdzie na czterech krawędziach podestu montuje się listwy i wpina pod jeden moduł bezpieczeństwa.

Produkty firmy GammaSystem funkcjonują na rynku od wielu lat. Najczęściej trafiały na polski rynek wraz z maszynami produkcji włoskiej szczególnie w przemyśle drzewnym i ceramicznym. INS-TOM jest wyłącznym przedstawicielem tej firmy w Polsce, zapewniając pomoc w kompletacji, doradztwo i szybką dostawę najpopularniejszych wersji bezpośrednio z magazynu krajowego.

INS-TOM
www.instom.com.pl