Nie ma rzeczy niemożliwych! Otwarta komunikacja w świecie sterowników Saia PCD

| Prezentacje firmowe Artykuły

Najważniejszym celem projektantów sterowników marki Saia-Burgess jest zagwarantowanie kompatybilności i możliwości współpracy z urządzeniami oraz instalacjami automatyki podczas całego cyklu życia produktów, czyli przez minimum 15 lat. Podstawą udanego współdziałania i współpracy jest sprawna komunikacja, dlatego pokusiliśmy się o analizę tej problematyki w kontekście systemów sterowania Saia PCD.

Nie ma rzeczy niemożliwych! Otwarta komunikacja w świecie sterowników Saia PCD

CZYM JEST KOMUNIKACJA?

Podobnie jak w życiu codziennym, również w automatyce występują urządzenia, które mogą pozostawać odosobnione i zarządzane bez interakcji z innymi. Jednakże zdecydowana większość obiektów lub urządzeń automatyki występuje w grupach czy zespołach. Współpracują one ze sobą, tworząc sieci, aby wspólnie wykonywać powierzone zadania. Niezbędnym warunkiem współpracy między systemami automatyki jest odpowiednia komunikacja, co oznacza, że systemy te muszą być wyposażone w interfejsy do wymiany informacji oraz umieć wymieniane informacje interpretować.

Systemy, które obsługują wiele interfejsów różnych typów oraz potrafią przetwarzać wiele formatów informacji (języków lub protokołów), mogą być używane z dużą elastycznością we wszechstronnych zastosowaniach. Mogą służyć nawet jako "interpretery" innych urządzeń o mniejszych możliwościach komunikacyjnych.

INNOWACYJNOŚĆ OZNACZA TAKŻE ELASTYCZNOŚĆ KOMUNIKACJI

Rys. 1. Produkty Saia PCD są podstawą wielu systemów automatyki przemysłowej i budynkowej już od ponad 30 lat. Gwarantują im długi cykl życia, elastyczność i możliwość rozbudowy także w przyszłości.

Jak przystało na produkt ze Szwajcarii, w której obowiązują cztery języki urzędowe, komunikacja była od zawsze mocną stroną sterowników Saia. Już we wczesnych latach 80. zeszłego wieku, gdy inne sterowniki nie mogły jeszcze porozumiewać się ze sobą, na rynek wszedł pierwszy sterownik z serii PCA, który wyposażony był w swobodnie programowalny interfejs RS-232 umożliwiający wymianę informacji z innymi urządzeniami. Dawało to użytkownikom możliwości wówczas nieosiągalne dla innych produktów.

Firma Saia-Burgess stale rozwija możliwości komunikacyjne swoich sterowników. Nowe technologie i standardy, które pojawiają się w automatyce, branży IT i telekomunikacji (przewodowej i/lub bezprzewodowej) są od samego początku wykorzystywane i wdrażane w urządzeniach przemysłowych producenta.

MODUŁOWA ROZBUDOWA - DO 16 INTERFEJSÓW W JEDNYM URZĄDZENIU

Obecnie nawet najbardziej podstawowe wersje urządzeń Saia (sterowniki i panele operatorskie) są wyposażone w wiele interfejsów komunikacyjnych (USB, Ethernet, RS-232, RS-485), umożliwiających wymianę informacji z innymi systemami automatyki, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. W zależności od obszaru zastosowania, wersja podstawowa urządzeń dostępna jest z różnymi wbudowanymi interfejsami, takimi jak Profibus, CAN lub modemami (PSTN, ISDN, GSM/GPRS) i innymi.

Oprócz tego, wszystkie sterowniki Saia są przygotowane do rozbudowy o dodatkowe moduły interfejsów z dużego pakietu opracowanego przez producenta. Modułowa rozbudowa sterownika Saia PCD pozwala wyposażyć jedną jednostkę sterującą o niewielkich rozmiarach w aż 16 portów komunikacyjnych (przykładem jest sterownik PCD2.M5xxx).

RÓŻNE JĘZYKI KOMUNIKACJI W AUTOMATYCE

Interfejsy fizyczne (przewodowe lub bezprzewodowe) łączą obiekty/urządzenia i umożliwiają im wymianę informacji. Protokoły komunikacyjne określają język i zasady, według których informacje są bezpiecznie przesyłane i rozpoznawane przez urządzenia odbiorcze.

Podobnie jak ludzi, automatykę również charakteryzuje wielość kultur i środowisk, z których każde ma swoje własne, specyficzne języki i protokoły. Osoby mówiące tylko w jednym języku mają ograniczony zakres działania - mogą rozmawiać i komunikować się tylko z innymi posługującymi się tym samym językiem. To samo dotyczy kompetencji językowych w świecie automatyki.

Urządzenia, które obsługują tylko jeden protokół, mogą wymieniać informacje z urządzeniami posługującymi się tym "językiem", co oznacza, że mogą być używane tylko i wyłącznie w segmencie zastosowań, do którego zostały przeznaczone na etapie wykonywania systemu. Natomiast te, które obsługują kilka różnych rodzajów protokołów, są o wiele bardziej uniwersalne i elastyczne oraz bez porównania bardziej opłacalne w użyciu ze względu na możliwość rozbudowy w przyszłości, wraz ze zmianami potrzeb użytkownika i budowy systemu.

ELASTYCZNOŚĆ KOMUNIKACJI W ŚWIECIE SAIA PCD

Rys. 2. Sterowniki rodziny Saia PCD2.M5 można wyposażyć w aż 16 portów komunikacyjnych.

Sterowniki Saia PCD są wyposażone w wiele rodzajów interfejsów fizycznych w jednym urządzeniu. Ich firmware obsługuje domyślnie dużą liczbę protokołów, których zintegrowanie w systemie operacyjnym Saia COSinus sprawia, że sterowniki są bardzo skuteczne w użyciu oraz łatwe do rozbudowy. Wiele z protokołów jest dostępnych bez dodatkowych kosztów i może być wykorzystywanych zgodnie z wymaganiami użytkownika - nawet w tym samym czasie i w różnych rodzajach interfejsów.

Jeśli w istniejącym systemie automatyki zajdzie potrzeba użycia innego protokołu, wystarczy go dołączyć do sterownika za pomocą odpowiedniego modułu. Nie trzeba wymieniać głównego urządzenia ani aktualizować systemu operacyjnego sterownika. W ten sposób, zainstalowany wcześniej sterownik PCD można rozbudować w dowolnym czasie, przykładowo o protokół BACnet i/lub router LON-IP.

Oprócz tego większość interfejsów jest w pełni programowalna przez użytkownika. Co to oznacza? Jeżeli sterownik Saia PCD nie "porozumiewa się" przy użyciu danego języka/protokołu, może on zostać nauczony przez użytkownika, który sam zaimplementuje protokół w programie użytkownika. Możliwości komunikacyjne sterowników Saia PCD nie są zatem ograniczone przez sztywny interfejs programistyczny.

Ponadto ich znajomość języków (czyli protokołów) może być, w zależności od potrzeb, indywidualnie poszerzana przez samego użytkownika. W ten sposób w sterownikach Saia PCD zaimplementowano dotychczas wiele różnych protokołów komunikacyjnych jak EIB, IEC870-5-104, Modbus i inne.

Warto pamiętać również, jak ważne są możliwości komunikacyjne urządzeń sterujących podczas doboru systemu automatyki. Wybierając sterownik Saia PCD użytkownik uzyskuje maksymalną funkcjonalność, otwartość, elastyczność i niezawodność przy bardzo atrakcyjnej cenie. Poza tym ma pewność, że urządzenie z otwartą komunikacją zapewni mu możliwość swobodnego rozwoju czy modyfikacji systemu w przyszłości.

Sabur
www.sabur.com.pl